whatsapp
الو اپلای
حداقل حقوق قانون کار ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  26 دی 1400

تعداد نظرات :  10

حداقل حقوق قانون کار ترکیه برای اتباع خارجی

حداقل حقوق قانون کار ترکیه را در صورتی که بخواهیم مورد ارزیابی قرار دهیم اول باید به روند رو به رشد متقاضیان کار در ترکیه اشاره نماییم.

تعداد فزاینده ای از سرمایه گذاران خارجی با توجه به اقتصاد رو به رشد سرمایه گذاری در ترکیه را انتخاب نموده اند و به دنبال افزایش سرمایه گذاران خارجی اتباع کشورهای دیگر که به دنبال کار مهاجرت به ترکیه را انتخاب نمود نیز بسیار بیشتر از سال های قبل گردیده است.

تعداد زیاد این کارکنان در ترکیه وزارت کا ترکیه را بر آن داشت که قوانین منظم تری را بر اساس استانداردهای جهانی برای حقوق قانونی این افراد در نظر بگیرد. به همین دلیل به نسبت سال های گذشته استخدام پرسنل خارجی روند منظم تری را به خود خود گرفته است.

در سال های اخیر تعداد افرادی که تمایل به کار در ترکیه و یا اقامت بلند مدت در ترکیه دارند افزایش بی شماری پیدا کرده است. از طرف دیگر دولت ترکیه بر خلاف دولت کشورهای همجوار آن سعی نموده است که از استانداردهای بین المللی برای پرداخت حقوق کارمندان و کارگران استفاده نماید.

میانگین درآمد متوسط خانواده ها در ترکیه سالانه ۳۰۵۶۳ دلار می باشد. که گر چه کمتر از میانگین جهانی است ولی به نسبت ایران در وضعیت بسیار بهتری قرار دارد. در این مقاله سعی شده است تا شما را با حداقل حقوق قانون کار ترکیه برای اتباع خارجی در سال 2019 آشنا کنیم.

خواندن این مقاله برای افرادی که قصد اخذ شهروندی ترکیه را نیز دارند توصیه می شود زیرا که آنها را با حداقل دستمزد در ترکیه آشنا می کند.

حداقل حقوق کارگری در ترکیه در سال 2022

کار ترکیه برای اتباع خارجی

در این بخش سعی شده است به حداقل حقوق قانون کار ترکیه برای اتباع خارجی که کارفرما موظف به پرداخت آن است اشاره گردد. البته ممکن است مقدار حقوقی که کارفرما و کارمند با یکدیگر توافق می کنند بیشتر از این مبلغ باشد ولیکن نمی تواند کمتر از مقادیر ذکر شده در زیر باشد:

 • حداقل دستمزد اتباع خارجی که به کار در امور خدمات منزل به مانند پرستاری و مراقبتی و یا نظافتی مشغول هستند مبلغ 2.558.40 لیر ترکیه برای هر 30 روز کاری می باشد.
 • حداقل میزان حقوق برای خارجیانی که در ترکیه در صنف گردشگری و خدمات جهانگردی مشغول به کار هستند مبلغ 2.558.40 لیر ترکیه برای هر 30 روز کاری می باشد.
 • حداقل حقوق قانون کار ترکیه برای اتباع خارجی در سال 2019 که به عنوان فروشنده، بازاریاب، کارشناس فروش و مشاغلی به مانند آن کار می کنند مبلغ 1/5 برابر حداقل کار2.558.40 یعنی 3.837.60 لیر ترکیه می باشد.
 • حداقل دستمزد مشاغل تخصصی به مانند، معلمان، پزشکان، 3 برابر حداقل دستمزد 2.558.40 یعنی7.675.20 لیر ترکیه می باشد.
 • حداقل حقوق و دستمزد برای مدیران واحد، بخش، مهندسین و معماران، 4 برابر حداقل دستمزد 2،558،00 یعنی 10،233،60 لیر ترکیه می باشد.
 • حداقل دستمزد برای مدیران ارشد، خلبانان و مهندسین و معماران اجرایی 6.5 برابر حداقل دستمزد 2،558،00 یعنی 16.629.60 لیر ترکیه می باشد

جزییات حداقل دستمزد در ترکیه به لیر

حداقل دستمزد در ترکیه

2.558.40 حداقل حقوق کارگری در ترکیه

30 تعداد روزهای کاری

85.27 حداقل حقوق یک روز کاری

2.558.40 حداقل حقوق 30 روز کاری

3 .58.12 سهم بیمه شده در بیمه

14 25.58 سهم بیمه شده از بیمه بی کاری

1 326.15 مالیات بر درآمد

15 19.42 مالیات بر دامقا

729.26 جمع کسورات قانونی

1.828.74 درآمد خالص با احتساب کسورات قانونی

191.85 عائله مندی

2.020. 59 درآمد خاص فرد متاهل

5.117 سهم کارفرما در بیمه بیکاری

2 396.55 سهم کارفرما در بیمه %15,5

پرداخت حقوق به دلار و یا لیر

تعداد کثیری از اتباع کشورهای دیگر که اقامت در ترکیه و یا کار در ترکیه را انتخاب نموده اند زمانی که درصدد استخدام در ترکیه به خصوص استخدام در خدمات منزل به مانند پرستار کودک و یا امور نظافت بر می آیند درخواست حقوق به دلار را دارند.

این در حالی است که کارفرماها می توانند این درخواست را رد کنند به عنوان مثال 1 سال پیش 500 دلار آمریکا 1250 لیر ترکیه می شد این در حالی است که در حال حاضر با توجه به نوسانات قیمت ارز 500 دلار آمریکا 2960 لیر می شود.

به خصوص در مواردی که کارفرما مکانی برای زندگی در اختیار فرد قرار می دهد می تواند در خصوص پرداخت حقوق به شما به توافق برسد. البته لازم است بدانید تحت هر شرایطی کارفرما موظف به بیمه کردن شما می باشد.

موارد مهم حداقل حقوق قانون کار ترکیه برای اتباع خارجی

در صورتی که به عنوان تبعه کشور دیگر که مشغول کار در ترکیه هستید باید بدانید که در ترکیه حقوق افراد بر اساس نوع کار آنها مشخص می گردد یعنی بر اساس ردیف شغلی که دارند.

حقوق قانون کار ترکیه

به عنوان مثال همان طور که در بالا نیز اشاره شد حداقل حقوق قانون کار ترکیه برای اتباع خارجی که به عنوان معلم مشغول به کار هستند با فردی که به عنوان فروشنده به کار اشتغال دارد متفاوت است. قبل از شروع به کار شما می توانید در سایت وزارت کار ترکیه مشاهده نمایید.

کارفرماها باید در نظر داشته باشند که حقوق اتباع کشورهای دیگر که برای آنها کار می کنند می بایستی بر اساس قانون وزارت کار ترکیه پرداخت شود و در غیر این صورت اجازه کار در ترکیه کارمند بعد از یکسال تمدید نخواهد شد. حتی در صورتی که کارفرما بیمه کارمند خود را پرداخت ننماید نیز مشمول جریمه های سنگین خواهد شد.

مالیات در ترکیه

مالیات در ترکیه یکی از مهم ترین منابع درآمد دولت و ستون اصلی اقتصاد به حساب می آید و در واقع می توان گفت که پایه های اقتصادی دولت ترکیه به دلیل نداشتن ذخایر نفتی و گازی بر مالیات بنا نهاده شده است.

در نظر داشته باشید که نه تنها دولت بلکه مردم ترکیه نیز خود در این زمینه همکاری های بسیار خوبی را با دولت انجام می دهند. به همین دلیل و به همچنین اتخاذ سیاست های مالی و اقتصادی هوشمندانه ترکیه در چند سال اخیر توانسته است رشد اقتصادی قابل ملاحظه ای را تجربه نماید.

ترکیه سیاست های کاملا شفافی را در خصوص مالیات اتباع خارجی در ترکیه دارد به همین دلیل در صورتی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه، خرید ملک در ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه و یا هر گونه مراوده مالی و خرید را داشته باشید قبل از هرچیز به شما پیشنهاد می کنیم در این خصوص اطلاعات لازم را به دست بیاورید.

انواع مالیات ترکیه

به طور کلی می توان گفت که مالیات ترکیه به دو نوع اخذ می شود :

1.مالیات مستقیم در ترکیه

مالیات مستقیم از درآمد و یا دارایی افراد اخذ می شود. این نوع مالیات به طور مستقیم و بدون واسطه اخذ می شوند. شاید یکی از بارزترین و مشخص ترین نوع آن مالیات بر درآمد افراد و یا سازمان ها و موسسات اقتصادی باشد و یا مالیاتی که مستقیم از حقوق کارکنان کسر می شود.

2.مالیات غیر مستقیم در ترکیه

این مالیاتی که به صورت غیر مستقیم و با واسطه از شهروندان اخذ می شود. این نوع مالیات را همه افراد پرداخت می نمایند ولی به صورت نامحسوس می باشد.

به مانند قیمت کالاها و یا مالیات بر واردات و معاملات. مثلا زمانی که فرد اقدام به خرید یک کالا از مارکت می کند همان لحظه مالیات را نیز در زمان پرداخت بهای کالا پرداخت می کند. یا زمانی که فرد بلیط مترو خریداری می کند در زمان خرید مالیات آن را پرداخت می نماید.

مالیات بر درآمد در ترکیه

مالیات بر درآمد در ترکیه

مطابق ماده 1 قانون مالیات بر درآمد ، درآمد اشخاص حقیقی مشمول مالیات بر درآمد، درآمد خالص سود و درآمد شخص حقیقی در طول یک سال می شوند. می توان گفت مالیات بر درآمد مشمول موارد زیر می باشد:

 • درآمد کسب و کار
 • درآمد كشاورزي
 • مزد
 • درآمد خود اشتغالی
 • درآمد سرمایه املاک و مستغلات
 • درآمد اوراق بهادار
 • سایر درآمدها

مالیات بر درآمد شخص و مالیات شرکت ها در قانون مالیات ترکیه به صورت مفصل گنجانده شده است. اگر چه مالیات بر درآمد شخصی و مالیات شرکتها توسط قوانین مختلفی تعریف شده است ، اما اکثر قوانین و مقرراتی که در مورد افراد اعمال می شود ، خصوصاً از نظر عناصر درآمدی و تعیین درآمد خالص ، در مورد شرکتها نیز اعمال می شود.

مالیات بر درآمد شخصی درآمدهای اشخاص حقیقی مشمول مالیات بر درآمد شخصی می شوند. در نظر داشته باشید که مقدار درآمد خالص یک شخص حقیقی در طی یک سال مورد نظر می باشد.

لازم به ذکر است که نرخ مالیات بر درآمد شخصی بین 15 تا 35 درصد متفاوت است. مطابق قانون مالیات بر درآمد اقلام در نظر گرفته شده به عنوان درآمد به شرح زیر است:

 • درآمد کسب و کار (کار در ترکیه)
 • درآمد كشاورزي
 • حقوق و کارمزد
 • درآمد خود اشتغالی
 • درآمد سرمایه املاک و مستغلات (درآمد اجاره)
 • درآمد حاصل از اوراق بهادار (درآمد حاصل از سرمایه گذاری در ترکیه)
 • سایر درآمدها و درآمدها

نکته : قانون مالیات ترکیه اعلام می دارد که مالیات دهندگان بایستی افرادی باشند که اقامت بلند مدت در ترکیه را داشته باشند و یا موفق به اخذ شهروندی ترکیه شده باشند. از اقامت این افراد حداقل باید شش ماه در یک سال اخیر در ترکیه سپری شده باشد.

 

مالیات شرکت ها در ترکیه

درآمد شرکت ها ، تعاونی ها ، مؤسسات دولتی اقتصادی، شرکتهای اقتصادی متعلق به انجمن ها یا بنیادها و مشارکتهای تجاری مشمول مالیات شرکت ها می باشند.

مالیات بر ارزش افزوده در ترکیه

تمام محصولاتی که در ترکیه ساخته می شوند چه این محصولات تجاری، صنعتی و یا کشاورزی باشند و در چهاچوب قانون ترکیه فعالیت نمایند می بایستی بر اساس درآمد خود مالیات بر ارزش افزوده پرداخت نمایند. مالیات بر ارزش افزوده رایج ترین مالیات بر مخارج است. ارزش افزوده ایجاد شده از منبع اولیه یک کالا یا خدمات تا رسیدن به مصرف کننده نهایی موضوع مالیات است.

مالیات بر وسایل نقلیه موتوری

مالیات بر وسایل نقلیه موتوری

بر اساس ماده 5 و 6 قانون مالیات وسایط نقلیه موتوری: وسایط نقلیه موتوری مطابق قانون بزرگراه های راهنمایی و رانندگی در شعب یا دفاتر راهنمایی ثبت شده است. همچنین لازم به ذکر است که هواپیماها و هلیکوپترها در اداره کل هواپیمایی کشوری وزارت حمل و نقل ثبت شده اند و مشمول مالیات وسایط نقلیه موتوری می شوند.

مالیات بر املاک در ترکیه

مالیات بر املاک در واقع شامل ساختمان های واقع در خاک ترکیه می باشند که مشمول مالیات می شوند. اصطلاح ساختمان شامل کلیه ساخت و سازهای ثابت ، اعم از زمین یا آب ، صرف نظر از مصالح است. اشخاصی که موظف به پرداخت مالیات بر املاک هستند باید به اداره مالیات بر املاک شهرداری که ملک در آن قرار دارد مراجعه کنند.

نرخ مالیات می تواند بین 0/1 الی 0/6 درصد متفاوت باشد. البته در نظر داشته باشید که مالیات ها می تواند با توجه به شرایط ملک متفاوت باشد.

در صورتی که شما به عنوان تبعه سایر کشورها اقدام به خرید ملک در ترکیه نموده اید. مالیات بر دارایی از جمله فروش ملک را می بایستی صاحب ملک دهد ولی بعد از فروش مالیات بر دارایی صاحب ملک توسط خریدار باید پرداخت شود. توصیه می شود قبل از هر کاری قوانین خرید ملک در ترکیه را مطالعه نمایید.

مالیات شرکت های خارجی در ترکیه

توافق نامه ممانعت از پرداخت مالیات دوگانه

بر اساس این توافقنامه که مابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه به امضاء رسیده است مشخص شده است افرادی که شرکت آنها در هر دو کشور فعال می باشند فقط لازم است تا در یکی از این کشورها مالیات پرداخت نمایند.

در نظر داشته باشید که شما می توانید اقدام به ثبت شرکت در ترکیه نمایید ولیکن در نظر داشته باشید که مقدار این مالیات با توجه به نوع شرکت می تواند متفاوت باشد.

به عنوان مثال مالیاتی که فرد برای شرکت های عام و یا محدود پرداخت باید نماید در حدود 20 درصد می باشد. البته این مبلغ جدا از سودها و درآمد می باشد.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.8 از 5 با 82 رای

 • فرزاد

  1401-08-26 در 11:38 ب.ظ

  حقوق گارسون در ترکیه به پول ایران چقدره؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-09-14 در 3:21 ب.ظ

   سلام
   حداقل حقوق قانون کار در ترکیه 4500 لیر ماهیانه می باشد.

 • fire

  1400-10-15 در 3:56 ب.ظ

  درود
  وقت بخیر
  دستمزد خالص برقکار صنعتی مدرک دیپلم برق صنعتی با سه سال تجربه در ترکیه چقدره؟

  • شیوا داداش زاده

   1400-10-20 در 8:37 ب.ظ

   سلام
   اختصاصا نمی دونم ولی حداقل حقوق کارگری در حال حاضر به 4500 لیر افزایش پیدا کرده است.

 • ساناز کماندو

  1399-03-21 در 4:03 ق.ظ

  قیمت مواد غذایی رو نگفتی اونجا چنده با یه جستجوی ساده مشخص میشه انقدر گرونه که این حقوقا باهاش نمیخونه

  • شیوا داداش زاده

   1399-03-21 در 4:58 ب.ظ

   سلام
   قیمت مواد غذایی از ایران کمتر هست.

  • محمد بگلو

   1400-03-30 در 4:19 ب.ظ

   قیمت همه چیز از ایران خیلی ارزونتره-ضمن اینکه کیفیت اجناس چه خوراکی چه مصرفی واقعا بهتره-پس الکی اطلاع ندارید کسی رو گیج نکنید

   • شیوا داداش زاده

    1400-04-17 در 1:33 ب.ظ

    سلام
    ما سعی کردیم اطلاع رسانی درستی در زمینه حداقل حقوق در ترکیه انجام بدیم. در زمینه ها قیمت ها متفاوت هست.

 • Ali

  1398-11-30 در 1:49 ب.ظ

  It is nice and useful site.
  thanks

  • شیوا داداش زاده

   1398-12-01 در 3:56 ب.ظ

   ممنون از بازخورد خوب شما

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .