whatsapp
الو اپلای
شرایط پذیرش دانشگاه های ترکیه در مقطع ارشد

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  18 آبان 1402

تعداد نظرات :  11

شرایط پذیرش دانشگاه های ترکیه در مقطع ارشد

پذیرش دانشگاه های ترکیه در ارشد و شرایط آن می تواند دانشگاه به دانشگاه با یکدیگر متفاوت باشد. تحصیل در ترکیه در سال های اخیر به دلیل افزایش جمعیت تحصیل کرده از یک سمت و از سمت دیگر افزایش سطح تحصیلات افراد اهمیت مدارک دانشگاهی دیپلم و کارشناسی کم رنگتر از قبل شده است. افزایش افراد تحصیل کرده رقابت زیادی را برای مقاطع بالاتر به وجود آورده است. در شرایط کنونی کسب مدرک حرفه ای در درجه کارشناسی ارشد بیش از داشتن مدرک لیسانس اهمیت یافته است.

همچنین در نظر داشته باشید که شرایط پذیرش هر دانشگاه برای برنامه های تحصیلات تکمیلی متفاوت است. همچنین اختلاف بین دانشگاه ها ، اسناد و مراحل مختلف آن برای ورود به برنامه های تحصیلات تکمیلی در بین دانشجویان خارجی و شهروندان ترکیه نیز وجود دارد. در بسیاری از موارد شرایط تحصیل در ترکیه برای اتباع خارجی و شهروندان ترک بسیار متفاوت می باشد.

همان طور که در بالا نیز به آن اشاره شده است تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه و تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه به شدت توسط دانشجویان خارجی ترجیح داده می شود. شاید بتوان اذعان نمود که افزایش کیفیت آموزش ، افزایش فرصتهای شغلی و بهبود شرایط زندگی در ترکیه از دلایل اصلی این انتخابها می باشد. شرایط پذیرش دانشگاه های ترکیه در ارشد شرح زیر است:

شرایط پذیرش دانشگاه های ترکیه در مقطع ارشد

شرایط پذیرش دانشگاه های ترکیه در مقطع ارشد : مدارک لازم

 • کپی کارت ملی و شناسنامه ترجمه شده
 • نسخه اصلی به همراه ترجمه رسمی از مدرک تحصیلی لیسانس
 • نسخه اصلی به همراه ترجمه رسمی از ریزنمرات لیسانس
 • پر کردن و به تایید رساندن تطبیق واحدها و تایید دانشگاه ( دنلیک)
 • برای دانشجویانی که تحصیلات کارشناسی خود را در ترکیه گذرانده اند. ” لازم است با در دست داشتن مدارک تحصیلی خود به وزارت خارجه مراجعه نمایند و مدارک خود را تایید نمایند.
 • برای دانشجویانی که تحصیلات کارشناسی خود را در خارج از ترکیه گذرانده باشند لازم است با در دست داشتن اصل مدارک به همراه ترجمه رسمی به سفارت ترکیه در کشور خود مراجعه نمایند تا مدارک خود را به تایید سفارت برسانند.
 • برای دانشجویانی که مدرک کارشناسی خود را از یکی از دانشگاه های کشورهای اروپایی اخذ کرده باشند لازم است تا اصل مدرک به همراه ریزنمرات را به ترکی ترجمه رسمی نمایند.
 • دانشجویانی که تابعیت دوگانه دارند و مدرک کارشناسی خود را از ترکیه اخذ کرده اند بایستی مدارکی که نشان دهنده اقامت شخص در طول مدت تحصیل می باشد و همچنین ورود و خروج به ترکیه را به دانشگاه ارایه دهند
 • اخذ کارت اقامت

شرایط پذیرش دانشگاه های ترکیه در مقطع ارشد

پذیرش دانشگاه های ترکیه در ارشد را بدانید

شرایط پذیرش دانشگاه های ترکیه در مقطع ارشد با توجه به این که شما ترجیح می دهید در دوره با تز یا دوره بدون تز شرکت کنید کمی با هم متفاوت می باشد. اگر می خواهید مدرک کارشناسی ارشد خود را بدون پایان نامه ادامه دهید، نیازی به شرکت در آزمون ALES ندارید. برای کسانی که می خواهند مدرک کارشناسی ارشد را با پایان نامه به پایان برسانند شرکت در آزمون ALES اولین قدم می باشد. آزمون ALES سه بار در سال توسط مرکز OSYM برگزار می گردد.

پذیرش دانشگاه های ترکیه در ارشد را بدانید

پذیرش دانشگاه های ترکیه در ارشد : مهارت در زبان های خارجی

ما در دو مورد جداگانه یعنی کارشناسی ارشد، با پایان نامه و یا بدون پایان نامه می توانیم درباره مهارت زبان فکر کنیم. در اکثر برنامه های تحصیلات تکمیلی دارای پایان نامه ، گواهی مهارت زبان خارجی از شروط الزامی می باشد. دلیل اصلی این امر این است که دانستن زبان انگلیسی در طی تحصیل و انجام پژوهش از اهمیت بسیاری برخوردار است.

در برنامه های کارشناسی ارشد بدون پایان نامه ، مهارت زبان خارجی به طور کلی لازم نیست. البته به عنوان فردی که قصد تحصیل در ترکیه را دارید می توانید برای امتحاناتی مانند YDS ، IELTS و TOEFL اقدام کنید. از آنجا که اخذ نمره بالا در آزمون ALES و همچنین اخذ نمره زبان یک فرایند بسیار طولانی است ، باید سعی کنید هرچه سریعتر این قدم را بردارید.

تکمیل مدارک مورد نیاز

تکمیل مدارک مورد نیاز

قبل از شروع پروسه ی اپلای سعی کنید تا مدارک خود را به طور کامل آماده و ترجمه نمایید. در بسیاری از موارد دانشگاه ها از شما مدارک یکسانی را درخواست می نمایند به مانند گواهی مهارت زبان ، مدرک ALES ، دیپلم و گواهی فارغ التحصیلی کارشناسی به همراه ریزنمرات ، کارت شناسایی ، CV ، SOP، گواهی وضعیت نظام وظیفه. توجه داشته باشید که تکمیل و ترجمه این مدارک ممکن است زمان زیادی را از شما طلب کند به همین دلیل به شما توصیه اکید می شود که همیشه مدارک و مستندات خود را قبل از درخواست آماده کنید.

شرایط پذیرش دانشگاه های ترکیه در مقطع ارشد

پرداخت هزینه اپلای و ارسال مستندات به دانشگاه

هزینه درخواست با توجه به دانشگاه و موسسه مورد نظر شما متفاوت است. اطلاعات مربوط به تاریخ و لیست کامل اسناد را می توانید از وب سایت برنامه مورد نظر خود یا از امور دانشجویی دانشگاه دریافت کنید.

اگر گواهی تسلط به زبان خارجی ندارید ، ممکن است لازم باشد امتحان مهارت زبان خارجی دانشگاه مورد نظر خود را بگذرانید.

پرداخت هزینه اپلای و ارسال مستندات به دانشگاه

آزمون و مصاحبه ارزیابی علمی

ممکن است شما در رشته ای برای کارشناسی ارشد شرکت کرده باشید که یکی از شرایط ورود به آن دوره سپری کردن موفقیت آمیز آزمون علمی و یا مصاحبه علمی باشد به مانند رشته های روانشناسی. قبل از درخواست ، اطمینان حاصل کنید که برنامه مورد نظر شما به مهارت زبان خارجی و مصاحبه علمی نیاز دارد یا نه. در صورتی که شما مدرک کارشناسی خود را در یک رشته دیگر اخذ کرده باشید نیاز باشد تا یک دوره آماده سازی یک ساله به نام آماده سازی علمی را پشت سر بگذارید.

آزمون و مصاحبه ارزیابی علمی

دعوتنامه دانشگاه برای مصاحبه چیست؟

برخی از دانشگاه ها در برنامه های تحصیلات تکمیلی درخواست های بیشتری دارند. در این حالت ، به جای دعوت از همه برای مصاحبه ، ابتدا بر اساس اسناد و مدارک دانشجویان اقدام به انتخاب می کنند و پس از آن ، لیستی با عنوان دانش آموزانی که دارای حق مصاحبه هستند از سمت دانشگاه منتشر می شود و داوطلبانی که پیش انتخاب را با این لیست گذرانده اند ، به مصاحبه دعوت می شوند.

در برخی دانشگاه ها ، از آنجا که متقاضیان زیادی وجود ندارد ، از کلیه متقاضیان دعوت به مصاحبه می شود. بیشتر مواردی که در مصاحبه پرسیده می شود مربوط به اطلاعات علمی دانشجویان می باشد.

دعوتنامه دانشگاه برای مصاحبه چیست؟

اعلام نتایج و دعوت از دانشجویان موفق

نوع و مدت زمان اعلام نتایج نهایی ممکن است بسته به دانشگاه یا برنامه متفاوت باشد. نام داوطلبانی که موفق به سپری کردن مصاحبه شده اند را می توانید در سایت دانشگاه مشاهده نمایید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4 از 5 با 37 رای

 • pa

  1400-04-22 در 4:01 ق.ظ

  سلام,وقت بخیر
  من کارشناسی مهندسی معدن رو از یکی از 1500 دانشگاه برتر دنیا گرفتم,دو مقاله داخلی دارم,آیا برای مهندسی معدن امکان فول فاند گرفتنم برای ترکیه وجود داره؟چه دانشگاه هایی در ترکیه این رشته رو پوشش میدن و ایا برای ترکیه میشه با گواهی موقت مدرک اقدام کرد؟

  • شیوا داداش زاده

   1400-04-22 در 10:33 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   برای ثبت نام در مقطع ارشد باید حتما در آزمون آلس یا جی آر ای شرکت کنید و همچنین معدل و رزومه خوبی داشته بشاشید و البته که نمره تافل داشته باشید.

 • مهسا

  1398-12-25 در 7:14 ب.ظ

  سلام من کارشناسی حسابداری دارم میخواستم ببینم شهریه حدودا تو ترکیه برا ارشد چنده؟؟ و کدوم دانشگاه ها میتونم بیام؟؟ با امتحان هستش یا نه؟؟؟ میشه یه دوره آزمایشی اومد نشست سر کلاس با ترک ها بعد پایان ترم داد اگه نمره هام بالا بود ثبت نامو قعطی کنم یانه؟؟؟ میشه اینجوری؟

  • شیوا داداش زاده

   1398-12-26 در 11:26 ب.ظ

   برای مقطع ارشد مدارک زیر الزامی هست
   آلس یا جی آر ای
   نمره تافل یا تومر
   معدل بالا در دوره کارشناسی
   قبولی در مصاحبه دانشگاه
   چیزی به عنوان دوره آزمایشی در ترکیه وجو ندارد

 • سردار

  1398-11-08 در 11:39 ق.ظ

  سلام خسته نباشید من میخوام لیسانس دندونپزشکی رو تو دانشگاه طب باکو بگیرم و برا فوق لیسانس برا ترکیه اقدام کنم ایا ازمون ورودی یا شرایط خاصی داره ممنون میشم راهنماییم کنید

  • شیوا داداش زاده

   1398-11-08 در 4:19 ب.ظ

   سلام وقتتون بخیر
   دندونپزشکی دوره دکتری هست نه کارشناسی
   برای تحصیل این رشته شما باید آزمون SAT و YOS را بدید و نمرات بالایی رو در این آزمون ها بیارید. برای اطلاعات بیشتر با موسسه تماس داشته باشید.

 • الهام

  1398-11-08 در 10:58 ق.ظ

  سلام امکان ادامه تحصیل رشته ی اتاق عمل در مقطع ارشد در ترکیه وجود داره ؟ اگر وجود داره دانشگاه های خصوصیه یا دولتی ؟

 • ارزو محمودی

  1398-11-08 در 12:30 ق.ظ

  لیسانس و فوق لیسانس تربیت بدنی دارم و می خواستم کارشناسی ارشد فیزیوتراپی در دانشگاه حاجت تپه یا اژه بخوانم، ایا امکانش هست؟

  • شیوا داداش زاده

   1398-11-08 در 4:51 ب.ظ

   با سلام
   برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی شما نیاز به آزمون SAT و یا YOS دارید با نمرات بالا.
   برای اطلاعات بیشتر با موسسه تماس داشته باشید.

 • امیر شایان

  1398-10-25 در 11:52 ب.ظ

  سلام میخواستم بدونم امکان ادامه تحصیل رشته حقوقم در ترکیه هستش یا نه خیلی ممنون

  • شیوا داداش زاده

   1398-10-28 در 2:23 ب.ظ

   سلام
   برای چه مقطعی؟

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .