آزمون SAT در ترکیه

آزمون SAT در ترکیه

آزمون SAT در ترکیه را می توان از آزمون های ورودی پزشکی دانشگاه های ترکیه به شمار آورد. در این میان تصمیم برای ترک کشوری که در آن زندگی می کنید به مقصد کشوری جدید به مقصد تحصیل گامی بزرگ برای آینده شما خواهد بود. بسیاری از دانشجویان هستند که آموزش در خارج از کشور را اغلب با سفر به جهان دیگر، به دست آوردن دوستان جدید، یادگیری فرهنگ های متنوع، گسترش دانش، خود شناسی مصادف می دانند. آنها از این فرصت به دست آمده به عنوان پله ای برای یافتن حرفه و شغل جدید استفاده می کنند.

البته لازم است که اگر قصد سفر به مقصد تحصیل را دارید با شرایط پذیرش دانشجو در آن کشور آشنا باشید. بسیاری از کشورها به خصوص ترکیه برای رشته های پزشکی آزمون SAT را ضروری می داند. البته قبولی این آزمون به تنهایی برای ورود به رشته پزشکی در ترکیه و رشته دندانپزشکی در ترکیه کافی نمی باشد. در بسیاری از دانشگاه ها علاوه بر آزمون SAT آزمون های دیگر زبان به مانند IELTS و یا تافل نیز الزامی می باشد.

آزمون SAT نه تنها در ترکیه بلکه در آمریکا نیز مورد تایید قرار گرفته است. در واقع دانشجویان بین المللی که تمایل به تحصیل در ترکیه و یا آمریکا را در رشته های پزشکی دارند باید بتوانند در این آزمون نمراتت بالایی را کسب کنند.

آزمون SAT در ترکیه

آزمون SAT چیست؟

آزمون SAT که بسیاری از دانشگاه های ترکیه به جای آزمون YÖS آن را می پذیرند مخفف عبارت Scholastic Aptitude Test می باشد. این آزموندر آمریکا برگزار می گردد و دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه در مقطع کارشناسی را دارند می بایستی در این آزمون نمرات بالایی را اخذ نمایند.

نتایج آزمون SAT که آزمون اس ای تی نیز نامیده می شود فقط دو سال بعد از اعلام نتایج اعتبار دارد. و هر سال ۷ بار در آمریکا برگزار می گردد در حالی که آزمون SAT در ترکیه ۷ بار برگزار می گردد.

آزمون SAT نسخه قدمی فقط می تواند در فرمت کتبی انجام شود. شما می توانید SAT جدید را در فرمت های نوشته شده و دیجیتال وارد کنید.

آزمون SAT در ترکیه چه چیزهایی را می سنجد؟

می توان گفت آزمون SAT در ترکیه که بر مبنای دانش زبان انگلیسی شکل گرفته است تفکر تحلیلی دانشجویان، حل مسئله، مهارت های درک مطلب را مورد سنجش قرار می دهد. البته از از مارس 2016، امتحان SAT به طور چشمگیری تغییر کرده است.

آزمون SAT  شامل دو بخش جداگانه است: SAT 1 (آزمون استدلال یا همان Reasoning Test ) و SAT 2 (آزمون موضوع یا همان Subject Test ).

آزمون SAT در ترکیه

SAT 1: Reasoning Test

مدت زمان این بخش ۴ ساعت می باشد که داوطلب موظف است در مدت ۴ ساعت به تمام سوال های آن پاسخ دهد.  در این بخش سوالات مربوط به بخش ریاضی و ادبی باید پاسخ داده شود. سوالاتی مربوط به بخش هندسه، ریاضی، ادبیات و نوشتن مقاله یا انشای انگلیسی.

SAT 2 : Subject Test

این بخش از آزمون SAT در ترکیه یک ساعت به طول می انجامد و شامل اطلاعاتی در مورد دروس دوره دبیرستان می باشد. دروسی مانند ریاضی، تاریخ، زیست شناسی و … .

لازم به ذکر است که نتایج بخش ۱ در ترکیه بسیار بیشتر از نتایج بخش ۲ حایز اهمیت می باشد. و در نظر داشته باشید که آزمون SAT در ترکیه بر پایه ی زبان انگلیسی می باشد به همین دلیل لازمه شرکت در آن دانش زبان انگلیسی بالا می باشد.

دانستنی های ضروری آزمون SAT

در زیر به نکاتی که شما باید قبل از ثبت نام آزمون SAT در ترکیه آشنا باشید اشاره گردیده است.

 • برای شرکت در آزمون SAT، شما باید فارغ التحصیل مقطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد در کشور خودتان باشید.
 • متقاضی آزمون باید دانش زبان انگلیسی بالایی داشته باشد. زیرا که آزمون بر پایه دانش بالای زبان انگلیسی بنیان گذاری شده است.
 • علاوه بر مهارت های نوشتاری، دانش زبان و ریاضی متقاضیان مورد ارزیابی قرار می گیرند.
 • شرکت در آزمون SAT با پرداخت هزینه ممکن می گردد.
 • آزمون دارای نمره منفی نمی باشد.
 • تمام گروه های سنی می توانند در این آزمون شرکت نمایند.
 • بر خلاف سال ۲۰۱۶ که سقف نمره۲۴۰۰ می بود در نسخه جدید به ۱۶۰۰ کاهش پیدا کرده است.
 • این آزمون در ترکیه ۶ الی ۷ بار هر سال در ماه های: اکتبر، نوامبر، دسامبر، مارس، می، ژوئن و اوت  و در روز شنبه برگزار می گردد.
 • هر دو قسمت آزمون در یک روز برگزار می گردد.
 • نتایج آزمون را بعد از ۲ هفته از اتمام امتحان می توانید مشاهده نمایید.
 • این آزمون هم به صورت کتبی اصطلاحا مداد و کاغذی و هم به صورت آنلاین برگزار می گردد.

چرا شما نیاز به SAT دارید؟

 • تعداد دانش آموزان و دانشجویانی بین المللی که هر ساله ترجیح می دهند تا برای ادامه تحصیل به کشور دیگر مهاجرت کنند روز به روز در حال افزایش است. در این میان دانشگاه های ترکیه از جایگاه علمی خوبی برخوردار هستند.  به همین جهت بعد از پایان دبیرستان به دانش آموزان توصیه می گردد خود را برای آزمون SAT آماده کنند.
 •  یافتن کالج رویاهای شما در کشورهای امریکا،  کانادا و در دانشگاه هایی به مانند دانشگاه هاروارد، ییل، MIT،  استنفورد با نمرات بالا در آزمون SAT و ACT ممکن خواهد شد.
 • در این میان اگر می خواهید از حمایت مالی و بورس های تحصیلی و فرصت های آموزشی در خارج از کشور بهره مند شوید کلید رسیدن شما به این خواسته نمرات بالا در آزمون SAT خواهد بود.
 • حتی اگر GPA (معدل)  شما کم هم باشد، می توانید میانگین خود را با نمره بالا در آزمون SAT جبران نمایید.
 • نتیجه آزمون SAT در صورتی که نمرات بالایی را اخذ نمایید به شما اجازه می دهد تا از گذارندن برخی دوره ها در سال اول دانشگاه معاف گردید.
 • نمرات بالا در آزمون SAT به شما قدرت انتخاب دانشگاه های معتبر را فراهم خواهد نمود. شما با در دست داشتن یک کارنامه قوی در بهترین دانشگاه های دنیا می توانید به تحصیل اشتغال داشته باشد و همچنین از بورس های تحصیلی استفاده نمایید.

هزینه ثبت نام آزمون SAT

هزینه ثبت نام آزمون SAT در ترکیه ۱۰۰ دلار کانادا می باشد.

سایت ثبت نام آنلاین آزمون SAT در ترکیه

https://collegereadiness.collegeboard.org/sat

مراکز برگزاری آزمون SAT

آدرس شهر
موسسه و کالج آمریکا ازمیر
کالج تد بورسا بورسا
کالج تد آنکارا
مدرسه آمریکایی تارسوس تارسو
کالج آسترین استانبول
کالج خصوصی اوغوزخان استانبول
مدرسه حصار استانبول
 آزمایشگاه دانشگاه بیلکنت + مدرسه اینتل آنکارا
آزمایشگاه دانشگاه بیلکنت ارزروم

اشتراک این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4

نظرها

 1. سلام اولویت دانشگاه های زبان تدریس انگلیسی در ترکیه دارندگان مدرک یوس است یا ست