whatsapp
الو اپلای
فرودگاه جدید استانبول

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  14 فروردین 1400

تعداد نظرات :  0

فرودگاه جدید استانبول

در سال های گذشته تعداد توریست هایی که مقصدشان ترکیه است، افزوده یافته است. آمار گردشگران در شهرهای بزرگ، به خصوص در استانبول به مرز 20 میلیون نفر در سال نزدیک شده است. جدای از این مورد اقامت در ترکیه، اخذ شهروندی ترکیه ، سرمایه گذاری در ترکیه نیز از سوی بسیاری از شهروندان ایرانی مورد توجه قرار گرفته شده است. مجموع این دلایل سبب شده است، زیرساخت های صنعت گردشگری در ترکیه مورد توجه قرار گیرد.

ساخت هتل های چند ستاره و لوکس، فرودگاه های متنوع و تجهیز ناوگان هوایی از اهم این اقدامات است. فرودگاه جدید استانبول یکی از پروژه های غول پیکر دولت ترکیه در این راستا می باشد. اینفرودگاه که در تاریخ 29 اکتبر 2018 افتتاح شده است. فرودگاه بزرگ استانبول سومین فرودگاه این شهر و البته بزرگترین فرودگاه ترکیه می باشد.

 

افتتاح فرودگاه جدید استانبول

 

افتتاح فرودگاه بین المللی استانبول

فرودگاه بزرگ استانبول، یک فرودگاه بین المللی می باشد که مراحل ساخت آن به هنوز اتمام نرسیده است. فرودگاه جدید استانبول در تاریخ ۲۹ اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی در سالگرد ۹۵ سالگی جمهوری ترکیه توسط آتاتورک کبیر ، به دست رجب طیب اردوغان رییس جمهور وقت ترکیه افتتاح شد. اولین پروازها از فرودگاه جدید استانبول در تاریخ ۶ آپریل ۲۰۱۹ کار خود را آغاز کرد.

مشخصات فرودگاه جدید استانبول

فرودگاه جدید استانبول در قسمت اروپایی این شهر و در منطقه Arnavutköy واقع شده است. این فرودگاه بین روستاهای آکپینار و تایکادین در سواحل دریای سیاه قرار دارد. تاکنون بخش هایی از این فرودگاه مورد بهره برداری قرار گرفته اند. لیکن در نظر داشته باشید که بعد از بهره برداری کامل از این فردودگاه، به عنوان بزرگترین فرودگاه جهان خواهد بود.

در حالی که قرار بود این فرودگاه در سال ۲۰۱۸ آغاز به کار کند ولی در سال ۲۰۱۹ به طور رسمی فعالیت خود را شروع کرد.پیش بینی می شود ظرفیت مسافر این فرودگاه سالانه بالغ بر ۲۰۰ میلیون از سراسر جهان باشد. از مشخصه های بارز این فرودگاه طراحی بی نظیر برج کنترل ترافیک هوایی می باشد. طراحی آن جایزه معماری بین المللی شیکاگو را از آن خود کرده است.

 

معرفی فرودگاه جدید استانبول

دانستنی های فرودگاه جدید ترکیه

مساحت فرودگاه جدید استانبول بالغ بر 76 میلیون و 500 هزار متر مربع می باشد. در نظر داشته باشید که تمام قسمت های این فرودگاه هنوز به بهره برداری نرسیده است. اگر به فرودگاه جدید استانبول پرواز کرده باشید، مشاهده خواهید کرد که این پروژه همچنان در حال ساخت می باشد. برآورد هزینه های ساخت این مجموعه در حدود 12 میلیارد دلار اعلام شده است. همچنین پیش بینی می شود که کار ساخت این مجموعه در سال 2028 به طور کامل به پایان برسد. بسیاری از هتل های لوکس استانبول از این فرودگاه ترنسفر دارند.

شرکت های سازنده فرودگاه جدید استانبول

در مناقصه فرودگاه جدید استانبول گروه های سرمایه گذاری مختلفی شرکت داشتند. گروه سرمایه گذاری های مشترک Kalyon ، Kolin ، Mapa و Cengiz توانستند در تاریخ ژانویه 2013 در یک مناقصه بزرگ شرکت کنند. برنده مناقصه به قیمت 22 میلیارد یورو شد. فرودگاه به مدت 25 سال توسط گروه سرمایه گذاری مشترک اداره می شود.

 

بهترین فرودگاه استانبول

 

انتقال پروازها از فرودگاه آتاتورک به فرودگاه جدید استانبول

در تاریخ 6 آوریل 2019 ، کلیه پروازها از فرودگاه آتاتورک به فرودگاه جدید استانبول منتقل شد. از این تاریخ این فرودگاه به فرودگاه اصلی استانبول بدل شده است. شهر استانبول بازدید کنندگان و مسافران بین المللی زیادی دارد. پروازهای داخلی و خارجی فرودگاه های آتاتورک، سابیحه گوکچن به این فرودگاه منتقل شده است.

این امر فرودگاه بزرگ استانبول را به یکی از مهمترین مراکز حمل و نقل مسافر در جهان تبدیل کرده است. وجود چنین زیرساخت قوی و امکانات فراوان باعث شده است تقاضای اقامت در ترکیه افزایش چشمگیری داشته باشد. چه اقامت توریستی در ترکیه، چه اقامت بلند مدت ترکیه از اقبال بیشتری برخوردار شده است.

اهمیت استراتژیک استانبول برای ترکیه دلیلی قاطع برای ساختن فرودگاه بزرگ می باشد. بزرگترین پروژه در صنعت هواپیمایی جهان در کشور ترکیه با این دید آغاز شد. ترافیک هواپیمایی جهان به سمت شرق روز به روز افزایش پیدا کرده است. این افزایش سبب اهمیت جغرافیایی استانبول در صنعت هواپیمایی جهانی شده است.

شرکت های هواپیمایی ترکیه

شرکت های هواپیمایی ترکیه یکی از شرکتهای مهم در صنعت حمل و نقل هوایی دنیا می باشند. میزان زیادی از ترافیک هوایی را همچنان استانبول بر عهده دارد.80٪ از کل پروازهای خطوط هواپیمایی ترکیه از فرودگاه های استانبول انجام می شود. از مهمترین مزیت های فرودگاه جدید استانبول، ترمینال بسیار زیبا (معماری مدرن)، فروشگاه فرودگاه که بسیار مقرون به صرفه می باشد و محیط امن که از مهمترین مسیرهای پرواز ترانزیتی در جهان است، می باشد.

ظرفیت فرودگاه جدید استانبول

روزی که فرودگاه جدید استانبول با ظرفیت کامل شروع به کار کند، بزرگترین فرودگاه جهان خواهد بود. با افتتاح فاز اول این فرودگاه، سالانه در حدود 90 میلیون مسافر جابه جا خواهد شد. انتظار می رود تعداد مسافران این فرودگاه در سال 2025 از مرز 120میلیون نفر در سال بگذرد.

این فرودگاه دارای دو ترمینال اصلی،شش باند پرواز و سه برج کنترل است. 3500پرواز از فرودگاه به 350 نقطه در جهان ارائه خدمت می کند. فرودگاه جدید استانبول با ویژگی های تکنولوژیکی خود توجه جهانیانرا به خود جلب کرده است. پیشرفته ترین فناوری های جهان در اینفرودگاه جمع شده اند.

شرکت های هواپیمایی فعال در فرودگاه

از جمله شرکتهای هواپیمایی اصلی که در فرودگاه با پروازهای داخلی و بین المللی فعالیت می کنند هواپیمایی ترکیه ، اطلس گلوبال ، اونور ایر، لوفت هانزا و ایرفرانس می باشند. فرودگاه جدید استانبول برای 250 شرکت هواپیمایی خدمات ارائه می دهد. به بیش از 350 مقصد پرواز می کند.

مسیر فرودگاه بین المللی استانبول

در صورتی که برای سیاحت، تجارت، ثبت شرکت در ترکیه ، تحصیل در ترکیه ، یا خرید ملک در ترکیه به این کشور مسافرت کنید، بی شک گذرتان به این فرودگاه خواهد افتاد. فرودگاه جدید استانبول به راحتی قابل دسترسی می باشد. بزرگراه مارمارا در شمال این فرودگاه قرار دارد که توسطپل یاوز سلطانسلیم به این فرودگاه می رسد. علاوه بر این با پروژه های جدید حمل و نقل ترکیه به مانند سیستم های ریلی با سرعت بالا می توان به این فرودگاه به راحتی دسترسی داشت.برای رفتن بهفرودگاه جدید استانبول که در ضلع شمال غربی و بخش اورپایی شهر قرار دارد حدود 60 دقیقه

 

بهترین فرودگاه استانبول

 

حمل و نقل عمومی فرودگاه جدید استانبول

فرودگاه جدید استانبول با وسایل نقلیه عمومی به راحتی قابل دسترسی است.اتوبوس های شهری از سری جدید ترانزیت فرودگاهی، از 29 اکتبر 2018 در این مسیر فعالیت می کنند. حمل و نقل ها توسط HAVAİST و İETT که متعلق به شرکت Otobüs A.Ş هستند بین سال های 2018-2028 بر اساس قرارداد بسته شده با دولت ترکیه ادامه خواهند داشت. روزانه در مجموع 150 اتوبوس بین فرودگاه جدید استانبول و طرف های اروپایی و آسیایی استانبول تردد دارند. 20 مسیر اتوبوس با شرکت HAVAIST و ۳۰ مسیراتوبوس با IETT می باشد. بسته به مقصد شما زمان سفر از 30 تا 90 دقیقه متغیر خواهد بود.

پرتردد ترین مسیر اتوبوس های فرودگاه

  • IST-5 از فرودگاه استانبول تا بشیکتاش
  • IST-19 از فرودگاه استانبول – تاکسیم.
  • طولانی ترین مسیر فرودگاه 97 کیلومتر از فرودگاه استانبول تا خط پندیک می باشد.
  • خط اتوبوس فرودگاه H-2 تا ایستگاه مترو شیشلی در مجدیه کوی از فرودگاه جدید استانبول است. زمان رسیدن به آن از نظر اقتصادی با صرفه است و مبلغ آن حدود 5.20 لیر می باشد. مدت زمان این مسیر 35 دقیقه است.
  • می توانید با خط مترو M2 به تاکسیم یا سلطانیه بروید. قیمت آن 2.60 لیر است. اتوبوس HAVAIST فضای کافی را برای چمدانها فراهم می کند. اتوبوس های IETT دارای فضای محدودی برای چمدان هستند.
  • خط مترو M11 در 2020 : احسانیه، ایشیکلار، گوک تورک، کمربورقاز و شیشلی از طریق کایحات هانه به این فرودگاه دسترسی دارد.
  • ایستگاه مترو، قایرت تپه، قسمت غربی خط مترو M11 پیش از سال 2022به بهره برداری خواهد رسید.

همچنین قطار پر سرعت در آینده در، فرودگاه استانبول از طریق پل یاوزسلطان سلیم به مسیر ریلی سریع متصل می شود. همچنین تاکسی به عنوان سریعترین و راحت ترین راه برای رسیدن به فرودگاه جدید استانبول است. از فرودگاه با تاکسی به مرکز استانبول حدود 200 لیر هزینه پرداخت خواهید کرد.

فرودگاه بزرگ استانبول، نقطه دیدار جهان

در این مقاله سعی کردیم شما را به اختصار با فرودگاه جدید استانبول، که از آن به عنوان فرودگاه بزرگ استانبول یاد می شود آشنا کنیم. موسسه بین المللی حقوقی و مهاجرتی الو اپلای سعی دارد با ارائه دقیق ترین و بروزترین اطلاعات برای شهروندان ایرانی که قصد دارند در زمینه امور مربوط به ترکیه، از قبیل خرید ملک در ترکیه، اقامت در ترکیه، اخذ شهروندی ترکیه، گرفتن پاسپورت ترکیه، سرمایه گذاری در ترکیه و تحصیل در ترکیه اطلاعات کسب کنند، ارائه دهد. همچنین موسسه بین المللی حقوقی و مهاجرتی الو اپلای مشاور شما هموطنان عزیز در امور فوق می باشد.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.2 از 5 با 17 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .