whatsapp
الو اپلای
هزینه های زندگی در کانادا و ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  21 فروردین 1403

تعداد نظرات :  0

مهاجرت به کانادا بهتر است یا ترکیه؟[مقایسه ترکیه و کانادا]

زندگی در کانادا بهتر است یا ترکیه؟ مهاجرت به ترکیه یا کانادا؟ اگر قصد مهاجرت از کشور را دارید و می‌خواهید بین ترکیه و کانادا یکی را انتخاب کنید، لازم است فاکتورهای مهمی نظیر هزینه‌های زندگی، فرهنگ، آب و هوا، میزان درآمد و حقوق، زبان، مذهب، شرایط اقامت، خدمات بهداشت و درمان، روش‌های قانونی مهاجرت و سایر را در نظر بگیرید و سپس با توجه به این موارد و شرایط و اهداف خود تصمیم‌گیری کنید؛ چراکه هر یک از این عوامل در انتخاب مقصد نهایی شما تاثیرگذار هستند. در ادامه مطلب به بررسی بیشتر و مقایسه ترکیه و کانادا خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

هزینه های زندگی در کانادا و ترکیه

یکی از تفاوت های ترکیه و کانادا و همچنین از فاکتورهای مهم برای فردی که قصد مهاجرت دارد، هزینه‌های زندگی و قدرت خرید مردم (نسبت هزینه‌ها با درآمد فرد) است. در کشور کانادا با توجه به درآمد بالای افراد هزینه زندگی بیشتر بوده و در شهرهای بزرگی مانند: تورنتو و ونکوور نیز قیمت املاک و اجاره بالا است. البته با توجه به استاندارد بالای زندگی در کانادا و وجود برنامه‌های رفاه اجتماعی، خدمات عمومی و خدمات بهداشت و درمان و آموزش، هزینه‌های زندگی مناسب خواهد بود.

متوسط هزینه ماهانه یک خانواده در ترکیه حدود 11 میلیون لیر ترکیه (حدود 1267 دلار) و هزینه ماهانه یک فرد مجرد نیز حدود 3 میلیون لیر معادل 360 دلار خواهد بود. از طرفی هزینه ماهانه زندگی در کانادا حدود 1700 دلار بوده و برای یک زندگی بهتر باید مبلغ بیشتری در نظر داشته باشید. درواقع یک خانواده دو نفره در کانادا باید ماهانه 3500 دلار جهت یک زندگی راحت درآمد داشته باشند.

قیمت اجاره خانه در ترکیه  421.09% کمتر از کانادا بوده و حتی هزینه خورد و خوراک شما در ترکیه 163.56% ارزان‌تر خواهد بود. با این حال میزان مالیاتی که کشور کانادا برای شرکت‌ها و درآمد افراد در نظر گرفته 33% بوده و در ترکیه این مقدار به 40% رسیده است. بنابراین جهت مهاجرت به کانادا یا ترکیه لازم است هزینه‌ها را در تمامی ابعاد زندگی مانند: اقامت، خورد و خوراک، حمل و نقل و دیگر هزینه‌های اساسی را در هر کشور مورد بررسی قرار دهید.

جدول مقایسه ترکیه و کانادا از لحاظ هزینه‌ برخی مخارج به شرح زیر است:

مخارج کانادا (دلار کانادا) ترکیه (دلار کانادا)
خدمات شهری (ماهانه) ۱۵۰ الی ۲۰۰ ۵۰ الی ۱۰۰
حمل و نقل عمومی (ماهانه) ۸۰ الی ۱۵۰ ۲۰ الی ۴۰
صرف غذا در یک رستوران متوسط ۴۰ الی ۷۰ ۱۰ الی ۲۰
اجاره آپارتمان یک خوابه (مرکز شهر) ۱۲۰۰ الی ۲۲۰۰ ۲۵۰ الی ۵۰۰

 

مقایسه درآمد و حقوق در کانادا و ترکیه

از جمله فاکتورهای مهم دیگری که برای مهاجرت به کانادا یا ترکیه باید مورد بررسی قرار دهید، میزان درآمد و حقوق در مشاغل مختلف آن کشور است؛ چراکه هدف از مهاجرت افزایش سطح کیفی زندگی و برخورداری از مزایا و درآمد بالاتر است. بنابراین در صورتی که قصد مهاجرت به کانادا یا ترکیه را دارید و دارای تخصص و مدرک تحصیلی معتبر هستید، با آگاهی از این مورد می‌توانید تصمیم‌گیری بهتری انجام دهید. میزان حقوق و سطح درآمد در کانادا و ترکیه متفاوت است. متوسط دستمزد هفتگی در کانادا 1050 دلار بوده و میانگین حقوق در ترکیه نیز حدود 8 هزار لیر معادل 500 دلار در ماه خواهد بود.

مقایسه آب و هوای ترکیه و کانادا

هر دو کشور کانادا و ترکیه جزو مناطق آب و هوایی منحصربفردی هستند. مناطق ساحلی کانادا همچون بریتیش کلمبیا آب و هوای دریایی (به دلیل وجود اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام) دارند و در استان‌های پریری (استان‌های آلبرتا، ساسکاچوان و منیتوبا) تغییرات فصلی بیشتر اتفاق می‌افتد. زمستان‌های استان‌های شمالی کانادا آب و هوای بسیار سردی را تجربه کرده و در تابستان نیز هوا معتدل با دمای گرم خواهد شد.

مقایسه آب و هوای ترکیه و کانادا

در کشور ترکیه نیز وجود سواحل دریای اژه و مدیترانه مناطق اطراف دارای آب و هوای مدیترانه‌ایبا تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدل هستند. ساکنین بخش شرقی ترکیه به دلیل کوهستانی بودن زمستان‌های بسیار سردی را تجربه خواهند کرد. هر دو کشور کانادا و ترکیه تنوع آب و هوایی بسیاری دارند و کشور کانادا به دلیل وسعت بیشتر مجموعه وسیعی از شرایط اقلیمی را در بر خواهد داشت.

زندگی در کدام بهتر است ترکیه یا کانادا ؟

شرایط اقتصادی و فرصت‌های آن از جمله فاکتورهای مهم در انتخاب کشور برای مهاجرت است. بازار کار کشور کانادا با توجه به اقتصاد گسترده آن بسیار متنوع و پویا است. متخصصان در زمینه‌های مختلف می‌توانند در بخش‌هایی مانند فناوری، خدمات بهداشت و درمان، مالی و منابع طبیعی فعالیت داشته باشند. نرخ بیکاری نیز در کانادا به نسبت پایین بوده و دارای قوانین حمایتی کار برای کارگران ماهر است.

بازار کار کشور ترکیه نیز پویا بوده و صنایعی مانند خودروسازی، نساجی، گردشگری و کشاورزی دارای فرصت‌های اقتصادی بالایی هستند. از آنجا که کشور ترکیه جزو مناطق توریستی و گردشگری به شمار می‌آید فعالیت در بخش‌هایی مانند تورلیدر، آموزش زبان انگلیسی، گردشگری، یا فعالیت در شرکت‌های بین‌المللی برای اتباع خارجی فرصت بسیاری مناسبی خواهد بود. با این حال جهت کاریابی در کانادا یا ترکیه لازم است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • آگاهی و شناخت صنایع پررونق
  • شناسایی نیازهای محلی
  • اعتبارسنجی مدارک و گواهینامه‌ها
  • جستجوی کار در پلتفرم‌های آنلاین یا وب سایت‌های خاص صنعتی
  • شبکه سازی
  • تقویت مهارت زبان
  • کسب آگاهی در مورد مقررات محلی و شرایط مجوز کار و قوانین استخدامی

مقایسه سیستم آموزشی ترکیه و کانادا

هر کدام از کشورهای ترکیه و کانادا قوانین به خصوصی برای سیستم آموزشی خود را دارند و برای مهاجرت لازم است نسبت به سیستم‌های تحصیلی و آموزشی کشور آگاهی داشته باشید. در کشور کانادا تحصیلات ابتدایی و متوسطه برای شهروندان استان‌ها رایگان در نظر گرفته شده است. همچنین دانشگاه‌های تورنتو، مک گیل و بریتیش کلمبیا از جمله دانشگاه‌های معتبر در جهان به شمار می‌آیند. در سیستم آموزشی ترکیه، آموزش ابتدایی برای شهروندان کشور اجباری و رایگان بوده و دانشگاه‌هایی مانند بوغازیچی، فنی خاورمیانه و بیلکنت از دانشگاه‌های مهم و معروف در منطقه و سطح جهانی به شمار می‌روند.

همچنین دولت ترکیه با توجه به معاهده بلونیا کیفیت آموزشی خود را در سطح دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی ارتقا داده و هرساله دانشجویان بین‌المللی بسیاری را در مراکز خود پذیرش خواهد کرد. شرایط پذیرش در دانشگاه‌های کانادا داشتن معدل قابل قبول و نمرات آزمون‌هایی مانند SAT یا ACT است؛ اما برای دانشگاه‌های دولتی ترکیه می‌بایست در آزمون ورودی نظیر YGS/LYS شرکت نموده و حداقل نمره قبولی را به دست آورید. بنابراین در صورتی که قصد مهاجرت دارید، هر دو کشور دارای محیط آموزشی قوی هستند و انتخاب بسیار مناسبی برای تحصیل و آموزش محسوب می‌شوند.

مقایسه خدمات بهداشتی در ترکیه و کانادا

آگاهی از زیرساخت‌های بهداشت و درمان در هر کشور از دیگر عوامل مهمی است که برای مهاجرت باید در نظر بگیرید. تامین خدمات بهداشت و درمان کشور کانادا یعنی ویزیت پزشکان عمومی و درمان‌های تخصصی تحت پوشش سیستم بودجه عمومی هستند. البته برخی از درمان‌های غیر ضروری مانند دریافت MRI نیازمند دوره انتظار خواهند بود.

در کشور ترکیه نیز با پیشرفت خدمات بهداشت و درمان و راه‌اندازی سیستم بیمه همگانی سلامت (Genel Sağlık Sigortası) کیفیت ارائه ویزیت پزشکان و درمان‌های تخصصی به ویژه در شهرهای بزرگ بسیار بالا است. به عنوان مثال در استانبول، آنکارا یا ازمیر بیمارستان‌های پیشرفته‌ای وجود دارند که خدمات بهداشت و درمان از معاینات معمول تا جراحی‌های پیچیده را با کیفیت بالا ارائه می‌دهند. در مقایسه ترکیه و کانادا از نظر خدمات بهداشتی، هر دو کشور سلامت شهروندان را در اولویت قرار خواهند داد. با این حال شناخت تفاوت های ترکیه و کانادا در این زمینه برای مهاجرت بسیار حائز اهمیت است.

شرایط مهاجرت به کانادا و ترکیه

کشور کانادا دارای چندین برنامه مهاجرتی است که می‌توانید با توجه به شرایط و اهداف خود برنامه مناسب و ویزای موردنظرتان را انتخاب کنید. البته این امکان وجود دارد که بدون ویزا وارد خاک کانادا شوید و سپس روش مهاجرتی مناسب را انتخاب نمایید. ابتدا باید در وب‌سایت مهاجرتی کانادا حساب کاربری ایجاد نموده و به چند سوال پاسخ دهید تا با توجه به شرایط شما مشخص شود که امکان دریافت ویزای کانادا را دارید یا خیر. در صورتی که واجد شرایط ویزای کانادا هستید، لیستی از مدارک خدمت شما ارئه شده که باید نسبت به آماده‌سازی و همچنین پرداخت هزینه ویزا اقدام کنید.

شرایط مهاجرت به کانادا و ترکیه

شرایط کشور ترکیه برای مهاجرت نیز ممکن است با توجه به ویزا و اهداف شما متفاوت باشد. با این حال یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به این کشور خرید ملک است. بدین ترتیب می‌توانید با خرید ملک به ارزش 400 هزار دلار مجوز اقامت دو ساله را دریافت کنید و با تمدید آن موفق به اخذ اقامت دائم ترکیه شوید. علاوه بر این با سرمایه‌گذاری در بانک‌های ترکیه به ارزش 500 هزار دلار نیز می‌توانید اقامت ترکیه را دریافت نمایید.

جمع بندی

در صورتی که قصد مهاجرت به هر یک از کشورهای ترکیه و کانادا را دارید، می‌بایست فاکتورهای مهمی مانند اقتصاد، تفاوت‌های فرهنگی، خدمات بهداشت و درمان و کیفیت آموزش و موارد بسیار زیاد دیگری را مورد بررسی قرار دهید و سپس با توجه به اهداف، شرایط، سبک زندگی و سایر موارد بتوانید به پاسخ این سوال که زندگی در کانادا بهتر است یا ترکیه برسید. هر دو کشور فرصت‌های اقتصادی، خدمات بهداشتی و آموزش و به طور کلی تجربیات بی‌نظیری را در بخش‌های مختلف زندگی شهری خدمت شهروندان خود ارائه خواهند کرد.

در این مقاله سعی کردیم جزئیات مفیدی در رابطه با مقایسه ترکیه و کانادا خدمت شما ارائه دهیم. با این حال اگر به دنبال بهترین برنامه مهاجرتی باتوجه به شرایط و اهداف خود هستید جهت تصمیم‌گیری برای مهاجرت به ترکیه یا کانادا می‌توانید از مجموعه الواپلای مشاوره دریافت نمایید. کارشناسان ما از صفر تا صد مسیر مهاجرتی همراه شما خواهند بود. همین حالا با شماره‌های تلفن ۰۲۱۸۸۸۸۴۶۴۵ و ۰۲۱۸۸۸۵۰۳۶۴ تماس بفرمایید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .