whatsapp
الو اپلای
۵ نکته در خصوص زندگی در ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  2 اسفند 1401

تعداد نظرات :  0

۵ نکته در خصوص زندگی در ترکیه

زندگی در ترکیه، کشوری که عادات و سنت های خاص خود را در کنار مدرنیته حفظ  کرده است مزایای خاص خود را دارد. برای افرادی که اقامت در ترکیه را انتخاب نموده اند دانستن نکاتی ضروری در خصوص اقامت در ترکیه و شهروندی ترکیه لازم و ضروری می باشد. کشوری جدید، زندگی جدید، خانه جدید و کار جدید و … اصول زندگی جدیدی را می طلبد.

اگر شما به عنوان یک ایرانی قصد شروع یک زندگی جدید و اقامت در ترکیه را دارید، یک تصمیم بسیار مهمی را گرفته اید. اما بعضی از اطلاعات مهمی که باید در هنگام ایجاد یک زندگی کاملا جدید در یک کشور جدید بدانید وجود دارد.

ما در این مقاله سعی کردیم به نکات ضروری برای سازگاری هر چه بیشتر شما در خصوص زندگی در ترکیه اشاره کنیم.

۱. به مردم سلام کنید

درباره ترکیه باید بدانید که مردم ترکیه به سلام و احوال پرسی اهمیت زیادی قایل هستند. به خصوص برای شما که از یک کشور دیگر به ترکیه مهاجرت کردید این سلام و احوال پرسی های روزانه می تواند باب آشنایی و دوستی های جدید را برای شما باز کند.

به عنوان مثال، می توانید با صندوقدار فروشگاهی که از آنجا خرید می کنید و یا نگهبان مجتمعی که در آنجا زندگی می کنید حتی افرادی که در محله شما ساکن هستند و شما هر روز آنها را در راه یا در کوچه می بینید شروع به سلام و احوال پرسی کنید.

به مردم سلام کنید

ترک ها مردم مهمان نوازی هستند و تعصبات نامربوط و غیر ضروری که در ایران با مهاجران می شود در ترکیه وجود ندارد. آن چیزی که مهم است ادب و احترام شما می باشد.

به خصوص در ترکیه به افراد سالمند اهمیت زیادی داده می شود شما هم از سلام و احوال پرسی از افراد مسن محل سکونت خودتان غافل نباشید.

برای سلام و احوال پرسی از واژه های زیر در زندگی روزمره در ترکیه می توانید استفاده کنید:

 • Merhaba (سلام)
 • Selam (سلام)
 • Günaydın (روز بخیر)
 • Nasılsınız (حال شما چطور است؟)
 • Selamun Aleyküm (سلام علیکم)
 • و … .

 

۲. زبان ترکی را یاد بگیرید

بهترین راه برای تطبیق با یک کشور دیگر، یادگیری زبان آن کشور است. برای تشویق مهاجران در ترکیه برای یادگیری زبان ترکی در سراسر کشور دوره های رایگانی در حال برگزاری می باشد.

حتی در صورتی که تمایل داشته باشید از کلاس های خصوصی استفاده نمایید، هزینه دوره های خصوصی نیز همان قدر پایین می باشد که می توانید به راحتی آن را پرداخت کنید.

بنابراین، پس از مهاجرت به ترکیه ، به شما توصیه اکید می کنیم تا در دوره های زبان ترکی(تومر) در ترکیه شرکت کنید تا بتوانید ظرف چند ماه به زبان ترکی تکلم نمایید. خود این محیط نیز فضایی را برای پیدا کردن دوستان جدید برای شما فراهم می نماید.

زبان ترکی را یاد بگیرید

البته اکثر مردم در ترکیه به خصوص نسل جوان به زبان انگلیسی مسلط هستند به همین دلیل تا یادگیری زبان ترکی شما می توانید از طریق صحبت به زبان انگلیسی کارهای خود را انجام دهید.

 

۳. اخذ بیمه درمانی در ترکیه

ترکیه یکی از کشور منطقه می باشد که به خدمات درمانی و بهداشتی اهمیت بی پایانی می دهد. دولت ترکیه و همچنین وزارت بهداشت در ترکیه  با تشکیل شبکه گسترده ای از بیمارستان ها و کلینیک های  و بسیاری از موسسات بهداشتی خدمات درمانی را هم برای شهروندان ترکیه و هم اتباع کشورهای دیگر در ترکیه ارایه می دهند.

در صورتی که قصد اقامت و زندگی در ترکیه را داردید ما به شما توصیه می کنیم که برای دریافت بیمه درمانی در ترکیه از موسسات بهداشتی اقدامات لازم را انجام دهید.

به خصوص اگر شما موفق به دریافت اجازه اقامت در ترکیه شدید می تواند برای اخذ بیمه بهداشت عمومی در ترکیه از طریق تماس با نزدیکترین مرکز تامین اجتماعی منطقه ی خود اقدام نمایید.

 

۴. درباره خدمات حمل و نقل عمومی در ترکیه اطلاعات کسب کنید

ترکیه کشوری بزرگی به حساب می آید که خدمات حمل و نقل شهری و بین شهری زیادی را به شهروندان ارایه می کند. در این کشور یک سامانه حمل و نقل عمومی جامع وجود دارد.

بر فرض مثال شما می توانید در استانبول شاهد یکی از بزرگترین خط های مترو دنیا باشید. که هر روز نیز از روز دیگر بیشتر در حال گسترش می باشد. شما می توانید از اتوبوس، مینی بوس، مترو، تراموا، وسایل نقلیه کشتی و به عبارتی نقلیه عمومی در ترکیه در سفرهای  داخل شهری  و بین شهری استفاده کنید.

برای استفاده از این وسایل نقلیه عمومی در ترکیه ، شما نیاز به خرید کارت های اعتباری دارید. که می توانید از ایستگاه های اتوبوس یا ایستگاه های مترو خریداری نمایید و به مقدار لازم از طریق دستگاه های مستقر در شهر آنها را شارژ نمایید.

حمل و نقل عمومی در ترکیه

مثلا در استانبول، اتوبوس های شهری از ساعت 5 صبح الی 1 صبح در طی شبانه روز مشغول خدمات رسانی به مسافران می باشند. با این حال، هزینه استفاده از این خدمات در طول شبانه روز می تواند متفاوت باشد. به مانند:

 • بلیط یک سفره مترو و متروبوس  ۵ لیر( بین شهری)
 • بلیط دوسفره مترو و متروبوس ۸ لیر(بین شهری)
 • بلیط تک سفره در استانبول ۲.۶۰ لیر
 • بلیط تک سفره در استانبول برای دانشجویان ۱.۲۵ لیر

 

۵. تا می توانید در ترکیه به گردش بپردازید

اگر قصد زندگی در ترکیه را دارید و یا این که اقدام به اجاره خانه در ترکیه و یا خرید خانه در ترکیه نموده اید به شما پیشنهاد می کنیم زمانی را برای گشت و گذار در ترکیه اختصاص دهید. درباره ترکیه باید بدانید که کشوری است که بسیاری از تمدن ها از آن شروع شده است.

بنابراین، به وفور ممکن است تا در ضمن حتی پیاده روی و گشتن در ترکیه به یک مرتبه به آثار باستانی بربخورید به عبارت دیگر، هنگام راه رفتن در جاده، ممکن است ناگهان یک چشمه باشکوه قرن 14 را مشاهده کنید. در این راستا، گردش ها و گشت و گذارها برای شما می تواند یک تجربه رضایت بخش را فراهم آورد.

میلیونها انسان از سراسر جهان، ترکیه را برای اهداف گردشگری انتخاب می کنند. ترکیه یک کشورهای زیبای دنیا می باشد که دارای طبیعت ۴ فصل می باشد.

می توانید در ترکیه به گردش بپردازید

به عنوان مثال، در ماه نوامبر، می توانید آزادانه و به راحتی  از خورشید و دریا در ساحل آنتالیا لذت ببرید، در عرض چند ساعت می توانید سوار هواپیما شده و از اسکی در کوه های Palandöken Erzurum تجربه لذت بخشی کسب کنید.

ترکیه کشوری است که می تواند شما را از نعمت تجربه تمام چهار فصل به طور همزمان برخوردار سازد.

پس از مهاجرت به ترکیه و دیدن زیبایی های مدرن و تاریخی شهر استانبول می توانید سواحل منحصر به فرد در جنوب کشور و یا کوه ها با شکوه که از شرق دریای سیاه و دریای سفید، در آناتولی مرکزی گسترده شده است و یا مراکز گردشگری شهر کاپادوکیا لذت ببرید.

فراموش نکنید: استانبول و دیگر شهرهای ترکیه به طور منظم میزبان کنسرت های تماشایی، نمایشگاه ها، رویدادهای ورزشی در سطح بین المللی می باشند. اقامت در استانبول سبب می شود که شما بتوانید از این فرصت های استثنایی بهره ببرید.

 

هزینه زندگی در ترکیه

هنگام بررسی هزینه های زندگی در ترکیه، به خاطر داشته باشید که هزینه ها و قیمت ها از شرق  این کشور تا غرب آن می تواند بسیار متفاوت باشد. به عنوان مثال، برای خیلی از افراد که در استانبول زندگی می کنند اجاره خانه ای ارزان محسوب می شود همان اجاره خانه معمولا در شهرهای کوچک و حتی شهرهای ساحلی گران محسوب می شود. به همین ترتیب، هزینه های ماهیانه غذا و نوشیدنی و در حالت کلی هزینه های زندگی برای مهاجران با توجه به نوع و سبک زندگی آنها و جایی که می خواهند در آن سکونت داشته باشند بسیار متفاوت خواهد بود. در واقع، محل زندگی مهاجران تفاوت بزرگی ایجاد می کند.  در این قسمت سعی کردیم تا مخارج زندگی در ترکیه را مورد بررسی قرار دهیم تا شما بتوانید با محاسن و معایب زندگی در ترکیه آشنا شوید:

1. میانگین قیمت اجاره بهاء

برخی از مهاجران به جای خرید تصمیم به اجاره خانه در ترکیه می گیرند. خود شهروندان کشور ترکیه معتقد هستند که قیمت اجاره بهاء در این کشور بسیار بالا می باشد و حتی می تواند تا 70 درصد حداقل دستمزدی که شخص دریافت می کند را شامل شود. با این حال، مهاجران که درصدد هستند در ترکیه زندگی کنند یا دارای درآمدهای ارزی و خارجی هستند و یا از حقوق بازنشستگی برخوردار هستند و این سبب می شود که اجاره خانه در ترکیه برای آنها ارزان به حساب بیاید البته در نظر داشته باشید که این قضیه برای شهروندان ایران متفاوت می باشد زیرا قیمت ریال ایران در سال های گذشته با نسبت لیر بسیار افت داشته است و همچنین از سمت دیگر اجاره ملک در ایران بسیار گران تر از ترکیه به حساب می آید.

زمانی که شما در یک استراحتگاه ساحلی کوچک مستقر می شوید و بسته به این که خانه آپارتمان یا ویلا با استخر و باغ خصوصی باشد ، اجاره بهاء ماهانه بین 1500 تا 9000 لیر می تواند متغیر باشد. اما اگر به شهرهای بزرگی مانند استانبول بروید و تصمیم به اجاره در این شهر بگیرید می تواند تا 6000 لیر برای یک استودیو در مرکز اروپا افزایش یابد. این در حالی است که در برج ها این هزینه بسیار بالاتر می رود و تا 12000 هزار لیر نیز می تواند افزایش داشته باشد.

2. هزینه برق و آب در ترکیه

ترکیه کشوری محسوب می شود که هزینه های انرژی در آن بالا می باشد و این به این دلیل است که این کشور وارد کننده بسیاری از این انرژها می باشد. مثلا در نظر بگیرید که فرد به عنوان فریلنسر در ترکیه مشغول به کار است این شخص در ماه فقط 20 لیر برای مصرف آب خرج می کند. او تنها زندگی می کند و به جای قبض از کنتور آب استفاده می کند. البته خانواده های بزرگتر هزینه بیشتری دارند، اما هزینه آب در مقایسه با کشورهای دیگر ارزان است. با این حال قیمت برق در ترکیه بسیار افزایش یافته است. در عین حال میانگین قبض برق ماهانه 150 لیر است. اما زمانی که از آن برای خنک کردن یا گرم کردن اتاق ها با استفاده از کولر در تابستان و چیلر  در زمستان استفاده می شود، بالا می رود و تا 800 لیر می رسد. برای بسیاری از ایرانی ها که عادت به مصرف بی رویه انرژی دارند به این دلیل که در ایران به نسبت سایر کشورها انرژی بسیار ارزان به حساب می آید زندگی در ترکیه می تواند یک تجربه خوب برای درست مصرف کردن باشد.

3. هزینه های اینترنت، تلفن و ماهواره خانگی

بر اساس بررسی های صورت گرفته ما  Türk Telekom، ارائه دهنده بهترین و کم هزینه ترین سرویس های مخابراتی در سراسر ترکیه می باشد. در نظر داشته باشید شما باید ماهانه 150 لیر برای اینترنت خانگی، تلفن منزل و برنامه ماهواره ای به نام تیووبو بپردازید. برای استفاده از کانال های خارج از ترکیه و پلتفرم های دیجیتالی به مانند نت فیلیکس می توانید از شارژ های ماهانه استفاده کنید که پس از اتمام مجددا باید پرداخت گردد. سایر گزینه های ماهواره ای بین المللی و داخلی در دسترس هستند. بسیاری از مهاجرانی که در ترکیه به صورت ممتد زندگی نمی کنند و نیازی به خدمات روزانه دایمی ندارند  پلتفرم هایی وجود دارد که به آنها اجازه می دهد اینترنت خود را به صورت ماهانه شارژ کنند. بنابراین برای ماه هایی که در ترکیه زندگی نمی کنند نیازی نیست که هیچ هزینه اضافه ای متحمل شوند.

4. قبوض موبایل در ترکیه

Vodafone، Türk Telekom و Turkcell سه شرکت بزرگ ارائه دهنده تلفن همراه ترکیه هستند. اما بر اساس بررسی های صورت گرفته ما با پرداخت مبلغ 10 لیر در ماه به شرکت ترکسل می توانید 1000 گیگابایت اینترنت، 1000 دقیقه مکالمه تلفنی، 5 پیامک و 80 مگابایت بسته برای یک ماه خریداری کنید. با این حال، اغلب از این مبلغ پرداختی ها فراتر می رود، بنابراین میانگین هزینه سالانه به 112 لیر در ماه می رسد. یک گزینه کارت پرداختی وجود دارد. از طرف دیگر، اکثر مهاجران در ترکیه از امکانات وای فای رایگان در بارها و رستوران ها استفاده می کنند.

5. سیگار کشیدن، خوردن، و نوشیدن

در فضای بیرون از خانه قیمت ها می تواند بسیار متغیر باشد. بر اساس بررسی های ما هنگام بیرون رفتن برای غذا، نوشیدنی و یا استفاده از تاکسی برای رفت و آمد این مبلغ می تواند تا 300 لیر افزایش یابد. هنگام خرید نوشیدنی برای نوشیدن در خانه، بسته به مارک آن می توانید بین 14 تا 25 لیر بپردازید. مارک افس در این بین در ترکیه ارزان ترین است. البته نوشیدنی های الکلی در ترکیه گرانتر هستند، به خصوص نوشیدنی های وارداتی. به طور کلی، رستوران ها در محله های ساحلی و توریستی در سراسر ترکیه، قیمت غذای بالاتری را می طلبند. برای پرداخت هزینه کمتر به رستوران های کوچک و یا سنتی ترکیه بروید. همچنین استانبول و بدروم برای زندگی و مسافرت بسیا گرانتر هستند. سیگاری ها باید بین 15 تا 20 لیر برای یک پاکت سیگار خرج کنند، اما به یاد داشته باشید، دولت ترکیه دو بار در سال قیمت ها را افزایش می دهد

6. اقامت و خدمات بهداشتی

برای مهاجرین خارجی که در ترکیه زندگی می کنند برای استفاده از این خدمات باید حتما اجازه اقامت دریافت کنند و برای افراد بین 18 تا 65 سال گرفتن بیمه برای دریافت اقامت توریستی الزامی می باشد. هزینه متوسط ​​اجازه اقامت بسته به ملیت متفاوت است، اما حداقل 2000 لیر در سال است. علاوه بر این، رویه ها از استانبول تا بقیه شهرهای ترکیه متفاوت است. مهاجران خارجی باید برای اخذ اقامت ترکیه می توانند بیمه خصوصی داشته باشند، بنابراین در این زمینه دقت داشته باشید. برای دومین سال، اکثر مهاجران به سیستم SGK ترکیه می پیوندند. قیمت برای زوج و مجرد یکسان است که در حال حاضر بستگی به سن فرد از 500 لیر تا 1700 لیر تغییر پیدا می کند. لطفا توجه داشته باشید که قیمت ها سالانه افزایش می یابد و مهاجران بالای 65 سال که بیمه درمانی خصوصی در ترکیه نمی گیرند همچنان در صورت بیماری یا حادثه باید هزینه های بالایی را پرداخت کنند.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.1 از 5 با 34 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .