whatsapp

دانشگاه های هنر استانبول

دانشگاه های هنر استانبول
شیوا داداش زاده 0 نظر

تحصیل در ترکیه مزیت های خاص خود را دارد از جمله این مزیت ها این است که مدارک دانشگاه های ترکیه بین المللی است و رنکینگ دانشگاه های ترکیه جایگاه خوبی را در جهان دارد، همچنین شما بعد از فارغ التحصیلی به دلیل معتبر بودن مدرک دانشگاهی میتوانید مدارک خود را برای کار به هر کشوری که مد نظرتون هست ارائه دهید.

میتوان مزیت تحصیل در رشته های هنر درترکیه را این دانست که ترکیه قدمتی تاریخی دارد و مهد هنرهای معماری و نگارگری است. همانطور که در شهر استانبول قدم می زنید تعدادی از شاهکارهای هنری دنیا را در خیابان های آن خواهید دید یعنی به صورت تئوری و به طور عملی به تحصیل هنر خواهید پرداخت.

دانشگاه های هنر در ترکیه مطابق با استانداردهای جهانی، رشته ها و سرفصل های خود را به دانشجویان داخلی و خارجی ارائه می دهد.

هنرهای زیبا مجموعا از پنج نوع هنر تشکیل می شود که این هنرها به ترتیب شعر، نقاشی، مجسمه سازی، موزیک و معماری را شامل می شود. در سالهای اخیر رشته های جدید زیادی به دانشکده های هنرهای زیبا در ترکیه اضافه شده که شامل عکاسی، گرافیک، فیلمنامه نویسی و سفالگری می باشد.

دانشگاه های ترکیه

از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های هنر استانبول میتوان به دانشگاه هنرهای زیبای معمار سینان اشاره کرد. در سال 2003 آکادمی هنر های زیبای معمار سینان به دانشگاه هنرهای زیبا تبدیل شد و از آن پس به عنوان دانشگاه هنر استانبول معرفی شد.

این دانشگاه پر طرفدار در سال 1882 توسط عثمان حمدی بی، نقاش، مورخ باستان شناس، معاون موزه و هنرمند معروف ترک زبان، در منطقه فندقلی استانبول ترکیه، تاسیس شده است و یکی از قدیمی‌ترین موسسات عالی در ترکیه و اولین دانشگاه در نوع خود به شمار میرود.

شرایط پذیرش در دانشگاه های هنر استانبول

تحصیل رشته های هنری همانند سایر رشته های دانشگاهی درترکیه، نیازمند شرایط و مدارک خاصی است.شرایط کنکور هنر در ترکیه یا به اصطلاح شرایط پذیرش هر دانشگاه آن متفاوت است.

علاقه مندان برای ورود به دانشکده ی هنرهای زیبا، با توجه به نوع دانشگاه ها و رشته ی دلخواه خود، ملزم به کسب امتیازات مورد نیاز دانشگاه ها هستند.

در اولین گام برای تحصیل رشته هنر در ترکیه باید آزمون های ورودی دانشگاه ها را بگذرانید. دو آزمون بسیار مهم برای ورودی دانشگاههای ترکیه SAT و YÖS هستند. برای رشته هنر باید حداقل از نمره 100 آزمون یوس، نمره 40 را کسب کنید.

البته این نمره بسته به دانشگاه متفاوت است. مثلا در دانشکده هنر استانبول برای رشته هنر باید نمره بالای 60 را در آزمون YÖS گرفته باشید. در کنار اینها باید مدارک مورد نیاز خود برای هر مقطع تحصیلی را به دانشگاه ارائه دهید.

پذیرش در دانشگاه های هنر استانبول

در مقطع کارشناسی ارائه مدارک زیر الزامی است :

 • مدرک دیپلم
 • ریزنمرات
 • پاسپورت
 • معرفی نامه
 • مدرک زبان و …

برای مقاطع بالاتر کارشناسی ارشد و دکترا به رزومه های بهتری نیاز دارید. در این مقاطع نیز باید مدارک زیر لازم است :

 • تمام مدارک پیشین خود از جمله دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد (برای دکترا)
 • پاسپورت
 • ویزای تحصیلی
 • ریزنمرات
 • توصیه نامه از استاد راهنما
 • انگیزه نامه و…

یکی دیگر از شرایط تحصیل و پذیرش در دانشگاه های هنر استانبول بعد از قبولی در آزمون ورودی گرفتن مدرک تسلط به زبان ترکی از یکی از موسسات معتبر است زیرا زبان تدریس در اکثر دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی است و نیازمند یادگیری زبان قبل از ورود به دانشگاه است.

بعضی از دانشگاه‌ها نیز به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند و البته شهریه و هزینه ی ثبت نام بیشتری نسبت به دانشگاه‌های ترک زبان دارند.

دانشجو میتواند با شرکت در دپارتمان زبان دانشگاه و اخذ نمره‌ی قبولی به تحصیل در دانشگاه بپردازد و در صورت قبول نشدن تا قبل از شروع سال تحصیلی باید در کلاس‌های زبان شرکت نماید.

دوره های آموزشی دانشگاه های هنر استانبول

بطور کلی رشته ها و دوره هایی که در دانشکده های هنر در ترکیه تدریس میشوند از این قرارند:

دانشکده موسیقی :

دانشکده موسیقی

موسیقی- همسرایی در گروه کُر- اپرا- پیانو- گیتار- سازهای بادی و ضربی- فلوت- کمان- ویالون- ویالون سل- قره نی- چنگ- کلارینت- ساکسیفون- ترومپت- ترومبون- جاز- آهنگسازی- موسیقی خلق ترکیه- موسیقی مذهبی- موسیقی شناسی- تربیت صدا- سازهای زهی

دانشکده هنرهای زیبا :

نقاشی- عکاسی- مجسمه سازی- طراحی مد و لباس- سفالگری- هنرهای چاپی- شیشه- انیمیشن- گرافیک- هنرهای تجسمی- رقص مدرن- رقص باله- پرفورمنس- نمایش- بازیگری- طراحی صحنه- نمایشنامه نویسی- دراماتورژی

دانشکده تربیت معلم :

تربیت معلم موسیقی- تربیت معلم نقاشی

آزمون های ورودی دانشگاه های هنر استانبول

دانشگاه های ترکیه با برگزاری کنکور هنر در ترکیه که دو مرحله ای است در رشته های یاد شده دانشجو میپذیرند.

آزمون های ورودی دانشگاه های هنر استانبول

در مرحله اول دانشجویان ترک از طریق آزمون کتبی مخصوص به خود پذیرش می شوند. در حالیکه دانشجویان خارجی همان طور که گفته شد با ارائه نمره قابل قبول از آزمون یوس، SAT و یا دیپلم برخی از مدارس بین المللی که مورد قبول دانشگاه مقصد باشد، میتوانند مرحله اول را پشت سر بگذارند.

در مرحله دوم داوطلبان باید در آزمون مهارت و یا Yetenek sınavı که از سوی هر دانشگاه جداگانه برگزار میشود شرکت کنند و بتوانند در این آزمون نیز نمره مورد نیاز را کسب کنند تا شرط لازم و کافی را برای ثبت نام در رشته و دانشگاه مورد نظر داشته باشند.

هزینه و شهریه دانشگاه های هنر استانبول

در ترکیه تحصیل در دانشگاه های دولتی رایگان نیست، اما شهریه تحصیل در این دانشگاه ها چندان گران هم نبوده و هزینه معقولی از دانشجویان بین المللی دریافت می شود. علاوه بر این دانشگاه های خصوصی نیز فرصت مناسبی برای تحصیل در ترکیه بدون آزمون در رشته های هنری برای علاقمندان فراهم میکنند.

برای تحصیل هنر در دانشگاه های دولتی ترکیه 500 تا 5000 لیر و در دانشگاههای خصوصی 30 هزار تا 60 هزار لیر و شاید بیشتر باید پرداخت کنید.

همچنین دولت ترکیه برای حمایت از تحصیلات دانشگاهی و افزایش تعداد دانشجویان به خصوص دانشجویان خارجی در دانشگاه های کشورش اقدام به ارائه ی بورسیه های تحصیلی نموده است که برای دانشجویان خارجی فرصت تحصیل و زندگی رایگان را فراهم می نماید.

لیست دانشگاه های هنر استانبول

لیست دانشگاه های هنر استانبول

 • دانشگاه های دولتی
 • دانشگاه های خصوصی
 • دانشگاه معمار سینان
 • دانشگاه ییلدیز تکنیک
 • دانشگاه مارمارا

دانشگاه های خصوصی هنر در استانبول

نام دانشگاه

نام دانشکده

شهریه سالانه

Arel Üniversitesi

دانشکده هنرهای زیبا

3500 دلار

Aydın Üniversitesi

دانشکده هنرهای زیبا

4500 دلار

Bahçeşehir Üniversitesi

دانشکده معماری و طراحی

7900 دلار

Bilgi Üniversitesi

رشته هنر، طراحی و معماری

8100 دلار

Beykent Üniversitesi

دانشکده هنرهای زیبا

5500 دلار

Doğuş Üniversitesi

دانشکده هنرهای زیبا

Gelişim Üniversitesi

دانشکده هنرهای زیبا

10000 دلار

Haliç Üniversitesi

دانشکده هنرهای زیبا

3500 دلار

Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi

دانشکده هنرهای زیبا

5000- 2500 دلار

Kadir Has Üniversitesi

دانشکده هنرهای زیبا

6500- 5500 دلار

Okan Üniversitesi

دانشکده هنرهای زیبا

Işık Üniversitesi

دانشکده هنرهای زیبا

5500 دلار

İstanbul Moda Akademisi

آکادمی مد

Nişantaşı Üniversitesi

دانشکده هنر و طراحی

8000 دلار

Kemerburgaz Üniversitesi

دانشکده هنرهای زیبا

8500 دلار

Kültür Üniversitesi

دانشکده هنر و طراحی 5000 دلار

Maltepe Üniversitesi

دانشکده هنرهای زیبا

10000 دلار

Özyeğin Üniversitesi

رشته گاسترونومی و هنر آشپزی

12000 دلار

Yeditepe Üniversitesi

دانشکده هنرهای زیبا

10500 دلار

Yeni Yüzyıl Üniversitesi دانشکده هنرهای زیبا

3600 دلار

 

 


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.5 از 5 از 8 رای


مشاوره رایگان (الو اپلای)

اشتراک این مطلب

پاسخگوی سوالات شما در الواپلای هستیم

سوال شما توسط کارشناسان الواپلای پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود.

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!