whatsapp
الو اپلای
اقامت پزشکی ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  10 فروردین 1400

تعداد نظرات :  1

اقامت پزشکی ترکیه

اقامت پزشکی ترکیه برای اتباع خارجی که به قصد اهداف پزشکی و درمانی در ترکیه برای مدت مشخصی حضور دارند اعطاء می شود. در سال های اخیر کشور ترکیه به مقصد بسیاری از گردشگران پزشکی خارجی تبدیل شده است شاید یکی از دلایل آن کیفیت بالا با استانداردهای جهانی در حوزه سلامت ولی هزینه های بسیار مقرون به صرفه می باشد. بسیاری از متقاضیان از کشورهای حوزه خلیج فارس می باشند که برای درمان کشور ترکیه را انتخاب نموده اند.

البته لازم به ذکر است که برای دریافت ویزای پزشکی ترکیه نیازی به اخذ اقامت کوتاه مدت ترکیه ندارید ولیکن در نظر داشته باشید اتباع خارجی که موفق به اخذ شهروندی کشور ترکیه شده اند می توانند از بسیاری از خدمات رایگان پزشکی و درمانی ترکیه استفاده کنند البته افرادی که اقامت ترکیه را دارند نیز می توانند از بیمه سلامت SGK برای اتباع خارجی استفاده کنند.

گردشگری پزشکی چیست؟

گردشگری پزشکی یا توریسم پزشکی را می توان شاخه ای از گردشگری سلامت دانست که در آن فرد برای اهداف درمانی و پزشکی به کشورهای دیگر مسافرت می کند تا بتواند از خدمات درمانی کشور مقصد استفاده نماید.

این موضوع که چرا یک فرد سفر به سایر کشورها را برای خدمات پزشکی انتخاب می کند می تواند دلایل متعددی داشته باشد به مانند هزینه های بسیار مناسب و پایین، وجود امکانات بیشتر، دریافت خدمات پزشکی در استانداردهای بالا، تسریع دریافت خدمات و … .

گردشگری پزشکی چیست؟

متقاضی در توریسم پزشکی هر نوع خدماتی را می تواند درخواست نمایید این خدمات می تواند از جراحی ساده تا جراحی های پیچیده متفاوت باشد.

مقاله پیشنهادی:
تحصیل پزشکی در ترکیه

حتی در بسیاری از موارد می تواند خدمات دندانپزشکی و یا جراحی های زیبایی باشد. یعنی کشور مقصد در نوع ارایه خدمات محدودتی برای افراد قایل نشده است.

اخذ ویزای اقامت پزشکی ترکیه

در نظر داشته باشید که هر توریستی با هر هدفی می تواند به مدت سه ماه بدون نیاز به اخذ ویزای ترکیه در این کشور حضور داشته باشد ولیکن در صورتی که فرد برای مقاصد درماین بیشتر از سه ماه در نظر داشته باشد که در ترکیه حضور داشته باشد بهتر است که برای اخذ ویزای اقامت پزشکی ترکیه اقدام نماید.

درخواست این ویزا به صورت الکترونیکی می باشد که در صورت موافقت به فرد اجازه می دهد تا در مدت زمان مشخصی در ترکیه حضور داشته باشد.

همان طور که ذکر شد در صورتی که در نظر داشته باشید برای مدت زمان طولانی تر در ترکیه حضور داشته باشید برای درخواست ویزا باید مستندات خود را به اداره مهاجرت ترکیه اعلام نمایید.

در این حالت اتباع بیگانه باید با تکمیل سیستم مهاجرت آنلاین و دریافت تاریخ ملاقات از اداره مهاجرت ، در حالی که هنوز ویزای معتبری دارند ، درخواست اقامت پزشکی دهند.

البته لازم به ذکر است بدانید که با توجه به تاریخ قرار ملاقات در مدت اعتبار ویزا، حتی اگر ویزا تبعه خارجی منقضی شود می تواند به روز به صورت قانونی در ترکیه برای موارد پزشکی حضور داشته باشد.

اخذ ویزای اقامت پزشکی ترکیه

لطفا توجه داشته باشید که تاریخ تعیین وقت ملاقات حداقل به مدت 1-2 ماه به خصوص در مناطق توریستی به مانند استانبول ، آنتالیا و ازمیر ممکن است به طول بیانجامد. پس از دریافت تاریخ قرار ملاقات، بیمار باید اسناد ذکر شده در زیر را برای تحویل در تاریخ قرار ملاقات آماده کند.

مدارک لازم درخواست اقامت پزشکی ترکیه

 • فرم درخواست بصورت آنلاین در https://e-ikamet.goc.gov.tr/
 • کپی گذرنامه
 • کپی ویزای الکترونیکی یا تمبر ورودی (برای دارندگان ویزای رایگان)
 • 4 قطعه عکس بیومتریک
 • بیمه درمانی معتبر
 • ارائه آدرس محل اقامت که باید به صورت زیر بوده باشد:

الف) اجاره نامه رسمی با مهر دفتر اسناد رسمی

ب) در صورتي كه تبعه خارجی در بيمارستان بماند ، سند پشتيباني امضاء و مهر شده که توسط بيمارستان صادر می شود را باید ارایه نماید.

ج) تعهد محضری در صورتی که بیمار در خانه شخص ثالث (شهروند ترکیه) زندگی کند (اگر میزبان متاهل باشد ، متعهد باید تأیید همسر را نیز داشته باشد)

 • كاغذهای مهر و موم شده با امضای پزشك متخصص
 • خلاصه حساب بانکی ( شخص می تواند نسبت به افتتاح حساب در ترکیه و در بانک زراعت ترکیه و یا ایش بانک ترکیه اقدام نماید).
 • پرداخت هزینه اجازه اقامت ترکیه . این هزینه ها با توجه به کشور فرد متقاضی می تواند بسیار متفاوت باشد.

علاوه بر این ، مراقبان همچنین می توانند برای این دوره اجازه اقامت بگیرند. اگر بیمار کودک باشد ، می تواند در طول دوره درمانی مجوز اقامت گردشگری را برای مراقبت از کودک (بیمار) دریافت کند.

مدارک لازم درخواست اقامت پزشکی ترکیه

با این حال در نظر داشته باشید که افسر اداره مهاجرت ترکیه شناسنامه های کودک را به همراه پدر و یا مادر و به زبان ترکی درخواست خواهد نمود.

در صورتی که متقاضی در زمره افراد بدون کشور قرار داشته باشد مدارک اهراز هویت او توسط کنسولگری قانونی و دولت در ترکیه یعنی وزارت امور خارجه ترکیه باید تایید شود.

اگر تنها یک فرد در کنار کودک حضور اشته باشد از پدر و مادر باید رضایت نامه محضری و ترجمه شده با اداره مهاجرت ارایه نماید. اگر متولی یکی از همسران باشد ، باید گواهی ازدواج به عنوان مدارک و مدارک دیگر به اداره مهاجرت ارسال شود.

لطفاً توجه داشته باشید که این گواهی ازدواج باید Apostille باشد و ترجمه معتبر ترکیه ای باید از طرف مقامات ترکیه اخذ شود. اگر متقاضی در میان افراد بدون کشور قرار دارد موافقت نامه، گواهی ازدواج قانونی توسط کنسولگری نیست که دولت ترکیه و باید توسط وزارت امور خارجه تایید شده است.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4 از 5 با 8 رای

 • مجید

  1401-12-08 در 8:43 ب.ظ

  سلام من مشکل بینایی دارم و فشار چشم دارم برای معاینه و تحت نظر بودن میخواستم به استانبول برم آیا امکانش هست؟ و باید چه مراحلی رو طی بکنم؟ ممنون میشم اگه راهنماییم بکنین

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .