whatsapp
الو اپلای
تمدید اقامت ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  21 دی 1400

تعداد نظرات :  0

تمدید اقامت توریستی در ترکیه و راه کارهای آن

به دلیل نزدیک بودن کشور ترکیه به ایران، اقتصاد پیشرفته، داشتن شرایط بهتر برای تحصیل و امتیازهای تجاری برای سرمایه گذاری و موقعیت جغرافیایی این کشور تعداد ایرانیانی که برای تحصیل و کار، سرمایه گذاری و مهاجرت به ترکیه می روند روزبه روز در حال افزایش است.

بیشتر اتباع خارجی که در ترکیه زندگی می کنند موفق به اخذ شهروندی ترکیه نشده اند به همین دلیل به دنبال راه هایی برای دریافت اقامت در ترکیه هستند.

دریافت اجازه اقامت برای اتباع خارجی که بنا به دلایلی مجبور به زندگی در ترکیه شده اند، واجب و ضروری است. اداره مهاجرت ترکیه از سال ۲۰۲۰ برای محدود کردن اقامت های بلند مدت قوانین سخت گیرانه تری را اخذ کرده است.

باتوجه به آمار غیر رسمی، تعداد اتباع خارجی در ترکیه که اقامت محدود خود را از طریق راه های توریستی دریافت کرده اند و همچنین خارجیانی که به طور غیر قانونی و بدون اخذ شهروندی ترکیه، در کشور مشغول کار هستند، بیش از 300 هزار نفر است.

برای پیشگیری از این وضعیت، دولت ترکیه اقداماتی در این خصوص انجام داده است. هدف از این کار ترغیب هزاران تبعه خارجی ، برای دریافت قانونی مجوز اقامت و دریافت مجوز کار برای کارفرمایانی است که این افراد را به صورت غیر قانونی استخدام کرده اند.

اتباع خارجی کشورهای عضو OECD که ترکیه با آنها قرارداد دارد، مانند روسیه و چین و اتحادیه اروپا تحت تاثیر محدودیت تمدید اجازه اقامت قرار نمی گیرند. اما شهروندان کشورهای دیگر در صورت عدم ارائه دلیل مناسب برای اقامت، نمی توانند مجوز خود را تمدید کنند.

تمدید اقامت توریستی در ترکیه

انواع دریافت اجازه اقامت در ترکیه :

اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید، بهتر است انواع اقامت در ترکیه را به خوبی بشناسید. اقامت کوتاه مدت ، اقامت بلند مدت ، اقامت دانشجویی، خانوادگی ، اقامت از طریق دلایل درمانی . درخواست ها به صورت آنلاین و از طریق اینترنت به اداره مهاجرت ارائه می شوند.

ما در این مقاله به بیان روش های تمدید اقامت توریستی می پردازیم، اما قبل از هر چیز باید ذکر کنیم که اقامت توریستی جزء انواع اقامت های کوتاه مدت در ترکیه است. به همین جهت قبل از هر چیز ما توضیحاتی در مورد اقامت کوتاه مدت در ترکیه می دهیم.

اقامت کوتاه مدت در ترکیه

اتباع خارجی که خواستار اقامت بیش از مدت زمان تعیین شده در ویزا و یا بیشتر از 90 روز تعیین شده از طریق معافیت ویزا هستند، باید برای دریافت اجازه ی اقامت کوتاه مدت اقدام کنند. این افراد بسته به دلیل اقامت خود که به اداره مهاجرت در ترکیه ارائه می دهند، می توانند اقامت کوتاه مدت خود را تمدید کنند.

از بین انواع اقامت در ترکیه که عبارتند از: اقامت دانشجویی، اقامت بلند مدت، تجاری و یا اقامت برای افرادی که قربانی تجارت انسانی شده اند. اگر شرایط شخص متقاضی متناسب با این موارد نباشد با توجه به شرایط اقامت کوتاه مدت در ترکیه می تواند برای دریافت مجوز اقامت اقدام کند که اتباع خارجی درخواست اقامت خود را به اداره مهاجرت ارائه می دهند.

اداره مهاجرت یک روز را برای مراجعه تعیین می کند، اتباع خارجی با در دست داشتن اسناد و مدارک خود، هدف و دلیل خود از اقامت در ترکیه را به مسئولین در این اداره شرح می دهند و این هدف به عنوان دلیلی برای اقامت تبعه خارجی در ترکیه تایید شده و به پرونده آنها اضافه می شود.

مسئولین اداره مهاجرت نتیجه بررسی ها و نظر خود را از طریق پیام کوتاه به افراد متقاضی ارسال می کنند.

انواع اقامت کوتاه مدت در ترکیه برای اولین بار:

 • اقامت برای افرادی که برای یک کار تحقیقاتی در ترکیه حضور دارند.
 • اقامت برای افرادی که در ترکیه املاک غیر منقول دارند.
 • اقامت برای افرادی که به واسطه سرمایه گذاری و یا تاسیس شرکت خواستار اقامت کوتاه مدت در ترکیه هستند.
 • اقامت افرادی که با هدف خدمت علمی در برنامه های آموزشی و علمی در ترکیه حضور دارند.
 • اقامت برای افرادی که با توجه به قراردادهای تحت پوشش کشور ترکیه و یا یک برنامه تبادل دانشجو با اهداف تحصیل و آموزش به ترکیه آمده اند.
 • اقامت برای افرادی که برای گردش به ترکیه آمده اند و به واسطه اقامت توریستی، می خواهند اقدام به دریافت اقامت کنند.
 • افرادی که برای درمان و استفاده از خدمات پزشکی به ترکیه آمده اند.( مشروط بر این که بیماری شخص متقاضی اختلالی در سلامت عمومی جامعه ایجاد نکند).
 • اقامت برای افرادی که به دلیل تصمیم گیری مقامات قضایی و اداری در ترکیه حضور دارند.
 • افرادی که اقامت آنها از مجوز اقامت خانواده به اقامت کوتاه مدت تغییر یافته است.
 • اقامت برای افرادی که در دوره های آموزش زبان ترکی شرکت می کنند.
 • افرادی که از طریق موسسات آموزش عمومی در دوره های تحقیق، آموزش و کارآموزی شرکت می کنند.
 • فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد که در عرض 6 ماه بعد از تاریخ فارغ التحصیلی اقدام به دریافت اقامت کوتاه مدت کرده اند.
 • افرادی که در ترکیه سرمایه گذاری کرده اند. همچنین همسر و فرزندان آنها البته اگر فرزندشان بالغ نباشد و یا اینکه بنا به دلایلی وابسته به پدر و مادر باشد.
مقاله پیشنهادی:
کیملیک کارت چیست؟

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای ترکیه

مدارک لازم برای تمدید اقامت در ترکیه

مدارک لازم براساس نوع مجوز اقامت و یا دلیل اقامت شما متفاوت است. اداره مهاجرت می تواند اطلاعات اضافی و یا مطابق با نوع درخواست اقامت شما، مدارک بیشتر را درخواست کند. در طول مدت درخواست اقامت، شما باید تا 60 روز دارای گذرنامه و یا مدرک معادل آن باشید.

شرایط لازم برای اقامت کوتاه مدت در ترکیه

– باید مدارک لازم را ارائه نموده باشد.
– شخص متقاضی نباید در لیست افرادی باشد که حق ورود به ترکیه را ندارند.
– از استاندارد های عمومی بهداشت و ایمنی برخوردارباشد.
– در صورت درخواست مسئولان، ارائه سوابق کیفری صادر شده توسط مقامات ذیصلاح در کشور خود و یا کشوری که به صورت قانونی در آنجا اقامت می کند.
– ذکر آدرس محل اقامت شخص متقاضی.

تمدید اقامت توریستی در ترکیه

شرایط لازم برای تمدید اقامت در ترکیه که شامل تمدید اقامت توریستی نیز می شود، را شرح می دهیم. با توجه به این که در سال های اخیر تعداد افرادی که به واسطه اقامت توریستی در ترکیه موفق به دریافت مجوز اقامت شده اند بیشتر شده است و این افراد از این طریق سوء استفاده های زیادی انجام می دهند، دولت ترکیه برای جلوگیری از این اقدامات، قانونی را تصویب کرد که بر طبق آن، اتباع خارجی حق تمدید اقامت توریستی خود را بدون ذکر دلیل و هدف ندارند.

با توجه به قانون شماره 6458 بند 31_1 ، مرتبط با افرادی که دلیل اقامت آنها توریستی است : اتباع خارجی که با اهداف گردشگری به مدت یک سال به صورت محدود مجوز اقامت دریافت کرده اند، در صورت عدم ارائه دلایل دیگر غیر از گردشگری از تاریخ 01/01/2020 درخواست اقامت آنها پذیرفته نمی شود.

در زیربه عواملی که در تمدید و یا عدم تمدید اقامت توریستی لازم است، می پردازیم. نکته دیگری که باید توجه داشت این است که افرادی که برای تمدید اقامت توریستی خود اقدام می کنند، اگر اطلاعات غیر واقعی و یا مدارک جعلی ارائه دهند، درخواست آنها رد شده و ویزای آنها باطل می شود، همچنین دستور بازداشت و دپورت این افراد صادر می شود.

 

اطلاعات ضروری برای تمدید اقامت ترکیه

 

اطلاعات لازم در مورد تمدید اقامت توریستی

پیش از اقدام برای تمدید اقامت توریستی ترکیه باید اطلاعاتی کسب کنید که دانستن آن ضروری به نظر می رسد، بنابراین اگر قصد تمدید اقامت خود را دارید مطالعه این بخش از مقاله را به هیچ عنوان از دست ندهید.

 

هزینه های تمدید اقامت توریستی در ترکیه

 • هزینه پرداختی حق خاک و مالیات در حدود 100 دلار
 • پرداخت کارت کیملیک 125 لیر
 • هزینه بیمه سلامت 400 تا 1250 TL ( بسته به سن تبعه خارجی متفاوت است، همچنین برای افراد زیر 65 سال
 • دریافت بیمه سلامت اجباری است.)
 • هزینه دفتر ثبت اسناد و ترجه مدارک حداکثر 250 TL
 • هزینه مشاوره تمدید اقامت حداکثر 450TL

برای تمدید اقامت شما موظفید بیمه مخصوص سلامت را دوباره تهیه کنید.

مدارک لازم برای اقامت توریستی در ترکیه

– اصل کارت کیملیک
– فتوکپی از کیملیک کارت پشت و رو
– 4 قطعه عکس بیومتریک
– بیمه درمانی مخصوص اتباع خارجی
– گواهی عدم سوء پیشینه
– فتوکپی و اصل سند اقامت قبلی خود
– اصل اجاره نامه که توسط دفتر اسناد رسمی تایید و امضا ( نوتر) شده باشد.

مدارک لازم برای متقاضیان زیر 18 سال

– اصل کارت کیملیک
– فتوکپی از تمام صفحات کیملیک
– 4 عدد عکس بیومتریک
– گرفتن برگه تولد از سفارت ایران در ترکیه
– رضایت نامه از پدر یا مادر در صورتی که یکی از والدین حضور نداشته باشند.

مدت زمان درخواست و مراجعه

درخواست اقامت بسته به نوع تقاضا ( مجوز اقامت کوتاه مدت، اقامت دائمی، خانوادگی یا دانشجویی)، قبل از پایان تاریخ اقامت و ویزا باید درخواست داده شود.

برای درخواست باید فرم تقاضا را پر کنید .باید از تکمیل اسناد مربوط به شرایط خود مطمئن باشید.

پس از پر کردن فرم درخواست و تقاضا، تاریخ و زمان مراجعه توسط سیستم با مدارک لازم ،معین می شود.

تبعه خارجی با در دست داشتن این فرم تا تاریخ مراجعه ، حق اقامت قانونی در ترکیه را دارد . با این حال این سند تضمین کننده حق ورود و خروج شخص از کشور نیست.

در طی مراحل درخواست، عکس شما باید در سیستم بارگذاری شود .اگر شرایط لازم را داشته باشید ، درخواست شما تایید می شود. در این صورت دوره اجازه اقامت شما شروع میشود و طبق قانون، اجازه اقامت در تاریخ انقضاء ویزای شما منقضی می شود.

مدت زمان تمدید اقامت در ترکیه

بر اساس نوع اقامت خود می توانید برای تمدید آن اقدام کنید. تاریخ انقضاء اقامت شما می تواند شروع تارخ تمدید اقامت شما باشد. بسته به نوع تمدید اقامت، مدت زمان گذرنامه و نوع اقامت تغییرات انجام می شود.

نکات قابل توجه:

عکسی که برای تمدید گذرنامه خود ارائه می دهید، باید دارای زمینه سفید و این عکس برای 6 ماه اخیر باشد. همان طور که در بالا ذکر کردیم در طول مدت درخواست عکس متقاضی حتما باید در سیستم ثبت شده باشد.
درخواست تمدید، از تاریخ انقضاء اقامت در عرض 60 روز و تحت هر شرایطی قبل از انقضا تاریخ اقامت باید داده شود.

بعد از تکمیل تقاضای تبعه خارجی، برگه درخواست اقامت از طرف سیستم تهیه می شود. همچنین تاریخ و زمانی که اداره مهاجرت برای مراجعه شخص تعیین کرده است در این سند اعلام می شود.
تبعه خارجی با در دست داشتن این برگه تا زمان مراجعه برای درخواست اقامت می تواند به صورت قانونی در ترکیه اقامت کند. همان طور که ذکر کردیم، با این حال این برگه تضمین کننده ورود و خروج فرد از ترکیه نیست واگر شخص متقاضی قصد ورود و یا خروج از ترکیه را دارد باید حتما به اداره مهاجرت رجوع کند.

دقت کنید که:

قبلا نیز گفتیم عکسی که ارائه می دهید، حتما دارای زمینه سفید و بیومتریک و برای 6 ماه اخیر باشد.
باید صاحب، بیمه درمانی خصوصی باشید.

اگر گذرنامه شما با الفبای لاتین نوشته نشده باشد، باید از طرف مسئولان بخش ترجمه در اداره مهاجرت تایید شده و برای ترجمه ارسال شود.

اگر در گذرنامه نام و نام خانوادگی به صورت جداگانه نوشته نشده باشد، از نمایندگی خارجی کشور شخص متقاضی، مدرکی را که اطلاعات شناسایی فرد در آن به صورت واضح نوشته شده است ، درخواست می شود.
اگر در نام و نام خانوادگی افراد تغییراتی صورت گرفته است، باید به اداره های مربوطه در کشور خود مراجعه کنید و تغییرات ایجاد شده در مدارک خود را آپدیت کنید.

در طول مدت درخواست اقامت، اگر هزینه اقامت و خورد و خوراک و یا بیمه شما از طرف دولت ترکیه پرداخت می شود، باید مدرک مربوط در این زمینه را به اداره مهاجرت ارائه دهید.

اگر شخص متقاضی زیر 18 سال باشد، باید رضایت نامه از طرف پدر و یا مادر و یا موافقت نامه از طرف افرادی که به صورت قانونی قیم وی هستند و توسط دفتر اسناد رسمی تایید و امضا شده است، را به اداره مهاجرت ارائه دهند.

هزینه دریافت ویزای ترکیه

پرداخت هزینه های درخواست اقامت

هزینه هایی که باید پرداخت شوند، با توجه به قراردادهای دو طرفه، تاریخ انقضا اقامت، مدت زمان تعیین شده برای درخواست تمدید اقامت، اطلاعات شخص متقاضی در مورد شهروندی ترکیه و شرایط ازدواج است که سیستم به طور اوتوماتیک با در نظر گرفتن این عوامل هزینه ها را محاسبه می کند.

هزینه مجوز اقامت و هزینه پرونده مجوز اقامت را به صورت جداگانه پرداخت کنید و دو فاکتور برای هزینه هایی که پرداخت کرده اید درخواست کنید و این را در نظر داشته باشید که باید هزینه های مجوز کار و هزینه هایی که برای مجوز کار پرداخت می شود را به موسسات مالیات داخلی، امور مالی استان و یا بانک هایی که با وزارت اقتصاد کشور قرارداد دارند، پرداخت کنید.

ارسال اسناد و مدارک از طریق پست

بعد از اینکه هزینه های مجوز اقامت و هزینه های کارت مجوز اقامت را پرداخت کردید. تمامی مدارک را در پاکتی به اندازه برگ A4 گذاشته و بسته را از طریق PTT ( اداره پست و تلگراف ترکیه) و یا از طریق کارگو به اداره مهاجرت استانی که به آن مراجعه کرده اید، بفرستید.

اگر بین اطلاعاتی که ارائه شده است و مدارکی که از طریق پست به اداره مهاجرت فرستاده شده است تفاوتی وجود داشته باشد، علاوه بر این اگر مدارک ارسال شده ناقص باشد، شخص متقاضی خود مسئول آنها می باشد. ( به استثنا مشکلاتی که از طریق ارسال پستی و کارگو به وجود آمده اند.)

مدت زمانی که برای تایید تمدید اقامت لازم است

درخواست و مدارکی که از طریق پست به اداره مهاجرت استان ارسال می شود، به طور کلی بررسی می شود. از این تاریخ به بعد اداره مهاجرت 90 روز فرصت دارد تا به پرونده رسیدگی کند. درخواست هایی که نتوانسته اند از طریق اداره پست به مقصد برسند، نمی توانند تحت بررسی قرار بگیرند.

اگر درخواست اقامت شما تایید شد، از طرف مدیر کل اداره مهاجرت کشور کارت مجوز اقامت شما به آدرس محل اقامتتان، از طریق پست ارسال می شود.

پاسخ به احظار های رسمی از طرف اداره مهاجرت

طبق ماده 97 قانون 6458 ، مدیر کل اداره مهاجرت کشور و همچنین مدیر ادراه مهاجرت استانی که در آن درخواست اقامت داده اید، در موارد زیر می توانند شما را احظار کند:

– بازپرسی در مورد ورود و خروج های شما از ترکیه
– در مواردی که تصمیم به اخراج شما از کشور داده شده است
– در مواردی که به شما اطلاعاتی در مورد عمل کردن به یک قانون داده می شود
– اگر شما به احظار های رسمی پاسخ ندهید و یا در مورد عدم پاسخ به احظارهای رسمی تردید های جدی وجود داشته باشد، احظار از طریق پلیس انجام می شود.

برای ارسال نتایج درخواست و نحوه ارتباط اداره مهاجرت با شما

برای اینکه نتایج بررسی درخواست به شما ارسال شود، دادن یک شماره تلفن و آدرس ایمیل ضروری است.
لطفا ایمیل خود را تا زمانی که اطلاعیه های درخواست شما از طرف اداره مهاجرت ارسال می شود، هر روز چک کنید. به غیر از اطلاعاتی که از طریق آدرس اینترنتی www.goc.gov.tr فرستاده می شود، به هیچ اطلاعات دیگری اعتماد نکنید.

مراجعت های قبلی

تاریخ مراجعت هایی که قبل از 18 می سال 2015 توسط شعبه اتباع خارجی داده شده بود، باید تجدید شوند.
تاریخ مراجعت های قبلی و شماره های آنها باید در سیستم ثبت شوند.
در صورت امکان، سند مراجعه قبلی در زمان ارائه درخواست به اداره مهاجرت داده شود.

تعهدات قانونی

درخواست هایی که تحت بررسی قرار نگرفته اند، با توجه به احکام کلی ویزا و اقامت پیگیری می شوند. از واقعی و صحیح بودن اطلاعاتی که ارائه داده اید، خودتان مسئولید. اگر اطلاعات غیرواقعی ارائه دهید، درخواست شما لغو شده و پیگیری های لازم برای دستگیری شما صورت می گیرد و اگر برای شما مجوز اقامت داده شده است، بر اساس بند 206 قانون شماره 5237 که در تاریخ 29/09/2004 تصویب شده است، حکم لغو اقامت شما تایید می شود.
در اینجا دلایلی را شرح می دهیم که برای تمدید و یا عدم تمدید اقامت در ترکیه مورد بررسی قرار می گیرند.

 

دلایل ریجکت درخواست تمدید اقامت ترکیه

 

دلایل عدم تمدید اجازه اقامت توریستی

– کار کردن بدون اجازه در ترکیه
– اگر فرزند شخص متقاضی در ترکیه دانشجو باشد و وی درخواست اقامت برای ماندن به همراه او را داشته باشد.
– نامزد بودن
– پیدا کردن شغل
– تجارت آزاد
– داشتن یک شرکت خصوصی
– داشتن شرکتی که در ۱ سال ویا زودتر از آن تاسیس شده اما مجوز کار به دست نیاورده است.
– ثبت نام در مدارس زبان و موسسات مشابه آن
– سفر توریستی یا تاریخی

دلایلی که برای تمدید اجازه اقامت مورد قبول است

– ازدواج کردن با یک شهروند ترکیه
– یک ملک غیر منقول در ترکیه به نامش باشد.
– داشتن اقوام یا فامیل ترکیه ای
– داشتن فرزند از شهروند ترکیه حتی اگر رسمی هم نباشد.
– داشتن فرزند زیر 18 سال که در ترکیه تحصیل می کند.
– داشتن ۱۰۰ هزار دلار و بیشتر در بانک های ترکیه که از خارج از کشور وارد کرده باشد .
– داشتن بستگان درجه یک افرادی که بعداً شهروند ترکیه شده اند.
– افرادی که دوره درخواست تابعیت آنها هنوز تکمیل نشده است.
– کسانی که در ترکیه تحت درمان هستند.
– افرادی که اجازه کار در ترکیه را دارند.
– افرادی که اصالت ترک دارند.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.3 از 5 با 12 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .