whatsapp
الو اپلای
ایرانی ها چگونه می تواند حساب بانکی در ترکیه افتتاح کنند؟

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  2 آبان 1400

تعداد نظرات :  6

ایرانی ها چگونه می تواند حساب بانکی در ترکیه باز کنند؟

کشور ترکیه به دلایلی از مقصدهای پرتردد شهروندان ایرانی است. همسایگی و همجواری، اشتراکات فرهنگی، دینی، و همچنین تقرب زبانی با بخش هایی جامعه ایرانی از اهم این دلایل است. همچنین ترکیه به دلیل محیط جغرافیایی خاص خود، موقعیت استراتژیک، رشد اقتصادی خود در سال های اخیر، مقصد بسیاری از مهاجرین و خارجی ها شده است. همه کسانی که به هر منظوری وارد ترکیه می شوند بایستی قوانین ترکیه را به عنوان شهروندان خارجی رعایت کنند.

جمهوری ترکیه در این اواخر در راستای تسهیل سرمایه گذاری خارجی در ترکیه، راحتی شهرواندان خارجی در ترکیه دست به یک سری اصلاحات قانونی زده است. افتتاح حساب در ترکیه یکی از خدماتی است که بانک های ترکیه برای شهروندان خارجی در نظر گرفته است. شهروندان خارجی با افتتاح حساب در ترکیه براحتی می توانند مراودات مالی خود در داخل ترکیه و یا بانک های کشورهای محل تولد خود را انجام دهند.

با افزایش تنش در سال های اخیر در خاورمیانه، همراه با شهروندان این کشورها برای سرمایه گذاری در ترکیه از این ممالک به سمت ترکیه سرازیر شده اند. صاحبان سرمایه برای حفظ دارایی خود، بخش هایی از اموال خود را به ترکیه منتقل کردند. اما افتتاح حساب بانکی در ترکیه، از بانکی به بانک دیگر متفاوت می باشد. در بعضی از بانک ها پروسه افتتاح حساب در ترکیه طولانی و در بعضی بانک ها خیلی کوتاه و سریع است.

مراحل افتتاح حساب در ترکیه

اگر پروسه افتتاح حساب در ترکیه را به یک وکیل و یا یک موسسه مجرب در این زمینه بسپارید، ممکن است این روند سریع تر و مطمئن تر انجام یابد. انجام اینکار بصورت شخصی بدلیل عدم آشنایی به پروسه افتتاح حساب بدون اقامت می تواند برای خارجی ها براحتی نباشد.

خارجی ها در بانک های ترکیه به دو شکل می توانند افتتاح حساب نمایند. نوع اول افتتاح حساب شخصی در ترکیه، و نوع دوم افتتاح حساب شرکتی در ترکیه می باشد.

مراحل افتتاح حساب در ترکیه

شرایط و قوانین افتتاح حساب شخصی در ترکیه به شرح زیر می باشد:

 • شخصی که قصد دارد برای خود حساب بانکی در ترکیه باز کند، بایستی یک آدرس واقعی در ترکیه داشته باشد.
 • برای افتتاح حساب بانکی برای خارجی ها در ترکیه، حتما دارا بودن کد مالیاتی (vergi numarası) الزامی است. برای گرفتن کد مالیاتی در ترکیه بایستی با به همراه داشتن پاسپورت خود به یکی از شعب اداره مالیات ترکیه مراجعه کنید و بر روی یک آدرس در ترکیه درخواست کد مالیاتی vergi numarası نمایید.
 • مدیران مسئول شرکت ها برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه به همراه کد مالیاتی اخذ شده، می باست تمام مدارک شرکت را ترجمه کرده و با مهر نوتر به بانک ارائه دهد. همچنین می تواند مدارک را توسط سفارت خانه کشور مطبوع خود به تایید برساند. این اسناد شامل، اساسنامه شرکت، تایید اتاق بازرگانی، شناسنامه بازرگانی، اسناد ثبت شرکت و زمینه فعالیت می باشد.
 • بانک ها در ترکیه برای شرکت های خارجی محدودیتی نداشته و می توانند به تعداد دلخواه اقدام به افتتاح حساب ارزی در ترکیه، حساب لیر در ترکیه، حساب یورو در ترکیه اقدام نمایند.

شرایط و قوانین فوق می تواند از بانکی به بانک دیگر متفاوت بوده و همچنین برای شهروندان کشورهای مختلف نیز متفاوت باشد. اکثر بانک های ترکیه به تحریم های آمریکا حساس بوده و سعی می کند از آنها تبعیت نمایید. همچنین بانک های ترکیه برای حامیان گروه های تروریستی، برای شرط بندی های غیر قانونی و قمار، افرادی که بدنبال فرار مالیاتی و هر گونه اقدام غیر قانونی و شبه پولشویی باشند، حساس بوده و افتتاح حساب برای این منظور را منع می کنند. این موارد می تواند یکی از مشکلات خارجی ها در افتتاح حساب بانکی در ترکیه باشد.

افتتاح حساب ایرانیان در ترکیه

افتتاح حساب ایرانیان در ترکیه

شهروندان ایرانی یکی از موانعی که در افتتاح حساب بانکی در ترکیه دارند تحریم های آمریکاست. اکثر بانک های ترکیه بدلیل تحریم های آمریکا از افتتاح حساب به ایرانیان خودداری می کنند. تنها بعضی از شعبات بانک زراعت ترکیه در بعضی از شهرهای بزرگ اقدام به افتتاح حساب بانکی ایرانیان در ترکیه می نمایید. شهروندان ایرانی برای افتتاح حساب در ترکیه بایستی حداقل 2هزار دلار آمریکا و یا 10هزار لیر ترکیه را به مدت 1 یک ماه در حساب خود قرار دهند تا از بلوکه شدن حسابشان جلوگیری به عمل آیید.

مراحل افتتاح حساب در ترکیه و شرایط افتتاح حساب در ترکیه برای ایرانیان کمی متفاوت تر از شهروندان سایر کشورهاست. شاید تحریم های آمریکا اصلی ترین مانع در مقابل مشتریان ایرانی در بانک های ترکیه می باشد. همین امر باعث شده است که خیلی از بانک های ترکیه ارائه خدمات به شهروندان ایرانی متوقف نمایند.

بانک های ترکیه برای ایرانیان بر روی یک حساب بانکی، سه نوع حساب ارزی ارائه می دهند که به یک کارت متصل است. یک حساب لیری که دارایی های شما را در قالب لیر در حساب خود قرار می دهد. دوم حساب دلاری است، که می توانید دارایی های خود را به صورت دلار در بانک سپرده کرده و می توانید با آن به صورت دلاری هزینه کرده و یا از شعب بانک تحویل بگیرد. حساب سوم نیز حساب یورویی می باشد.

چنانچه قصد تراکنشی با هر کدام از ارزهایی بالا داشته باشید بایستی با شماره حساب مربوطه انجام دهید. یعنی زمانی که قصد دریافت مبلغی به هرکدام از ارزهای فوق دارید می توانید با ارائه شماره حساب مربوط به آن ارز دریافت نمایید. در زمان حواله و مصرف نیز بایستی در شماره حساب همان ارز به مقدار کافی از آن ارز موجود باشد.

کدام بانک های ترکیه برای ایرانی ها حساب باز می کنند؟

کدام بانک های ترکیه برای ایرانی ها حساب باز می کنند؟

چنانچه میزان سپرده در هر کدام از ارزهای فوق در حساب شما به حد نیاز نباشد و بخواهید تراکنشی را به یک ارز دیگری انجام دهید، بایستی ابتدا توسط اینترنت بانک یا موبایل بانک، تبدیل ارز را انجام دهید و سپس اقدام به معامله یا تراکنش نمایید.

اینکار با معیار بانک مرکزی ترکیه و آنلاین توسط همان بانک صورت می گیر نکته ای که در این خصوص باید دقت شود، بهتر است اینکار در ساعات اداری و ساعات کاری بانک انجام شود. زیرا در ساعات غیر اداری و روزهای تعطیل نرخ درصد تبدیل کمی بالاتر بوده و ممکن است شما متضرر بشوید.

بانک هایی که برای ایرانیان خدمات بانکی ارائه می دهند نیز یک سری محدودیت هایی را دارند. مثلا در ارائه خدمات swift از طریق دلار محدودیت های زیادی وجود دارد و ممکن از انتقال مبلغ از این طریق برای شما مقدور نباشد. تراکنش های مربوط به یورو نیز با ملاحظه صورت می گیرد. در اکثر موارد حساب های شهروندان ایرانی می توانند به عنوان گیرنده مبلغ باشند ولی در ارسال پول محدودیت هایی را دارند.

موسسه بین المللی حقوقی مهاجرتی الو اپلای با داشتن تجربه و سابقه چند ساله در زمینه ارائه خدمات در ترکیه، در سریع ترین زمان برای شهروندان ایران اقدام به افتتاح حساب بانکی بدون اقامت در ترکیه می نمایید. این حساب شامل افتتاح حساب بانکی بدون اقامت در ترکیه، افتتاح حساب بین المللی در ترکیه ، افتتاح حساب دلاری در ترکیه؛ افتتاح حساب یورو در ترکیه می باشد.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.9 از 5 با 30 رای

 • Nima

  1400-03-25 در 12:04 ق.ظ

  سلام وقت بخیر
  اگر ساکن ترکیه نباشیم، یعنی آدرس رسمی در ترکیه (اجاره نامه یا قبض آب و برق) نداشته باشیم چطور میتونیم حساب باز کنیم؟

  • شیوا داداش زاده

   1400-03-27 در 11:45 ق.ظ

   سلام
   الو اپلای بدون اقامت می تونه برای شما در بانک زراعت حساب باز کنه و شما نیازی به آدرس ندارید.

 • parnia Karimi

  1399-04-01 در 11:39 ق.ظ

  سقف برداشت روزانه این حساب چقدر است ؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-03 در 10:33 ق.ظ

   سلام
   بستگی به کارتتون از 5 هزار لیر در کلاسیک به 30 هزار لیر در پلاتینیوم متفاوت هست.

 • mehrdad

  1399-03-06 در 10:54 ق.ظ

  ببخشید این حساب ها دارای iban هستند یا خیر؟؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-03-06 در 1:51 ب.ظ

   سلام
   حساب ها دارای ای بان و سوئیفت کد هستند.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .