اجاره ملک در ترکیه

بایدها و نبایدهای اجاره ملک در ترکیه

اجاره ملک در ترکیه با توجه به اهداف اخذ اقامت یکساله ترکیه و یا اخذ اقامت بلند مدت ترکیه در سال های اخیر توجه بسیاری از ایرانیان را به خود جلب کرده است. در بسیاری از موارد افراد دید روشنی از اجاره ملک در سایر کشور ندارند و به اشتباه تصور می کنند که اجاره ملک در ترکیه به مانند ایران می باشد این در حالی است که بین دو کشور در این زمینه تفاوت های فاحشی وجود دارد که نباید آنها را نادیده گرفت. مثلا در زمانی که می خواهید اقدام به اجاره خانه در استانبول کنید باید قوانین مربوط به اجاره ملک و همچنین شرایط املاک استانبول را در نظر داشته باشید. لازم به ذکر است در طی سال های اخیر ترکیه یک کشور بسیار فعال از نظر ساخت مسکن بوده است. به همین دلیل و با توجه به رشد اقتصادی بالا در چند سال اخیر بازار مسکن رونق بسیار زیادی را تجربه کرده است. این افزایش نرخ تقاضا نه تنها در حوزه اجاره بلکه در حوزه خرید ملک در ترکیه برای اخذ شهروندی ترکیه نیز بوده است. در این مقاله سعی شده است تا شما را با نکات مهم اجاره ملک در ترکیه به طور مختصر آشنا کنیم.

 

یافتن خانه در ترکیه و گرفتن قیمت

یافتن خانه ای که تمام نیازهای شما را برآورده کند ممکن است آسان نباشد. بنابراین در جستجوی خانه عجله نکنید. اول از همه شما می توانید با انجام تحقیقات درباره اجاره مسکن در ترکیه از قیمت ها اطلاع حاصل نمایید. برای دیدن خانه هایی که دوست دارید می توانید مستقیماً با شماره تماس هایی که در تبلیغات اجاره ملک در در اینترنت قرار داده شده تماس حاصل کنید و با نماینده املاک و مستغلات یا صاحبخانه تماس داشته باشید. البته در ترکیه تبلیغات سنتی هم هنوز طرفداران خاص خود را دارد شما با مراجعه به خیابان ها و تماس با شماره های موجود در آگهی های آویزان شده از پنجره خانه ها می توانید به خانه های اجاره ای مراجعه کنید. البته لازم به ذکر است که همه این ها مستلزم این امر می باشد که شما با زبان ترکی آشنا باشید. به همین دلیل در صورتی که دوستی در ترکیه دارید از او کمک درخواست نمایید در غیر این صورت به کمک یک فرد مسلط به بازار اجاره مسکن در ترکیه احتیاج پیدا خواهید کرد.

استانداردهای اجاره خانه در ترکیه

استانداردهای اجاره خانه در ترکیه

شاید یکی از مهمترین موارد در این خصوص سلیقه و دید شما نسبت به مورد اجاره باشد. اگر هنگام اجاره خانه استانداردهای خاصی دارید آنها را به روشنی مشخص کنید. این موضوع سبب می شود که شما در وقت و انرژی خود صرفه جویی نمایید.
به عنوان مثال ، شما ممکن است در اولویت های خود مواردی به مانند نزدیکی به بیمارستان یا نزدیکی به ایستگاه های  بدنسازی را داشته باشید. بنابراین ، حتماً هنگام جستجوی مسکن جهت اجاره این معیارها را در نظر بگیرید.

 اجاره خانه با در نظر گرفتن امکانات حمل و نقل در ترکیه

بیایید بگوییم خانه ای پیدا کرده اید که می توانید به راحتی از لحاظ اقتصادی با آن کنار بیایید. اما مسافت زیادی را بایستی برای استفاده از وسایط حمل و نقل عمومی در ترکیه باید طی کنید. به همین دلیل به شما توصیه می شود که خیابان و پارکینگ های محله ای که در نظر دارید ملکی را اجاره کنید بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که وسایط حمل و نقل عمومی مانند مترو ، اتوبوس شهری ، مینی بوس در نزدیکی خانه شما وجود دارد. در صورتی که هزینه اجاره خانه مناسب با بودجه شما باشد و آن خانه را شما دوست داشته باشید  اما در صورتی که در دسترسی به امکانات حمل و نقل شهری مشکل داشته باشید به شما توصیه می کنیم که به دنبال خانه دیگری باشید. زیرا هزینه تردد در ترکیه بسیار بالا می باشد.

 اجاره خانه با در نظر گرفتن امکانات حمل و نقل در ترکیه

تنظیم قرار داد رسمی اجاره نامه در ترکیه

 • قرارداد اجاره نامه سندی مکتوب است که به طور رسمی به صاحبخانه اجازه می دهد خانه را به مستاجر واگذار کند و به مستاجر اجازه می دهد تا با پرداخت اجاره از خانه استفاده کند. اجاره همچنین به عنوان یک سند رسمی که تعهدات طرفین در آن قابل پیگیری می باشد به خصوص در مواقع اختلاف بین مستاجر و صاحبخانه عمل می کند. به همین دلیل به شما توصیه اکید می شود در صورتی که تصمیم دارید خانه مورد نظر خود را اجاره کنید ، باید با مالک اجاره نامه رسمی محضری امضاء نمایید.اطلاعات زیر باید حتما در قرارداد اجاره نامه بین مستاجر خارجی و مالک درج شود:
 •   شماره آپارتمان
 • محله
 • خیابان اصلی و خیابان فرعی که خانه در آن قرار دارد
 •  نوع ملک اجاره ای
 •  نام و نام خانوادگی مالک
 • شماره شناسایی صاحب املاک T.C.
 •  آدرس مالک
 •  نام و نام خانوادگی مستاجر
 • شماره شناسایی مستاجر T.C.
 •  آدرس مستاجر
 • تاریخ شروع اجاره
 • مدت قرارداد
 • هزینه اجاره ماهانه
 • اجاره سالانه
 • زمان پرداخت اجاره
 • هدف استفاده
 • وضعیت ملک
 • دارایی های تحویل داده شده با اجاره

توجه به کمیسیون اجاره ملک ترکیه

اگر خانه ای را از طریق املاک و مستغلات اجاره می کنید، باید کمیسیون دفتر املاک را پرداخت کنید. صرف نظر از مدت قرارداد ، 10٪ هزینه اجاره یک سال + مالیات بر ارزش افزوده (18٪) را باید پرداخت کنید که این هزینه فقط یک بار از مستاجر دریافت می شود.بنابراین اگر می خواهید یک آپارتمان با اجاره ماهانه 1000 لیراجاره کنید باید 1200 لیر+ 216 لیر مالیات بر ارزش افزوده یعنی در مجموع 1416 لیر جدای از اجاره پرداخت نمایید.البته شما می توانید با مراجعه به مالک بدون مراجعه به نماینده املاک و مستغلات ، خانه ای را اجاره دهید. در این حالت  مبلغ 1416 لیر کمیسیون املاک و مستغلات داده نمی شود.
البته قبل از انجام هر کاری به شما توصیه می کنیم که نسبت به افتتاح حساب در ترکیه چه در بانک زراعت ترکیه  و چه بانک ایش ترکیه اقدام نمایید تا بتوانید تمام پرداختی ها را به صورت مستند از حساب شخصی خود انجام دهید. و البته زمانی که ملکی را تحویل می گیرید حتما از صاحبخانه درخواست نمایید تا تمام قبض های مربوط به ملک را تسویه کند و به شما تحویل دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *