whatsapp
الو اپلای
تفاوت اقامت با شهروندی در ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  7 بهمن 1400

تعداد نظرات :  2

تفاوت اقامت با شهروندی در ترکیه چیست؟

تفاوت اقامت با شهروندی در ترکیه برای بسیاری از افراد هنوز مشخص نیست. و بسیاری دیگر نیز تصورشان بر این است که اقامت با شهروندی ترکیه در واقع به یک چیز اشاره می کند. از سال ۲۰۱۲ مزیت های اقامت و شهروندی ترکیه سبب گردیده است که نه تنها شهروندان ایرانی بلکه اتباع بسیاری از کشورهای دیگر اروپایی و عربی به مانند انگلیس، ایرلند، هلند، دانمارک، استرالیا، نروژ، فرانسه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس نیز ترکیه را برای اقامت و زندگی کردن برگزینند.

 

اقامت و شهروندی ترکیه

اقامت به چه معنی می باشد؟

برای دانستن تفاوت بین اقامت با شهروندی ترکیه لازم است در ابتدا در خصوص اقامت مطالبی را برای شما بیان کنیم . اگر به معنی لغوی اقامت نگاهی بیاندازیم متوجه می شویم که اقامت به معنی سکونت کردن و در جایی ماندن می باشد.

این در حالی است که در قانون اقامت اشاره دارد به رابطه حقوقی مابین یک کشور و یک شخص. در این میان اگر بخواهیم به واژه اقامتگاه بپردازیم باید عنوان کنیم که اقامتگاه به معنی محل سکونت قانونی یک شخص در کشور مربوطه به مانند کشور ترکیه است.

برای مثال باید عنوان کنیم که اقامتگاه یک شهروند ایرانی در ترکیه به معنی همان آدرس پستی ذکر گردیده در کارت ملی فرد می باشد. اگر به کشورهای اروپایی هم نگاهی بیاندازید متوجه خواهید شد که آدرس رسمی شهروند یک کشور به صورت رسمی و ثبتی در ادراه نفوس و جمعیت آن کشور بر اساس کد شناسایی فرد مشخص گردیده است.

در ترکیه تمام بانک ها و سیستم های دولتی بر اساس کد شناسایی فرد به آدرس او دسترسی دارند. این در صورتی است که اگر آدرس شخص ثبت نگردد فرد جریمه خواهد شد.

 

اقامت ترکیه

 

اقامت کشور ترکیه

تفاوت اقامت با شهروندی در ترکیه در چیست؟ اقامت کشور ترکیه بر اساس قوانین اقامت کشور می باشد. اگر فردی بخواهد که برای مدت طولانی در ترکیه اقامت داشته باشد بایستی برای اخذ اقامت ترکیه اقدام نماید. اقامت توریستی که به آن اقامت یکساله کشور ترکیه هم اطلاق می شود .

در این نوع اقامت که به فرد اجازه اقامت یکساله در ترکیه داده می شود متقاضی اجازه کار رسمی را در ترکیه ندارد. اقامت یکساله بعد از پایان مدت زمان آن می بایستی تمدید گردد. در این نوع از اقامت شخص می بایستی اقدام به اجاره ملک در ترکیه نماید و نسبت به پر کردن فرم راندوو و سپس دریافت کیملیک کارت اقدام کند. در صورتی که مدارک شخص کامل باشد به فرد و اعضای خانواده وی ( همسر و فرزندان زیر 18 سال) اقامت یکساله داده می شود.

البته لازم است بدانید اقامت در ترکیه محدود به اقامت یکساله نمی باشد بلکه اقامت کاری و تحصیلی را نیز شامل می گردد. که هر کدام از این موارد شرایط خاص خودش را دارد.

دریافت شهروندی ترکیه

تابعیت یا شهروندی ترکیه

در این مطلب سعی شده است تا تفاوت اقامت با شهروندی در ترکیه برای شما به خوبی مشخص گردد.

شهروندی به جایگاه رسمی و حقوقی می گویند که منجر به داشتن تابعیت، گذرنامه و مهم تر از همه اینها حقوق تضمین شده توسط قانون اساسی و وظایف متقابل می گردد. با تابعیت است که فرد به دولت مرتبط می گردد و لازم است بدانید که حقوق و تکالیف تابع از همین روابط مشخص می گردد.

 

تفاوت میان اقامت و شهروندی در ترکیه

 

مزایای شهروندی ترکیه

تفاوت اقامت با شهروندی در ترکیه زمانی می تواند به خوبی نمود پیدا کند که بدانید داشتن تابعیت کشور ترکیه، کشوری که در دنیا نفوذ داشته و جایگاه آن در مجامع بین المللی حایز اهمیت است می تواند برای شما در مواجه با مشکلات و مسایل حقوقی در جای جای دنیا کارت برنده باشد.

یعنی فرد با اخذ شهروندی ترکیه می تواند نسبت به استیفاء حقوق خود و جلوگیری از ضایع شدن آن اقدام نماید. این در حالی است که این موضوع در ارتباط با شهروندان کشور ایران بسیار پایین است و در کشورهای دیگر کمترین حق و حقوق را دارند. مثلا می توانید مشاهده کنید که به راحتی اموالشان توقیف می شود، حسابهایشان بلوکه می گردد و یا از خاک آن کشور اخراج می گردند.

شهروندان ترکیه می توانند به راحتی به بیش از 100 کشور جهان بدون داشتن ویزا سفر کنند. یا بر اساس مفاد قرارداد آنکارا در اتحادیه اروپا و انگلستان سکونت داشته و از حق و حقوق شهروندی برخوردار باشند.

اخذ اقامت ترکیه

تفاوت اقامت با شهروندی در ترکیه چیست؟

تفاوت اقامت با شهروندی در ترکیه بر این است:

 • در صورتی که فرد اقامت یک کشور به مانند اقامت ترکیه را اخذ کند حق و حقوق بسیار محدودی برای زندگی، تحصیل، تجارت و حتی انجام امور اداری در آن کشور دارد. همچنین این شخص دارای حق رای در ترکیه نمی باشد. این در حالی است که باید عنوان کنیم فردی که موفق به اخذ شهروندی ترکیه گردیده است همانند شهروند آن کشور به حساب می آید.
 • اقامت در یک کشور دارای محدودیت زمانی می باشد و کشورهای محدودی اجازه اقامت کوتاه مدت را به اتباع خارجی اعطاء می کنند. این در حالی است فردی که شهروند یک کشور محسوب می گردد برای اقامت وی در کشور نامبرده هیچ گونه محدودیت زمانی وجود ندارد.
 • در اقامت در واقع به شخص اجازه داده می شود با توجه به نوع اقامتی که دارد در ترکیه ساکن باشد ولیکن اگر این فرد بخواهد در جایی کار کند باید اجازه کار در ترکیه را بگیرد و یا در صورتی که بخواهد کسب و کاری را در ترکیه راه اندازی کند باید اقدام به ثبت شرکت در ترکیه نماید.

اقامت ترکیه یه تفاوتی با شهروندی این کشور دارد؟

تابعیت دوگانه و یا مضاعف چیست؟

برخی افراد دارای تابعیت مضاعف می باشند. تابعیت مضاعف به این معنی می باشد که فرد دارای تابعیت بیش از یک کشور می باشد. این بدین معنی می باشد که فرد همزمان شهروند دو کشور است به مانند ایرانیانی که شهروند کانادا نیز هستند یا شهروند ترکیه و … . فردی که شهروند دو کشور است پاسپورت دو کشور را نیز به طور همزمان دارد.

برخی از کشورها و دولت ها در ارتباط با تابعیت مضاعف نظر متفاوتی دارند. مثلا تابعیت دوم شما را نمی پذیرد یعنی در واقع کاری با آن ندارد. یعنی تنها تابعیت کشور متبوع خود را بر شخص به رسمیت می شناسد.

به عنوان مثال ایران نیز جزء کشورهایی می باشد که تابعیت دوم ایرانیان را به رسمیت نمی شناسد. در حالی که بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران می تواند محدودیت هایی را برای افراد دوتابعیتی در نظر بگیرد. اما دولت ایران فقط برخی از این محدودیت ها به مانند قرار ندادن این افراد در پست های حساس دولتی و رده بالای حکومتی را جزء محدودیت ها قرار داده است.

مثلا زمانی که شما دارای دو تابعیت باشید در سفارت خانه ایران در کشورهای دیگر با شما به مانند یک ایرانی برخورد می شود و تابعیت دوم شما اهمیت چندانی ندارد.

شهروندی ترکیه

تابعیت مضاعف در ایران

در ایران بر اساس اصول 41 و 42 قانون اساسی هر فرد ایرانی حق دارد تابعیت کشور ایران را داشته باشد و هیچ دولتی حق گرفتن و سلب تابعیت را از یک ایرانی ندارد مگر این که شخص درخواست تابعیت کشور دیگری را داشته باشد. البته در نظر داشته باشید که قوانین ایران تابعیت دوم و یا تابعیت مضاعف ایرانیان را به رسمیت نمی شناسند و این قوانین اجازه محدود کردن افراد دو تابعیتی را داده است. اگر فردی بخواهد از تابعیت ایران دربیاید بر اساس ماده قانون 988 باید دارای شرایط ترک تابعیت ایرانی باشد. در زیر به برخی از این شرایط اشاره شده است:

 • حداقل فرد 25 سال داشته باشد.
 • دارای کارت پایان خدمت نظام وظیفه باشد.
 • اموال غیر منقول خود را ظرف مدت یکسال منتقل نماید.
 • هیات وزراء رای به خروج تابعیت فرد داده باشد.
 • حداکثر ظرف مدت سه ماه باید خاک ایران را ترک نماید.

تابعیت مضاعف ترکیه

با استناد به ماده ۴۴ قانون شهروندی ترکیه به شماره ۵۹۰۱، تابعیت مضاعف در ترکیه به این صورت می باشد که:

 • شهروندان کشور ترکیه در صورتی که تابعیت و پاسپورت کشور دیگر را اخذ نمایند می بایستی کلیه ی مدارک مربوطه را اداره ثبت ترکیه می باشند.
 • اگر اولین تابعیت مورد قبول قرار گیرد دومین تابعیت می تواند به این صورت می باشد که شخصی در یک کشور خارجی متولد گردد و سپس به کشور خود برگردد یعنی همان کشور ترکیه. در این صورت می تواند برای گرفتن تابعیت کشوری که در آنجا متولد شده است اقدام نماید.
 • بر اساس قوانین شهروندی و تابعیت کشور ترکیه، اتباع کشور ترکیه می توانند به راحتی تابعیت کشور دیگر را اخذ نمایند بدون این که به تابعیت کشور ترکیه بودن آنها آسیبی برسد.
 • افرادی که شهروند کشور ترکیه هستند و خواهان اخذ تابعیت کشور دیگر هستند می بایستی حتما درخواست کتبی خود را به یکی از سازمان ها و ارگان های مربوطه به مانند، دادگستری، وزارت امور خارجه و یا وزارت امور داخله و یا کنسولگری ارایه دهید.
 • تمام مدارک هویتی فردی که خواهان اخذ تابعیت کشور دیگر است می بایستی به صورت ترجمه رسمی و با تایید نوتر به سازمان مربوطه اعلام گردد.

مزایای پاسپورت دوم و تابعیت دوگانه

داشتن تابعیت مضاعف برای ایرانیانی که در این چند سال اخیر به دلیل تحریم های آمریکا دچار مشکلات عدیده ای شده اند مزایای بسیاری دارد. یکی از مهمترین این مزیت ها مثلا با داشتن تابعیت ترکیه امکان سفر بدون ویزا به کشورهای مختلف می باشد که در حالت عادی یک ایرانی باید ماه های زیادی را پشت در سفارت های کشورهای مختلف سپری نماید و در نهایت هم امکان اخذ ویزا برای او بسیار پایین می باشد.

با اخذ تابعیت ترکیه فرد به سفارت خانه ها و کنسولگری های کشورهای مختلف به خصوص اتحادیه اروپا به راحتی دسترسی دارد. همچنین با داشتن تابعیت دومی به مانند ترکیه امکان افتتاح حساب ارزی در ترکیه و به دنبال آن نقل و انتقال پول بدون هیچ گونه محدودتی وجود دارد این در حالی است که به دلیل همین تحریم ها تاجران ایرانی با مشکلات بسیاری روبه رو شده اند. در واقع می توان گفت تابعیت دوم فرصت بسیار خوبی را در اختیار ایرانیان قرار می دهد.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.9 از 5 با 26 رای

 • bperthome

  1400-12-07 در 8:48 ب.ظ

  اگر بخایم فقط در ترکیه زندگی کنیم و از درامد خود در ایران استفاده کنیم مشکلی پیش نمیاد؟ امکان مسدود شدن حساب در ترکیه هست؟

  • شیوا داداش زاده

   1400-12-08 در 4:10 ب.ظ

   سلام
   خیر اگر در شعبات اصلی ارزی به صورت قانونی حساب باز کرده باشید مشکلی برای حساب های شما پیش نمی یاد.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .