سود روز شمار بانکی در ترکیه

سود روز شمار بانکی در ترکیه

سود روز شمار بانکی در ترکیه و ایران با یکدیگر بسیار متفاوت می باشند. هر کشوری به قوانین بانکداری و سیاست های مالی و پولی که دارد مقدار سود بانکی را مشخص می نماید. البته لازم به ذکر است که قبل از سود بانکی شما می بایستی با مراحل افتتاح حساب در ترکیه آشنا شوید. به طور مثال شما با داشتن حتی اقامت کوتاه مدت ترکیه می توانید دربانک ایش و بانک زراعت اقدام به افتتاح حساب در ترکیه نمایید این در صورتی است که در صورتی شما شهروند کشور دیگری باشید و بخواهید در ترکیه حساب باز کنید فقط در بانک زراعت ترکیه می توانید این کار را انجام دهید. در همین راستا ممکن است سود روز شمار بانکی در ترکیه که به حساب شما تعلق می گیرد با توجه به بانکی که در آن سپرده گذاری کردید متفاوت باشد. البته ذکر این نکته حایز اهمیت می باشد در صورتی که شما موفق به اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه شده باشید در تمام بانک های ترکیه می توانید اقدام به افتتاح حساب نمایید.

سود روز شمار بانکی در ترکیه

شرایط افتتاح حساب در ترکیه

در صورتی که در نظر داشته باشید در بانک هایی به غیر از بانک زراعت اقدام به افتتاح حساب نمایید حتما باید دارای کارت اقامت ترکیه باشید. البته تفاوتی نمی کند که دارای اقامت تحصیلی در ترکیه باشید یا اقامت کاری در ترکیه و یا … .  البته در صورت داشتن اقامت نیز در تمام بانک ها نمی توانید به عنوان ایرانی اقدام به افتتاح حساب در ترکیه کنید بلکه بر اساس تصویب هیات وزیران و اعلام بانک مرکزی ترکیه شما به عنوان یک تبعه خارجی فقط می توانید در ایش بانک و زراعت بانک حساب باز کنید.  ولی بدون داشتن کارت اقامت و با در دست داشتن پاسپورت خود می توانید با دارا بودن شرایطی در بانک زراعت حساب ارزی داشته باشید.

مدارک لازم جهت افتتاح حساب در ترکیه

 • اصل و کپی از گذرنامه
 • اخذ کد مالیاتی از ادره ورگی
 • افتتاح حساب در بانک هایی به غیر از زراعت داشتن کارت اقامت الزامی می باشد.
 • به همراه داشتن حداقل مبلغ 2000 هزار دلار جهت افتتاح حساب

آن چیزی که بیش از همه موارد باید به آن توجه داشته باشید این نکته است که در ابتدای افتتاح حساب در ترکیه حضور شخص الزامی می باشد و فرد یا موسسه دیگری به جای شما نمی تواند اقدام به باز کردن حساب نماید. همچنین شما فقط به ارزهای دلار، یورو و لیر می توانید حساب باز کنید و به هیچ عنوان ارزهای دیگری به مانند پوند را نمی توانید در ترکیه باز کنید. و البته که حساب پایه شما در واقع لیر می باشد یعنی شما در صورتی که بخواهید حساب یورو یا دلار باز کنید حتما باید در ابتدا حساب لیر باز کنید.

مبلغ 2000 هزار دلار که شما بابت افتتاح حساب باید داشته باشید با توجه به نظر مدیر شعبه بین 1 الی 3 ماه بلوکه می باشد ولیکن در این مدت سود به حساب شما تعلق می گیرد. این سود به صورت ماهانه به حساب شما واریز می گردد و بین 17 الی 22 درصد در سال متغیر می باشد.

سود روز شمار بانکی در ترکیه

سود بانکی در ترکیه

توجه داشته باشید که سیستم بانکداری ترکیه به مانند ایران مدل های مختلفی را برای سرمایه گذاری در ترکیه در نظر گرفته است. در ترکیه بیشترین سود بانکی به سپرده گذاری های لیر تعلق گرفته است و بعد از آن حساب های دلار و یورو. همچنین ممکن است طرح سودهای بانکی با هم متفاوت می باشد ولی در خصوص بانک زراعت ترکیه سود روز شمار بانک می تواند بین 17 درصد الی 22 درصد به صورت سالیانه متغیر باشد که به آن سود شناور گفته می شود. مثلا در صورتی که شخصی مبلغی به عدد 200000لیر ترکیه در بانک زراعت سپرده گذاری کرده باشد به طور متوسط هر ماهه مبلغ 3200 لیر به حساب شما بابت سود واریز خواهد شد.

تفاوت سود شناور با سود ثابت

در سود شناور بر اساس نرخ اعلامی بانک مرکزی ترکیه مبلغ پرداختی بانک بابت سود ممکن است با ماه دیگر متفاوت باشد مثلا یک ماه 19 درصد و ماه دیگر 17 درصد. ولی در سود ثابت با توجه به قرارداد شما با بانک سود ثابت به سپرده شما تا پایان مدت قرارداد تعلق می گیرد. قراردادهای بانک 3 ماهه، 6 ماهه و یک ساله می باشند. و بیشتر مشتریان تمایل به باز کردن حساب ثابت 6 ماهه دارند.

نکات مهم

 • در زمانی که شما قبل از زمان تعیین شده اقدام به برداشت از حساب خود نمایید و یا اصل وجه را از بانک مورد نظر درخواست نمایید بانک می تواند نسبت به فسخ قرارداد اقدام نماید و ضرر و زیان را از حساب شما کسر نماید به همین دلیل به شما توصیه می شود قبل از هر تصمیمی در مورد مدت زمان سپرده گذاری تحقیقات و بررسی های لازم را انجام دهید.
 • زراعت بانک یکی از بانک های دولتی و بسیار پرسود ترکیه می باشد که در بسیاری از نقاط دنیا به خصوص اتحادیه اروپا شعبات متعددی دارد که به راحتی می توانید در آن انتقال پول انجام ددهید.
24 پاسخ
 1. زهرا پارسا
  زهرا پارسا گفته:

  سلام خسته نباشید متشکرم از اطلاعات مفیدی که برای ایرانیان می گذارید سود ثابت 22 درصد را کدام بانک ترکیه پرداخت می کند و برای انتقال دلار از ایران به ترکیه مطمئن ترین راه را لطفا پیشنهاد بدهید متشکرم موفق باشید

  پاسخ
  • مدیر سایت
   مدیر سایت گفته:

   سلام دوست عزیز خوشحالیم که مقالات الو اپلای براتون مفید بوده . در زمینه سود بانکی میتوان گفت بانک های زراعت و ایش بانک سودهای بانکی بین 16 تا 22 درصد پرداخت میکنند که این هم بستگی به نوع سپرده گذاری شما داره و مدت زمانی که قصد دارید سپردتون بمونه توی بانک

   پاسخ
 2. مسعود
  مسعود گفته:

  سلام دوست عزیز من در زراعت بانک حساب باز کردم چند ماه پیش و شعبه ای که باز کردم در استانبول بود. الان بخوام پولمو از حساب خارج کنم و حسابمو ببندم از شهر آنتالیا امکان پذیر هست؟؟ و آیا کارمزد خاصی داری از شهر دیگه حساب رو خالی کنیم؟؟

  پاسخ
 3. siamak khorraminejad
  siamak khorraminejad گفته:

  سلام خسته نباشیدحداقل مبلغ لیره برای افتتاح حساب در بانک زراعت چقدر هست و پس از افتتاح حساب از چین میتوانند به حسابم در ترکیه دلار حواله کنند؟بویژه از طریق وسترن یونیون؟

  پاسخ
  • علی رضایی
   علی رضایی گفته:

   با سلام
   بهتر است مبلغ 2هزار دلار و یا معادل آن لیر در حساب شما به مدت 30 روز موجود باشد. در این مدت اگر سپرده به لیر باشد سود بانکی به آن تعلق می گیرد. و بعد از آن مدت می توانید برداشت کنید. بله شما می توانید از هر کجای دنیا به این حساب پول ارسال نمایید. در دریافت پول مشکلی نیست، محدودیت ها در ارسال پول از طرف شما می باشد.

   پاسخ
  • شیوا داداش زاده
   شیوا داداش زاده گفته:

   سلام برای افتتاح حساب حداقل 2000 لیر باید در حساب خودتون قرار بدید. شما کد سوئیفت دارید یعنی دریافت کننده می تونید باشید ولی ارسال کننده سوئیفت به دلیل تحریم های آمریکا نمی تونید باشید.

   پاسخ
  • علی رضایی
   علی رضایی گفته:

   با سلام
   در ترکیه یک مجوز اقامت وجود دارد که به شما اجازه می دهد به مدت مجوز در ترکیه اقامت داشته باشید. اقامت دائم باید شهروندی تعبیر شود که با خرید ملک 250هزار دلاری و یا سپرده گذاری 500 دلاری در عرض سه ماه قابل اخذ می باشد.
   در خصوص مجوز کار مساله متفاوت است و ساده ترین راه این است که یک شرکت ترک شما جذب کند و با درخواست آن شرکت به شما اجازه کار می دهند.

   پاسخ
 4. سین جیم
  سین جیم گفته:

  سلام. اگر بخواهیم حساب دلاری باز کنیم و سود را هم به صورت دلاری دریافت کنیم، بانکهای ترکیه چند درصد سود پرداخت میکنند؟

  پاسخ
 5. اردشیر
  اردشیر گفته:

  سلام بنده هفته آینده میخواهم به استانبول سفر کنم . با پاسپورتم میتونم حساب ارزی دلاری باز کنم؟ اگه ۲۵ هزار تا اسکناس تحویل بدم اول به لیر تبدیل می‌کنند؟ دوباره به دلار ؟ اینطوری چنج زیادی از من کم میشه !!! بهتر نیست با لیر از ایران خارج بشم؟ اگر شش ماه درخواست حساب کنم مبلغ سود به ۱٫۵ در صد محاسبه میشه ؟ لطف میکنید بفرمایید با ۲۵ هزار دلار شش ماهه چقدر سود به حسابم یه همون دلار واریز میشه ؟ .. شما خدمات افتتاح حساب دارید ؟ اگر بله هزینه کارمزد شما چقدر میشه .ممنون

  پاسخ
  • علی رضایی
   علی رضایی گفته:

   با سلام
   1- خارج کردن 25هزار دلار به صورت اسکناس ممکن است برای شما مشکل ساز شود و بایستی به صورت 5 هزار تا 5 هزار تا خروج کنید. یا از طریق سیستم انتقال و حواله استفاده کنید که یک مبلغ خیلی جزئی را شامل خواهد شد.
   2- شما می تونید حساب ارزی باز کنید و سپرده تان را به دلار نزد بانک قرار دهید و نیازی به تبدیل نیست.
   3- کلا سود سپرده های ارزی در ترکیه زیاد بالا نیست و 4 درصد در سال می باشد.
   4- بله ما خدمات افتتاح حساب را ارائه می دهیم. لطفا در این خصوص با شماره دفتر تماس بگیرد تا اطلاعات کامل را کارشناسان با شما در میان بگذارند.

   پاسخ
  • شیوا داداش زاده
   شیوا داداش زاده گفته:

   سلام
   وقتتون بخیر باشه
   با پاسپورتتون می تونیم برای شما حساب ارزی لیر دلار و یورو باز کنیم.
   ترجیح شما در باز کردن حساب به دلار و یورو و یا لیر بستگی به این داره که هدف شما از افتتاح حسابتون چی هست. در صورتی که برای سود بانکی می زارید لیر بهتر هست. ولی به هر حسابی که می خوایید مبلغتون رو بزارید ارز ببرید. مبلغ سود لیر با کسر مالیات 10 درصد می باشد.
   دفتر ما خدمات افتتاح حساب هم دارد. می تونید برای اطلاعات بیشتر با دفتر تهران شماره 88040237 داشته باشید

   پاسخ
 6. سعید
  سعید گفته:

  ازاینکه مثل اکثر سایتها چرت و پرت الکی و دروغ ننوشتین و مطالبتون کاملا مفید و کاربردی بود ممنونم

  پاسخ
 7. ارشدی
  ارشدی گفته:

  سلام
  باتوجه به اینکه حساب سپرده به لیر 10 درصد مالیات داره ایا باز کردن سپرده به لیر بهتره یا به دلار
  ممنون از زحمات شما.

  پاسخ
  • مدیر سایت
   مدیر سایت گفته:

   این مورد بستگی به نوع کاربری شما از حساب دارد و بر اساس نیاز شما قابل تغییر هست و شما میتوانید هم زمان هر دو حساب لیر و دلار را یکجا داشته باشید

   پاسخ
 8. مازیار
  مازیار گفته:

  سلام وقت بخییر
  صد میلیون تومان در زراعت بانک ترکیه ماهانه چقد سود داره؟(سود به تومان)
  ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
 9. علیرضا
  علیرضا گفته:

  با سلام
  بعد از افتتاح حساب سپرده ارزی واریز و برداشت پول از حساب از چه طریقی از ایران انجام می شه؟

  پاسخ
  • شیوا داداش زاده
   شیوا داداش زاده گفته:

   سلام
   ایران از آن جایی که به سیستم ویزا و مستر متصل نیست هر نوع واریز و برداشت از طریق صرافی انجام می شود

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *