whatsapp
الو اپلای
آزمون جی آر ای (GRE)

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  31 اردیبهشت 1401

آزمون جی آر ای (GRE)

آزمون جی آر ای ( آزمون GRE ) مخفف عبارت GRADUATE RECORD EXAMINATION می باشد. متقاضیانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند و در نظر دارند در دوره های تحصیلات تکمیلی در این کشور شرکت کنند می بایستی در این آزمون شرکت کنند.

امتحان جی آر ای در ایالات متحده آمریکا و کشورهای دیگر (از جمله ترکیه)، به طور عمده در پذیرش در دانشگاه در رشته هایی به مانند مهندسی و علوم اجتماعی استفاده می شود. البته متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی و یا حقوق را دارند به جای این آزمون باید در آزمون هایی به مانند آزمون SAT شرکت کنند.

 

 

این آزمون به زبان انگلیسی برگزار می شود و به منظور دریافت مدرک کارشناسی ارشد در ترکیه و همچنین دکتری در ترکیه به همراه آزمون آلس کاربرد دارد. این آزمون توسط ETS برگزار می شود. برای شرکت در این آزمون نیازی به اخذ اقامت ترکیه و یا اخذ شهروندی ترکیه ندارید.

در آزمون GRE از دانشجویان انتظار می رود؛ توانایی تمرکز، دستور زبان، منطق، ریاضیات، توانایی درک و استدلال، مهارت حل مسئله و استفاده موثر از این توانایی ها در یک دوره زمانی را از خود نشان دهند.

 

انواع آزمون جی آر ای

انواع آزمون جی آر ای

48854015 – happy student in graduation cap with stack of books

امتحان تحت دو عنوان مختلف برگزار می شود. آزمون جنرال جی آر ای و آزمون سابجکت جی آر ای. در زیر سعی شده است در مورد هر دو نوع آزمون به اختصار توضیح داده شود:

 • آزمون عمومی (ETS GRE General)
 • آزمون سابجک (ETS GRE Subject )

آزمون GRE Subject:

آزمون GRE Subject Test توسط سازمان سنجش ایران هم انجام می گردد. البته برای ثبت نام آزمون جی آر ای شما باید در سایت ets اقدام کنید. البته آزمون در ایران از نوع مداد و کاغذی می باشد. در این آزمون داوطلبان باید به سوالاتی از دروس زیست شناسی، شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضی، فیزیک و روانشناسی باید پاسخ دهند.

بسیاری از دانشگاه ها پذیرش خود را به واسطه آزمون GRE از نوع General آن انجام می دهند به همین دلیل به شما پیشنهاد می شود قبل از شرکت در این آزمون حتما سایت دانشگاه مورد نظر خود را چک کنید. این نوع از GRE تقریباً 180 سؤال چند گزینه ای دارد.

برخی از سؤالات ممکن است در ارتباط با دانش آزمایشگاهی و شیمی ، نمودارها و نتایج تجربی گروه بندی شوند. در واقع می توان گفت این آزمون اطلاعات مربوط به سه موضوع اصلی را اندازه گیری می کند. این موضوعات بیوشیمی، بیولوژی سلولی و بیولوژی مولکولی و ژنتیک است.

در گزارش امتحان ، علاوه بر نمره کل ، نمرات مربوط به هر موضوع اصلی نیز مشخص شده است. در نمره گذاری امتحان سوالات بیوشیمی معمولاً 36٪ از کل نمره ، 28٪ سوالات زیست شناسی سلولی و 36٪ سوالات زیست شناسی مولکولی و ژنتیک را تشکیل می دهند.

بخش های آزمون( GRE Subject)

آزمون GRE Subject

این نوع از آزمون شامل 3 بخش چندگانه (عددی ، کلامی ، تحلیلی) و ترکیب است. مدت زمان برگزاری آزمون جی آر ای به شرح زیر می باشد: کلامی (30 سوال – 30 دقیقه) عددی (28 سوال – 45 دقیقه) در بخش تركیبات از 2 سؤال استفاده شده است. سؤال اول 45 دقیقه است كه از نظرات در مورد یک موضوع سؤال می شود.

بخش دوم ، بخشی با مدت زمان 30 دقیقه است که در آن از شما خواسته شده استدلال کنید.بخش های کلامی و عددی بلافاصله ارزیابی می شوند ، اما ارزیابی بخش ترکیب با نتایج رسمی توضیح داده می شود.درجه بندی در بخش ترکیب بین 0 تا 6 است و جدا از سایر بخش ها ارزیابی می شود.

 

نمرات آزمون GRE Subject

اگرچه هر ساله درصد این نمرات تغییر پیدا می کند ، جدول زیر نشان می دهد که چند درصد از پاسخ دهندگان به طور میانگین امتیاز کسب کردند. %96-99 – 720 puan %79-90 – 630 puan %61-75 – 570 puan %37-50 – 500 puan

آزمون GRE General

آزمون اصلی GRE نوع General آن می باشد که شاهد برگزاری این آزمون توسط مراکز مختلف هم درایران و هم در همه جای دنیا هستیم. این آزمون به صورت کامپیوتری برگزار می شود.آزمون عمومی مبتنی بر تست عمومی GRE در حدود 3 ساعت طول می کشد. آزمون عمومی GRE از 3 بخش تشکیل شده است:

 • بخش عددی (بخش کمی)
 • بخش کلامی
 • بخش تحلیلی

 

بخش ریاضیات آزمون General GRE بسیار ساده است و در واقع اطلاعات مربوط به دوران دبیرستان را مورد ارزیابی قرار می دهد. نمرات بخش ریاضی در فرمت های قدیمی این آزمون 800 لیر می بود که در فرمت جدید آن به 170 لیر تغییر پیدا کرده است. مهمترین چیزی که در بخش ریاضی باید به آن توجه کنید سرعت و دقت شما می باشد.

برای هر بخش نمره 200-800 در نظر گرفته شده است. این آزمون چون به صورت کامپیوتری برگزار می شود متقاضیان می توانند نمرات خود را درست بعد از پایان امتحان روی صفحه مشاهده کنید. هر چه نمره شرکت کنندگان از General GRE بالاتر باشد به همان نسبت شانس قبولی فرد برای دانشگاه های معتبر بیشتر خواهد بود.

اهمیت آزمون جی آر ای از نوع General

این یک واقعیت است که دانشگاه ها به قسمتهای تحلیلی و عددی آزمون GRE بیشتر اهمیت می دهند. قسمت کلامی برای افرادی طراحی شده است که زبان مادری آنها انگلیسی است ، بنابراین انتظار نمی رود که در این بخش خیلی خوب عمل کنید.

اهمیت آزمون جی آر ای

در این بخش سؤالاتی پیش خواهد آمد که هیچکدام از کلماتی که با آنها روبرو خواهید شد را نمی دانید. اما باز هم نباید انتظار نمره بالایی در این بخش داشته باشید ، زیرا حتی افرادی که زبان مادری آنها انگلیسی می باشد نیز در این بخش مشکل دارند.

بخش های مختلف آزمون جی آر ای

همان طور که در بالا نیز اشاره شد آزمون GRE General شامل سه بخش می باشد که در زیر سعی شده است به اختصار به آنها اشاره شود:

 • استدلال کمی (Quantitative Reasoning)

این بخش از آزمون شامل پرسش های مربوط به ریاضیات و محاسبات در سطوح دبیرستان می باشند. این قسمت از آزمون دارای 20 سوال چند گزینه ای می باشد که مدت زمان پاسخ گویی برای این قسمت 35 دقیقه در نظر گرفته شده است. متقاضیان می توانند در این بخش از آزمون نمراتی مابین 130 الی 170 نمره به دست بیاورند.

 • استدلال کلامی (Verbal Reasoning)

این بخش از آزمون شامل موارد مربوط به استدلال کلامی می باشد. مواردی به مانند واژگان و درک مطلب. در این قسمت شما باید نشان دهید که قادر به تجزیه و تحلیل کلمات و متون تخصصی میباشید. تعداد سوالات این بخش 20 مورد می باشد که زمان پاسخ دهی به آنها 30 دقیقه می باشد. در این بخش نیز شما می توانید نمرات مابین 130 الی 170 به دست بیاورید.

 • بخش تحلیلی (Analytical Writing)

در این قسمت از آزمون شما شاهد دو بخش خواهید بود بخش ISSUE Task که می بایستی یک انشاء در مورد موضوعی که داده می شود بنویسید و بخش Argument Task که در این قسمت هم متنی داده می شود و از داوطلبان می خواهد به روش استنتاجی به سوالات پاسخ گویند. نمرات این دو قسمت مابین 0 الی 6 می باشد.

هزینه ثبت نام آزمون جی آر ای

هزینه ثبت نام آزمون جی آر ای

هزینه ثبت نام آزمون GRE معادل 205 دلار آمریکا می باشد ولی در صورتی که متقاضیان با تاخیر ثبت نام کنند هزینه آزمون جی آر ای معادل 230 دلار آمریکا خواهد بود. در سایت سازمان سنجش ایران هزینه آزمون GRE مبلغ دو میلیون و پانصد و چهل هزار تومان عنوان شده است. برای ثبت نام در این آزمون می توانید به سایت ETS مراجعه نمایید.

 

نکات مربوط به آزمون جی آر ای

 • نتایج این آزمون به مدت پنج سال دارای اعتبار می باشد.
 • نتایج آزمون بین 10 الی 15 روز بعد از آزمون در سایت ETS قابل مشاهده خواهد بود.
 • از آنجایی که شما قادر خواهید بود درخواست دهید که ETS نتایج آزمون را برای 4 دانشگاه به صورت رایگان ارسال کند . به همین دلیل لازم است تا مشخصات دانشگاه ها را قبل از آزمون در اختیار داشته باشید.
 • در زمان آزمون لازم است تا اصل پاسپورت خود را به همراه داشته باشید. بعد از اتمام نمرات بخش محاسبات و کلامی نمایش داده می شود ولیکن نمرات قابل استناد در پروفایل شما در سایت ETS قابل مشاهده خواهند بود.
 • زمان برگزاری آزمون جی آر ای را از سایت ets می تواند بررسی کنید.
 • مراکز برگزاری آزمون جی آر ای در ایران عموما توسط سازمان سنجش اعلام می شود.
 • برای ثبت نام آزمون جی آر ای در ایران می توانید به سایت سازمان سنجش و آدرس ets.sanjesh.org مراجعه کنید.

آزمون Subject برای چه رشته هایی لازم است:

 • روانشناسی
 • فیزیک
 • ریاضی
 • زیست شناسی
 • زیست شناسی ملکولی
 • شیمی
 • بیوشیمی
 • ادبیات انگلیسی

برای دریافت کتاب های آزمون جی آر ای و همچنین نمونه سوالات آزمون جی آر ای می توانید به قسمت فروشگاه سایت الو اپلای مراجعه نمایید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.8 از 5 با 4 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .