whatsapp
الو اپلای
تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  2 آبان 1400

تعداد نظرات :  2

تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

مقدمه

کشور کانادا در حال حاضر به مقصدی جذاب برای مهاجرت و اقامت بدل شده است. دلیل این موضوع را می توان در سیاست های گسترده مهاجرپذیری دولت کانادا و استاندارد های بالای زندگی دانست. این درحالی است که مهاجرت به کانادا سختی ها و چالش های خود را نیز دارد. طی سالهای گذشته اخذ ویزای مهاجرتی جهت مهاجرت به کانادا محبوبیت بالایی پیدا کرده است. این در حالی است که تحصیل در مقطع دکتری در کانادا جذابیت های خاص خود را برای دانشجویان و محققان دارد.

می توانیم بگوییم که تحصیل در یک کشور صنعتی و پیشرفته مانند کشور کانادا، فرصتی بینظیر برای پیشرفت شما خواهد بود. شما با تحصیل در کانادا، ضمن اخذ مدرکی معتبر تحصیلی در یک سیستم آموزشی با استاندارد های بالا حضور خواهید داشت. این موضوع را می توان در قرار گیری هرساله پنج دانشگاه بزرگ کشور کانادا در لیست صد دانشگاه برتر دنیا به وضوح مشاهده کرد. این درحالی است که کشور کانادا به دانشجویان بین المللی خود این شانس را می دهد تا پس از فارغ تحصیلی در دانشگاه های این کشور برای ویزای کار یا اقامت دائم خود اقدام کنند.

در این مطلب سعی کردیم تا تمامی اطلاعات در رابطه با تحصیل در مقطع دکتری در کشور کانادا را مورد بررسی قرار دهیم تا شما را در انتخاب یک فرصت مناسب همراهی کنیم.
همچنین فراموش نکنید که قبل از هرگونه اقدامی برای مهاجرت به کانادا حتما با افراد متخصص مشورت کنید تا روند مهاجرتی شما سریعتر و مناسب طی شود. الو اپلای در این مطلب سعی دارد تا تمام مواردی که باید در مورد تحصیل در مقطع دکتری در کانادا را بدانید، بررسی کند تا شما فرصت داشتن یک انتخاب مناسب داشته باشید.

شرایط ادامه تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

شرایط ادامه تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

باید بدانید که تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های کشور کانادا برای بیشتر دانشجویان بین المللی کشور کانادا، محبوبیت بالایی دارد. می توان دلیل این موضوع شرایط منحصر بفردی که کشور کانادا برای دانشجویان مقطع دکتری در نظر گرفته است، جستجو کرد. اول از هرچیز باید بدانیم که تحصیل در مقطع دکتری به زمانی در حدود 3 الی 5 سال نیازمند است.

شما برای تحصیل در مقطع دکتری در کشور کانادا به دانشنامه مقطع فوق لیسانس خود ، توصیه مناسب از اساتید معتبر رشته تحصیلی تان، انگیزه نامه مناسب که هدف شما را از ادامه تحصیل به زیبایی بیان کرده باشد، مدرک زبان انگلیسی معتبر مانند تافل و آیلتس با نمره بالا، مقاله های چاپ در ژورنال بین المللی علمی نیازمند هستید. ادامه تحصیل در مقطع دکتری دارای محدودیت سنی برای متقاضیان نیست اما اگر سن درخواست کننده کمتر از سی و پنج باشد، شرایط کلی پذیرش او بهتر است.

همچنینن فراموش نکنید که شما نباید در بین مقاطع تحصیلی و درخواست پذیرش دکترا، زمان زیادی را بیکار بوده باشید. در رزومه خود تمامی فعالیت های اقتصادی و اجتماعی را که انجام داده اید و می توانید برای اثبات آن مدرکی مانند بیمه شغلی را ارائه کنید را حتما ذکر کنید. اگر شما سابق تدریس در یک دانشگاه را داشته باشید، می توانید به پذیرش درخواست ادامه تحصیل خود در مقطع دکترا بیشتر امیدوار شوید.در واقع اگر بخواهیم شرایط عمومی برای پذیرش در مقطع دکترا ذکر کنیم، باید به پربار بودن رزومه علمی متقاضیان اشاره کنیم.

اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری در کانادا

اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری در کانادا

در وحله اول جهت اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری در کانادا باید محور پژوهشی خودتان را تعیین کنید. اگر علاقه به تحصیل در یک موضوع خاص پژوهشی هستید باید شرایط ارائه آن در دانشگاه های مختلف و اساتید مختلف را بررسی کنید تا استاد راهنما مورد نظرتان را بیابید.

بعضی از دانشگاه قبل از درخواست دانشجویان موضوعات مورد پژوهش و اساتید راهنما ارائه دهنده آنها را معرفی می کنند. وقتی استاد راهنما خود را انتخاب کردید باید با وی مکاتبات لازم را شروع کنید.استاد راهنمای در نظر گرفته شما باید شما را تایید کند.نامه تاییدیه استاد راهنمای شما باید در مدارک ارسالی تان به دانشگاه وجود داشته باشد.

چنانچه برای پذیرش دکترای آزاد می خواهید اقدام کنید باید یک پروپوزال پژوهشی مطابق با دستورالعمل دانشگاه را تهیه کنید. شما باید مطرح کنید که چرا می خواهید در این مورد پژوهشی تحقیق کنید و چرا این تحقیق با ارزش خواهد بود. بعضی از دانشگاه ها از متقاضیان تحصیلی خود مصاحبه می کنند. نتایج این مصاحبه در پذیریش بسیار مهم است. همچنین ممکن است ارسال مدارک ترجمه شده توسط دانشگاه فارغ التحصیلی شما جزو شرایط پذیرش دانشگاه های کانادا باشد.

به یاد داشته باشید که بعد از پذیرفته شدن درخواست خود را برای اجازه‌ی تحصیل به سفارت تحویل دهید تا شرایط شما برای اخذ ویزای دانشجویی بررسی شود. بعد از این مراحل برای دریافت بیمه‌ی سلامت نیز اقدام کنید. ، که برای اقامت‌تان حکم ویزای دانشجویی را دارد. همچنین باید خود را بیمه‌ی سلامت کنید.

مزایای تحصیل در مقطع دکتری در کشور کانادا

اصلی ترین مزیت تحصیل در مقطع دکتری در کشور کانادا را می توان شرایط و بودجه گسترده این کشور برای تحقیقات علمی دانست. علاوه بر این با تحصیل در کشور کانادا، شما می توانید به محض فارغ تحصیلی برای دریافت ویزا کار یا دریافت اقامت دائم اقدام کنید. علاوه بر این شما با صرف هزینه هایی مناسب در یک کشور پیشرفته مشغول به تحصیل شده اید.

همچنین می توانید از میان رشته های متنوع تحصیلی و دانشگاه های معتبر و مشهور جهان گزینه های مناسب خودتان را بیابید. اصلی ترین نکته ای که کشور کانادا را برای مهاجرت جذاب می کند، بافت چند فرهنگی این کشور است. شما در این کشور نباید نگران اقدامات نژادپرستانه علیه خودتان باشید. همچنین شما با تحصیل در دانشگاه های کشور کانادا فرصت خواهید داشت در تحقیقات علمی بزرگ شرکت کنید.

مقاله پیشنهادی:
تحصیل در کانادا

مزایای تحصیل در مقطع دکتری در کشور کانادا

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا شمال موارد زیر است.

 • اسکن شناسنامه و کارت ملی
 • داشتن پاسپورت
 • ترجمه انگلیسی یا فرانسه (با توجه به دانشگاه مورد نظر) رزومه تحصیلی
 • ترجمه رسمی انگلیسی یا فرانسه (با توجه به دانشگاه مورد نظر) رزومه تحصیلی سوابق تحصیلی (کارشناسی ارشد، کارشناسی و دیپلم) بعلاوه ریز نمرات (شرایط مطلوب برای شما دارای بودن سوابق تحصیلی ارزشمند با معدل بالا است)
 • داشتن مقالات چاپ شده در ژورنال های بین المللی علمی
 • عکس جدید پرسنلی
 • ارائه توصیه نامه معتبر از حداقل 2 استاد رشته تحصیلی تان
 • انگیزه نامه
 • داشتن مدرک برخی از آمون های خاص مانند GRE ،GMAT و LSAT با نمره مناسب
 • ارائه پروپوزال

مدارک لازم برای اخذ ویزای دانشجویی کشور کانادا شامل موارد زیر است

 • فرم پر شده درخواست ویزای دانشجویی به صورت خوانا و بدون قلم خوردگی
 • ارائه پاسپورت و شناسنامه
 • مدارک تایید پذیرش دانشگاه
 • اثبات تمکن مالی ( در حدود 10 هزار دلار کانادایی)
 • ارائه سوابق شغلی
 • مدارک بیمه درمانی

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در مقطع دکتری در کشور کانادا با توجه دانشگاه تحصیلی ، استان و رشته مورد نظرتان می تواند کاملا متفاوت باشد. توجه داشته باشید که کشور کانادا یک کشور دو زبانه است. با اینحال عموما زبان اصلی تحصیل در کشور کانادا انگلیسی است . البته داشتن مدرک معتبر زبان فرانسه برای اخذ پذیرش دانشگاه و ویزای دانشجویی شما می تواند به شدت مفید باشد. شما باتوجه به شرایط رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظرتان ممکن است به ارائه مدرک قبولی با نمرا بالا در آزمون هایی نظیر تافل ، آیتلس و GRE, GMAT, LSAT نیاز داشته باشید.

حداقل نمرات مدارک معتبر زبان انگلیسی مورد نیاز به شرح زیر است.

مدرک زبان مورد نیاز حداقل نمره مورد نیاز
آیلتس 7.5
تافل 95
GRE 160
LSAT کسب بیشتر از 50 درصد امتیاز کل
GMAT ۵۳۵.۲ رو به بالا

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

هزینه های تحصیل دانشجویان مقطع دکتری در کانادا

یکی از اصلی ترین گزینه های جذاب برای تحصیل دانشجویان در مقطع دکتری دانشگاه های کشور کانادا، شرایط گسترده اخذ بورسیه تحصیلی است. بورسیه تحصیلی می تواند کل یا بخشی از هزینه های تحصیل دانشجویان مقطع دکتری در کانادا را پرداخت کند. با توجه به نوع مدیریت مالی شما ممکن است بخشی از پول بورسیه تحصیلی تان را نیز پس انداز کنید.

این در حالی است که میانگین شهریه تحصیلی در مقطع دکترا 17700 دلار کانادایی است. در بعضی از شرایط شما می توانید از تخفیف هایی در مورد تحصیل خود در مقطع دکترا استفاده کنید. پس قبل از هرگونه اقدامی برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری در کشور کانادا شرایط کلی دانشگاه های متخلف را بررسی کنید.

قبل از هرچیزی باید یادآوری کنیم که برآورد هزینه های ما به صورت تقریبی است . هزینه های تحصیل شما با توجه به نوع رشته و دانشگاه انتخابیتان محاسبه می شود. چناچه خواهان داشتن رقمی دقیق راجع به هزینه های تحصیل خود هستید ، می توانید از نرم افزار آنلاین شورای وزارت آموزش و پروش کانادا (CMEC) که برای دانشجویان بین‌المللی طراحی شده است ، استفاده کنید.

این نرم افزار هزینه ها تحصیل در هر دانشگاهی را با توجه به رشته مورد نظر شما محاسبه می کند. می توانیم عنوان کنیم که به طور متوسط برای تحصیل و زندگی در کشور کانادا شما ماهیانه نیاز به 13000 دلار کانادایی خواهید داشت.

هزینه های تحصیل دانشجویان مقطع دکتری در کانادا

هزینه های مربوط به شهریه های موجود برای مقطع دکترا به شرح زیر است.

نوع هزینه های تحصیلی (دلار کانادایی)
متوسط تمام رشته ها 17744
رشته های علوم انسانی 13000 الی 15000
رشته های مربوط به MBA 38000 الی 66000
رشته های پزشکی 11000 الی 25000
رشته های مهندسی 17000 الی 25000

همچنین هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه  کشور کانادا به شرح زیر است.

نام دانشگاه هزینه های تحصیلی
University of Tornto 27000الی 53000
McGill University 10000الی 47000
University of British Columbia 72000
University of Alberta 10000
McMaster University 18000
University of Waterioo 7500
Western University 22000
University of Calgary 17000
Queens University 23000

شرایط کار در حین تحصیل برای دانشجویان دکتری در کشور کانادا

شرایط کار در حین تحصیل برای دانشجویان دکتری در کشور کانادا به طور ویژه ای متفاوت از سایر مقاطع تحصیلی است. شما می توانید به عنوان یک نیرو متخصص در رشته خود و یا درخواست کار دانشجویی برای مشاغلی مانند دستیار استاد یا عضویت در دوره های تحقیق خاص برای پیدا کردن شغل اقدام کنید.

نباید فراموش کنید که ویزای شما دانشجویی است نه ویزای کار. پس شما تنها اجازه خواهید داشت که در هفته بیست ساعت کار کنید. البته در طول تعطیلات می توانید در حدود چهل ساعت کار نیمه وقت انجام دهید. لازم به ذکر است که اگر ویزای تحصیلی شما شش ماهه باشد، نیازی به اجازه کار در حین تحصیل نخواهید داشت.

حقوق دانشجویان به صورتی ساعتی پرداخت می شود و مقدار آن بر اساس استان و نوع کاری که انجام خواهید داد، متفاوت است. شما می توانید در رشته تخصصی خود به عنوان پرستار، حسابدار ، طراح گرفیک و….. به صورت پاره وقت به دنبال شغل باشید. در این موارد حقوق شما بیشتر از فرصت شغلی دانشجویی است.
فراموش نکنید که قبل از قبول مسئولیت هر شغلی باید دانشگاه را در جریان بگذارید.

شرایط کار در حین تحصیل برای دانشجویان دکتری در کشور کانادا

بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل در مقطع دکتری

در هنگام بررسی دانشگاه های کشور کانادا برای اخذ پذیریش متوجه خواهید شد که با دو گزینه تحصیل در دانشگاه مقرون به صرفه و تحصیل در دانشگاه های معتبر مواجه خواهید شد. دانشگاه مقرون به صرفه معمولا در شهر های که هزینه های زندگی در ارزانتر است، واقع شده اند. این درحالی است که دانشگاه های معتبر در شهرهای گران کشور کانادا واقع شده اند. البته تحصیل در دانشگاه های برتر کشورکانادا، شرایط شما را برای اخذ ویزای تحصیلی در مقطع دکترا کشور کانادا را ارتقا می دهد.

دانشگاه تورنتو در شهر تورنتو ، دانشگاه بریتیش کلمبیا در شهر ونکوور ، دانشگاه مک گیل در شهر مونترال ، دانشگاه واترلو در شهر واترلو ، دانشگاه سیمون در شهر برنابی (اطراف شهر ونکوور) ، دانشگاه آلبرتا در شهر ادمنتون، دانشگاه کلگری در شهر کلگری ، دانشگاه یورک در شهر تورنتو ، دانشگاه کویین در شهر کینگستون و دانشگاه وسترن در شهر لندن بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل در مقطع دکتری بشمار می روند. لازم به ذکر است که . دانشگاه تورنتو ، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک گیل ، دانشگاه مونترال و دانشگاه آلبرتا هر ساله در لیست صد دانشگاه برتر جهان قرار می گیرند.

بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل در مقطع دکتری

سخن آخر

در واقع تحصیل در کانادا به معنی داشتن فرصت حضور در یک سیستم آموزشی بین اللملی است و مدارک دریافت شده از دانشگاه های کانادا در سراسر جهان معتبر هستند. جالب است بدانید که پنج دانشگاه بزرگ کشور کانادا هر ساله جز صد دانشگاه برتر دنیا طبقه بندی می شوند. همچنین با تحصیل در کانادا و فارغ تحصیلی از دانشگاه های این کشور، شما فرصت اخذ اقامت دائم این کشور خواهید داشت.

اگر قصد تحصیل در مقطع دکتری در کانادا را دارید بهتر است از قبل آگاهی لازم را کسب کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه به سایت الو اپلای مراجعه کنید. از اینکه تا پایان این مطلب ما را همراهی کردید، سپاس گزارم.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

 • مجله مهاجرت

  1402-02-04 در 10:22 ق.ظ

  سلام.وقت بخیر .
  در مورد تحصیل دکترا در کانادا میشه راهنمایی بفرمایید؟

  • شیوا داداش زاده

   1402-02-06 در 12:02 ق.ظ

   سلام
   این مقاله در ارتباط با تحصیل دکتری هست

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .