whatsapp
الو اپلای
اجازه اقامت خانوادگی در ترکیه

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  11 تیر 1401

تعداد نظرات :  0

انواع کارت اقامت ترکیه

ترکیه یکی از کشورهایی است که به دلیل توسعه قابل ملاحظه در سالهای گذشته، تقاضا از نقاط مختلف دنیا برای اخذ اقامت ترکیه به شدت افزایش داشته است. به طوری که طی ۱۷ سال گذشته تعداد خارجیان دارای کارت اقامت ۶۴۱٪ رشد داشته و اکنون بیش از ۱,۳۲۶,۰۰۰ نفر کارت اقامت ترکیه را در اختیار دارند. در بین متقاضیان اقامت در ترکیه ایرانیان سهم بسیار بالایی را به خود اختصاص داده اند. این در حالی است که ایرانیان می توانند بدون داشتن ویزا به ترکیه سفر کنند و در سال به صورت ناپيوسته میتوانند به مدت 6 ماه در خاک ترکیه حضور داشته باشند. ولی بعد از سه ماه اقامت در خاک ترکیه باید سه ماه در خارج از خاک ترکیه باشند.

اجازه اقامت برای افرادی صادر می شود که قصد دارند تا بیشتر از مدت قانونی ویزای خود در ترکیه حضور داشته باشند. در ترکیه مسئول صدور اجازه اقامت و امور مربوط به مهاجرین اداره مهاجرت ترکیه یا قوچ داییرسی  می باشد. بر اساس قوانین اداره مهاجرت ترکیه، از ۶ طریق می توان برای اخذ اقامت این کشور اقدام نمود که شامل اجازه اقامت کوتاه مدت، اجازه اقامت خانوادگی، اجازه اقامت دانشجویی، اجازه اقامت بلندمدت، اجازه اقامت بشردوستانه و اجازه اقامت قربانیان تجارت انسان می شود. ما در این مقاله سعی کردیم تا به اختصار هریک از انواع اجازه اقامت که توسط دولت ترکیه صادر می شود مورد بررسی قرار گیرد. البته قبل از هر چیز در نظر داشته باشید که قوانین مربوط به اقامت اتباع خارجی در ترکیه دستخوش تغییرات بسیاری می شود یعنی به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از اقدام برای اخذ هر نوع اقامت ترکیه با کارشناسان در این زمینه مشاوره داشته باشید.

اقامت کوتاه مدت

کسانی می‌توانند از این نوع اقامت بهره ببرند که برای انجام امور و کارهای خود در ترکیه نیاز به اقامت کوتاه مدت داشته باشند که شرح آن در موارد زیر آمده است.

۱- اقامت برای تحقیقات علمی برای همکاری با نهادها و مراکز علمی در ترکیه

۲- افراد دارای املاک و مستغلات به شرط مسکونی بودن آن

۳-افرادی که به دنبال راه اندازی کسب و کار در ترکیه هستند

۴- افرادی که برای طی دوره‌های آموزش ضمن خدمت در ترکیه اقدام می نمایند

۵- افرادی که برای سفر و به عنوان توریست وارد کشور می‌شوند

۶- افرادی که برای مقاصد درمانی اقدام می کنند، متناسب با مدت زمان مورد نیاز برای درمان خود می‌توانند اجازه اقامت دریافت نمایند

۷- افرادی که برای یادگیری زبان ترکی اقدام نمایند

۸- افرادی که اجازه اقامت خانوادگی آنها باطل شده است

۹- بر اساس تصمیم و مجوز نهادهای قضایی و یا اداری ترکیه به برخی فراد اجازه اقامت کوتاه مدت تعلق خواهد گرفت

10- برای شرکت در دوره‌های آموزشی کوتاه مدت و کمتر از یکسال

۱۱- فارغ التحصیلان مراکز آموزش عالی ترکیه تا شش ماه پس از تاریخ فارغ التحصیلی میتوانند برای اخذ این نوع اقامت اقدام نمایند

۱۲- برای افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در ترکیه را دارند، اجازه اقامت برای انجام امور مربوطه صادر میشود

در ماه های اخیر متاسفانه اداره مهاجرت ترکیه بسیاری از درخواست های اقامت های کوتاه مدت را رد کرده است و زمینه برای برای اخذ این نوع اقامت بسیار سخت کرده. مثلا در سال های اخیر در صورتی که شما اقدام به خرید ملک در ترکیه می کردید با هر نوع مبلغی می توانستید برای اقامت کوتاه مدت یکساله که قابل تمدید نیز باشد اقدام کنید این در حالی است که بر اساس قوانین جدید ترکیه ارزش ملک شما در شهرهای بزرگ باید حداقل 75000 دلار و در شهرهای کوچک حداقل 50000 دلار باشد تا بتوانید اقدام به دریافت اقامت کنید.

 

اجازه اقامت خانوادگی در ترکیه

 

اجازه اقامت خانوادگی

افراد می‌توانند برای همسر خود، فرزندان زیر ۱۸ سال و یا همسر آن ها، و همچنین فرزندان بالای ۱۸ سال ولی نیازمند به کمک آنها و همسرشان برای کسب اجازه اقامت اقدام نمایند. این نوع اجازه اقامت در هر مرتبه حداکثر برای سه سال قابل تمدید است.

برای اخذ این نوع اجازه اقامت شرایط مهم دیگری نیز وجود دارد که باید به آن توجه شود. الف- اگر فردی دارای دو یا چند همسر باشد، فقط به یکی از آنها اجازه اقامت اعطا خواهد شد. ب- اگر هر دو یا یکی از والدین کودک در خارج از ترکیه حضور داشته باشد، اخذ اجازه رسمی از وی برای کسب اجازه اقامت کودک الزامی است. ج- کودکان زیر ۱۸ سال دارای اقامت خانوادگی حق تحصیل در مدارس را خواهند داشت. د- تحت شرایطی این نوع اجازه اقامت میتواند به اجازه اقامت کوتاه مدت تبدیل شود از جمله کسانی پشتیبان خود در ترکیه را به دلیل فوت از دست داده‌اند و کسانی که از شهروند ترک طلاق گرفته و به مدت سه سال اقامت داشته باشند (در صورت اثبات خشونت خانوادگی نیازی به برقراری شرط ۳ سال اقامت نیست).

 

اقامت دانشجویی در ترکیه

 

اقامت دانشجویی

تمام افرادی که قصد تحصیل در مقاطع دانشگاهی را داشته باشند میتوانند برای اجازه اقامت دانشجویی اقدام نمایند. این نوع اجازه اقامت تنها برای شخص دانشجو، همسر و فرزندان وی قابل صدور بوده و دیگر اعضای خانواده نمی توانند به همراه شخص دانشجو اجازه اقامت دریافت کنند. دانشجویان در هر مقطعی به شرط کسب اجازه کار میتوانند در کنار تحصیل، اشتغال نیز داشته باشند. البته برای مقطع کاردانی و کارشناسی حق اشتغال از سال دوم تحصیل خواهد بود. البته اجازه کارت به صورت پاره وقت می باشد نه تمام وقت.

مقاله پیشنهادی:
اخذ اقامت بلند مدت ترکیه

 

اقامت بلند مدت

به جز پناهجویان و پناهجویان مشروط تمام افرادی که بیش از ۸ سال بدون وقفه در ترکیه اقامت داشته‌، دارای بیمه درمانی، درآمد مستمر و مکفی بوده و در ۳ سال اخیر از کمک های اجتماعی استفاده نکرده اند می‌توانند برای این نوع اجازه اقامت، که به مدت نامحدودی صادر می شود، اقدام کنند.

 

اقامت بشردوستانه

برای افرادی که با مسأله امنیت و اضطرار مواجه بوده و خروج آنها از ترکیه مقدور نباشد، می‌توانند از این نوع اجازه اقامت استفاده نمایند. به شرطی که دادگاه ترکیه آن را تایید نماید.

اجازه اقامت قربانیان تجارت انسان

افرادی که به شکل بالفعل یا بالقوه قربانی تجارت انسان بوده و ثابت نشود که خود با فاعلین تجارت انسان ارتباط داشته اند، می‌توانند به مدت یک الی شش ماه از این اجازه اقامت بهره مند شوند.

 

انواع کارت اقامت ترکیه

هر کدام از کارت های اقامت در ترکیه دارای رنگ های مختلفی می باشند. در کل برای اتباع خارجی این کارت ها 5 نوع می باشد که در زیر سعی شده است نگاه مختصری به آنها داشته باشیم.

 

کارت اقامت ترکیه به رنگ قرمز

 

کارت اقامت به رنگ قرمز

این نوع کارت برای اتباع خارجی که درخواست اقامت توریستی آنها پذیرفته شده است داده می شود در واقع رایج ترین کارتی هست که در بین اتباع خارجی مورد استفاده قرار گرفته می شود. همچنین افرادی که اقدام به خرید ملک برای اخذ اقامت ترکیه داده اند کارت کیملیکشان به رنگ صورتی می باشد.

کارت اقامت به رنگ زرد

در صورتی که فرد اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی در ترکیه نماید بعد از ثبت نام در دانشگاه می تواند درخواست کیملیک دانشجویی نماید. کارت اقامت دانشجویی که پسوند YU نیز در آن درج شده است به رنگ زرد می باشد و تا پایان تحصیلات شخص می تواند کارت را در اختیار داشته باشد. عموما اقامت دانشجویی از سمت دانشگاهی که فرد در آن مشغول به تحصیل است گرفته می شود. در ترکیه داشتن این کارت سبب می شود که فرد دانشجو از تخفیفات ویژه در خدمات رفاهی شهری استفاده کند.

 

کارت اقامت ترکیه به رنگ آبی

 

کارت اقامت به رنگ آبی

این کارت برای افرادی صادر می شود که در ترکیه موفق شده اند اجازه کار یا چالیشما ایزنی بگیرند. چالیشما ایزنی عموما در زمانی که فرد توسط شرکت یا ارگانی استخدام می شود و برای فرد بیمه رد می شود توسط شرکت یا موسسه استخدام کننده درخواست داده می شود. در صورتی که شخص به صورت ممتد دارای 5 سال کارت اقامت آبی رنگ باشد و برای وی بیمه رد شده باشد بعد از پنج سال می تواند برای شهروندی ترکیه اقدام نماید.

کارت تورکواز

این کارت به افرادی خاصی داده می شود که دارای قابلیت های خاصی باشند به مانند قهرمانان المپیک، محققان برجسته علمی دنیا، هنرمندان مطرح در سطح جهانی و … .

در کارت اقامت چه چیزهایی نوشته می شود؟

مهمترین چیزی که در کارت اقامت شما وجود دارد TC نامبر شما می باشد که مخفیف جمهوری ترکیه می باشد و در حکم کد ملی شما می باشد این کد 11 رقم دارد که با رقم 99 شروع می شود. تمام اطلاعات شما حتی اطلاعات محل سکونت با استعلام این کد مشخص می شود.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
2 از 5 با 5 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .