whatsapp
الو اپلای

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  9 بهمن 1400

تعداد نظرات :  3

چگونگی دریافت ویزای تحصیلی کانادا

در چند دهه اخیر کانادا به دلیل سیستم آموزشی با کیفیت و شرایط مطلوب زندگی دانشجویی که دارد توانسته است میلیون ها دانشجو را جهت تحصیل در کانادا جذب کند. امروزه محبوبیت کانادا درمیان دانشجویان جهت تحصیل در آن کشور، دلیلی بر حجم بالای متقاضیانی شده است که خواهان اخذ ویزای تحصیلی کانادا هستند.

گرفتن ویزای تحصیلی کانادا که به آن مجوز تحصیل در کانادا نیز می گویند، برای کانادا چقدر دشوار است؟ برای گرفتن ویزای دانشجویی خود برای کانادا چه کاری باید انجام دهید و دشوار بودن آن چقدر است؟ در ادامه مطلب به جواب سوالات شما پرداخته ایم.

دریافت ویزای تحصیلی کانادا

هر ساله بیش از 130000 دانشجوی بین المللی تحصیل در دانشگاه های کانادا را انتخاب می کنند. کانادا علاوه بر یک سیستم آموزشی با کیفیت، امکانات بیشمار و فرهنگ زنده ای را نیز فراهم می کند. تحقیقات، انتشارات علمی و همکاری های بین المللی سه جنبه اصلی است که کانادا و موسسات دانشگاهی آن بر آنها تمرکز دارند.

در ظاهر، مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا کاملاً ساده به نظر می رسد، اما گاهی اوقات می تواند یک چالش باشد.

در حالی که بسیاری از دانشجویان فکر می کنند دریافت نامه پذیرش سخت ترین قسمت مراحل قبل از تحصیل در خارج از کشور است، گرفتن ویزای دانشجویی حتی دشوارتر است.

مراحل اخذ ویزای دانشجویی کانادا

مراحل اخذ ویزای دانشجویی کانادا

ابتدا باید یک نامه پذیرش استاندارد از یک ارائه دهنده آموزش عالی معتبر دریافت کنید. دانشجویانی که در کبک تحصیل می کنند نیز باید از دولت کبک برای دریافت گواهی قبولی، معروف به CAQ اقدام کنند.

شما باید این مورد را قبل از اینکه اجازه درخواست مجوز تحصیل را بگیرید، کسب کنید. با چاپ فرم یا درخواست فرم کاغذی از دانشگاه خود که می تواند مشاوره در این زمینه را نیز ارائه دهد، می توانید آن را بصورت آنلاین دریافت کنید.

مرحله بعدی دریافت بسته درخواست ویزای دانشجویی کانادا، یا از طریق وب سایت CIC یا از طریق تماس با دفتر ویزای محلی یا سفارت کانادا یا کنسولگری کانادا در کشور خود است.

برای دریافت بسته درخواست خود باید به چند سوال درباره خود در وب سایت CIC پاسخ دهید. این سوالات تعیین می کند که آیا شما واجد شرایط درخواست آنلاین مجوز دانشجویی کانادا هستید و چه اسنادی را باید ارائه دهید.

اگر واجد شرایط شناخته شوید، یک کد چک لیست شخصی، به مدت 60 روز اعتبار دریافت خواهید کرد که برای ارائه آنلاین درخواست خود به آن نیاز خواهید داشت.

حتماً صفحه حاوی کد خود را برای مراجعه بعدی چاپ کنید. این صفحه همچنین شامل راهنمای برنامه، مبلغ تخمین زده شده برای شهریه، لیستی از اسنادی است که باید با برنامه خود ارسال کنید و راهنمایی برای مراحل بعدی به حساب می آید.

هنگامی که آماده درخواست هستید، یک حساب MyCIC ایجاد کنید، در اینجا کد چک لیست شخصی خود را وارد می کنید. سپس لیست چک اسناد شخصی خود را دریافت می کنید که به شما امکان می دهد اسناد خود را به CIC بارگذاری و ارسال کنید. برای این کار به چاپگر یا اسکنر نیاز دارید.

هنگامی که مدارک و فرم درخواست خود را آماده کردید و هزینه های خود را پرداخت کردید، می توانید درخواست تکمیل شده خود را به CIC ارسال کنید.

برخی از متقاضیان ممکن است مجبور به شرکت در مصاحبه در دفتر ویزای محلی خود شوند.

برخی یا سایر موارد اضافی ویزای دانشجویی کانادایی زیر نیز ممکن است اعمال شود :

متقاضیان از اروپا، خاورمیانه یا آفریقا ممکن است نیاز به ارائه بیومتریک (عکس و اثر انگشت) داشته باشند.

برخی از متقاضیان نیز ممکن است قبل از ارسال درخواست خود نیاز به معاینه پزشکی داشته باشند. در صورت داشتن سابقه کیفری، قادر به دریافت مجوز تحصیل نخواهید بود.

تا زمانی که اهل ایالات متحده یا سنت پی یر و میکلون نباشید، باید ثابت کنید که گذرنامه معتبری دارید که به شما امکان می دهد پس از اتمام دوره خود به کشور مبدا خود برگردید.

هزینه های دریافت ویزای تحصیلی کانادا

هزینه های دریافت ویزای تحصیلی کانادا

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا همچنین شامل مدارکی برای تأمین هزینه های خود نیز می باشد. در حال حاضر این مبلغ 10 هزار دلار برای هر سال اقامت شما با توجه به شهریه شما در نظر گرفته می شود. همچنین باید مطمئن شوند که پول کافی برای پرداخت هزینه حمل و نقل برای بازگشت به خانه را دارید.

برای اثبات داشتن این پول، می توانید هرکدام از مدارک زیر را ارائه دهید:

 • اظهارات بانکی
 • مدارک حساب کانادایی به نام خود در صورت انتقال پول
 • پیش نویس بانکی با ارز قابل تبدیل
 • اثبات پرداخت شهریه و هزینه های اقامت
 • نامه ای از شخص یا موسسه ای که پول شما را تأمین می کند
 • یا اثبات بودجه ای که از بورس تحصیلی کانادا پرداخت می شود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا به اسناد و مدارکی که در زیر آمده نیاز دارید:

 • اصل و کپیبرابر اصل صفحات پاسپورت متقاضی و همراهان ( پاسپورت باید معتبر باشد)
 • ترجمه رسمی شناسنامه
 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی و ریزنمرات
 • ترجمه رسمی سند ازدواج
 • ترجمه رسمی کارت پایان خدمت
 • رزومه شغلی و تحصیلی متقاضی و همراهان
 • Research Proposalمتقاضیان مقطع کارشناسی ارشد تحقیقاتی و دکترا
 • مدارک آزمون های مربوطه از قبیلIELTS  و  TOEFL
 • اصل پذیرش تحصیلی که توسط موسسه دریافت میگردد
 • تکمیل فرم های ویزای دانشجویی  Study Permit
 • ترجمه رسمی گواهی شغلی متقاضی و همراهان
 • مدارک دال بر توانایی مالی برای هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا
 • گواهی صورت حساب بانکی چهار ماه گذشته
 • ترجمه رسمی مدارک مالی ( گواهی صورت حساب بانکی، تعهد نامه مالی )
 • دو قطعه عکس پاسپورتی متقاضی و همراهان، پشت عکس نام و تاریخ تولد شخص درج شده باشد.
 • اصل و ترجمه گواهی عدم سوء پیشینه
 • هزینه بررسی پرونده توسط سفارت

مدرک زبان مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کاناد

اثبات مهارت زبان انگلیسی در لیست مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی کانادا موجود نیست؛ اما تا زمانی که از کشوری انگلیسی زبان نیایید، دانشگاه های کانادا از شما می خواهند مدارکی برای تسلط بر زبان انگلیسی ارائه دهید. آزمونهای زبان قابل پذیرش:

 • آیلتس آکادمیک
 • TOEFL iBT
 • PTE Academic
 • C1 پیشرفته

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا برای تحصیل در مدارس

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا برای تحصیل در مدارس

به طور کلی، اگر قصد این را دارید که فرزندتان را برای تحصیل در مدارس کانادا به این کشور بفرستید، این را درنظر داشته باشید که برای کودکان خردسال باید از خارج از کانادا درخواست مجوز تحصیل دهید. با این حال، یک کودک خردسال می تواند بدون اجازه تحصیل نیز به مدرسه برود به شرطی که:

 • یکی از والدین (بیولوژیکی یا فرزندخواندگی) شهروند کانادا یا اقامت دائم است.
 • یکی از والدین (بیولوژیکی یا فرزندخوانده) مجاز به تحصیل یا کار در کانادا است.
 • هیچ یک از والدین از نظر جسمی در کانادا نیستند.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی

دانش آموزان پس از پایان سال 12 دبیرستان (استان کبک استثنا می باشد) امکان ورود به مقطع کارشناسی یا Bachelor را دارند و به مدت 4 سال در این کشور تحصیل کنند.

برای دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی کانادابه مدرک دیپلم 12 ساله (دیپلم + پیش دانشگاهی) نیاز دارید. در صورتی که متقاضیان از نظر آکادمیک و یا مدرک زبان سطح مطلوبی برخوردار نباشند می توانند برای تحصیل در دوره مقدماتی یا Pre-bachelor اقدام کنند.

توجه به این نکته ضروری است که برای اخذ پذیرش از کشور کانادا در مقطع کارشناسی مدرک زبان ضروری نیست اما برای دریافت ویزا، مدرک زبان فرد (ielts 6) شانس اخذ ویزای تحصیلی کانادا را بالا می برد.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

پس از مقطع کارشناسی دانشجویان می توانند اقدام به پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد یا Master در کشور کانادا کنند.

دوره کارشناسی ارشد در کانادا بین یک تا دو سال زمان می برد. مقطع کارشناسی ارشد به دو صورت تحقیقاتی – ریسرچ (research-based) و کورس (course-based) قابل ارائه است.

در کورس ها دانشجویان در کلاس درس شرکت می کنند و واحدهای مربوطه را سپری می کنند اما در دوره های ریسرچ، دانشجویان با راهنمایی اساتید خود بر روی موضوعات مشخص تحقیق و بررسی می کنند و در این زمینه پایان نامه علمی ارائه می نمایند.

در کشور کانادا دوره هایی ارائه می شود که ترکیبی از دوره ریسرچ و کورس است.

برای دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد به مدرک کارشناسی، معدل بالای 14، مدرک زبان ( IELTS 6.5) نیاز است. دقت نمایید بسته به هر دانشگاه و رشته پیش شرط های مورد نیاز باید مورد بررسی قرار گیرد.

در صورتی که متقاضیان از نظر آکادمیک و یا مدرک زبان سطح مطلوبی نداشته باشند می توانند برای تحصیل در دوره مقدماتی کارشناسی ارشد یا Pre-master اقدام کنند. شانس صدور ویزا در این مقطع بالای 70% بوده است طبق امار سه سال اخیر.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا در مقطع دکتری

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا در مقطع دکتری

دانشجویانی که مقطع کارشناسی ارشد را به پایان رسانده اند می توانند برای دوره دکتری در کانادا که بین 3 تا 5 سال زمان می برد اقدام کنند.

برای دربافت پذیرش در مقطع دکتری به مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد، معدل بالای 14، مدرک زبان ( 7 یا IELTS 6.5) رزومه علمی، مقالات ISI و غیره نیاز است که یافتن استاد راهنما در این مقطع از اهمیت بالایی برخوردار است.

دانشجویان می توانند همزمان با تحصیل در مقطع دکتری 30 ساعت در هفته نیز به کار پاره وقت پرداخته و بخشی از هزینه های خود را از این راه تامین نمایند.

امکان دریافت کمک هزینه یا بورسیه تحصیلی در این مقطع بسیار بالاست و دانشجویان می توانند بر اساس رزومه خود بورسیه تحصیلی در کانادا دریافت نمایند که علاوه بر اینکه شهریه دانشگاه را پوشش می دهد، کمکی برای هزینه های زندگی متقاضی نیز محسوب می شود. چنانچه شخصی مقطع دکتری را از کانادا پذیرش بگیرد شانس صدرو ویزا نزدیک به 100% است.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

دولت کانادا و بسیاری از موسسات تحصیلات متوسطه به دانشجویان بین المللی امکان دریافت بورسیه، کمک هزینه تحصیلی یا کمک هزینه تحصیلی برای تأمین هزینه تحصیل خود را می دهند. برخلاف وام، پول دریافتی از برنامه بورسیه نیازی به بازپرداخت ندارد.

اگر شما علاقه مند به درخواست بورسیه هستید، مهم است که مراحل درخواست را درک کنید و مهلت مشخص شده توسط موسسه یا سازمان اعطا کننده را رعایت کنید.

شرایط واجد شرایط بودن و بسته درخواست اغلب از بورسیه تحصیلی دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، برخی از بورس های تحصیلی ممکن است نیاز به یک مقاله شخصی داشته باشند و یا از معلمان گذشته یا کارفرمایان متقاضی درخواست معرفی نامه کنند.

بورسیه های دیگر ممکن است در درجه اول بر اساس عملکرد تحصیلی، موفقیت های فوق برنامه یا سایر مهارت های خلاقیت ارائه شود.

قوانین اشتغال به کار با ویزای تحصیلی کانادا

قوانین اشتغال به کار با ویزای تحصیلی کانادا

دانشجویان در تمامی مقاطع دانشگاهی کانادا میتوانند همزمان با تحصیل در دانشگاه برای خود کار دانشجویی نیز بدست آورند. دوره کارشناسی همزمان با تحصیل در مقطع کارشناسی 10 ساعت در هفته نیز به کار پاره وقت پرداخته و بخشی از هزینه های خود را از این راه تامین نمایند.

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان می توانند همزمان با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته نیز به کار پاره وقت پرداخته و بخشی از هزینه های خود را از این راه تامین نمایند.

اخذ اقامت کانادا از طریق ویزای تحصیلی

دانشجویان بین المللی که در کانادا تحصیل می کنند، می توانند هنگام تحصیل در کانادا یا پس از اتمام تحصیل، برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل مشروط بر این است که شرایط برنامه مهاجرت کانادا را که تحت آن درخواست می کنند، برآورده کنند.

درخواست مجوز تحصیل در کانادا و وضعیت اقامت دائم کانادا به طور همزمان به عنوان “هدف دوگانه” نامیده می شود و چنین روشی در قوانین مهاجرت کانادا معمولا پذیرفته شده است.

سخن آخر

قبولی در دانشگاه های برتر کانادا همچنان به نمره عالی علمی نیاز دارد، اجازه تحصیل با مجوز تحصیل تأیید می شود. اگر می خواهید در دانشگاه، کالج یا هر موسسه آموزشی دیگری در کانادا دوره های آکادمیک یا حرفه ای را بگذرانید، قبل از ورود به کانادا به مجوز تحصیل نیاز خواهید داشت.

این اجازه تحصیل برای دانشجویان هنگام ورود به کانادا صادر می شود. با این حال، برای رسیدن به آنجا، دانشجو ابتدا باید برای ویزای اقامت موقت درخواست کند که توسط کمیسیون عالی کانادا ارائه می شود و توسط مراکز درخواست ویزا ارائه می شود.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
5 از 5 با 2 رای

 • مجله مهاجرت

  1401-10-24 در 7:52 ب.ظ

  سلام.وقت بخیر .
  در مورد میشه راهنمایی بفرمایید؟

 • khaleghi

  1400-10-04 در 1:02 ب.ظ

  سلام
  موسسه ما در کشور کانادا فعالیت ندارد

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .